A e ka braktisur Izraeli, Maryam Rajavin dhe banden muxhahedine te Manzes?

Në nje njoftim te shperndare ne rrjetin X (twitter) gazetari iranian Alireza Niknam ka njoftuar se ne nje mbledhje te fundit qe grupi i muxhahedineve te Maryam Rajavit ka organizuar ne Manze, komanda xhihadiste iraniane ka njoftuar qe Izraeli i ka prere financimet per grupin e MEK-ut. Ky njoftim – thuhet me tej – ka shkaktuar tensione ne kamp.

Pas ketij njoftimi, disa anëtarë kanë shpallur ndarjen nga grupi.

Njoftimi i prerjes se financimeve ndaj xhihadisteve te Manzes vjen pak dite pasi Keyvan dhe Marjan Abbasi, drejtuesit e kanalit televiziv muxhahedin Manoto, njoftuan se televizioni i tyre do të mbyllet nga janari 2024 për shkak të krizës financiare. Në përshkrimin e kësaj deklarate thuhet se idetë e rrjetit për të tërhequr audiencën ishin të suksesshme, por nuk arritën të gjenerojne te ardhurat e duhura. Shume gazetare te kanalit Manoto kane lene punen dhe kane dale ne kampin e kanalit Iran International, nje kanal iranian i kontrolluar nga Reza Pahlavi, djali i diktatorit iranian Mohammad Reza Pahlavi.

Prerja e fondeve nga Izraeli dhe ndoshta Arabia Saudite ndaj kanalit televiziv anti-iranian Manoto vjen ne nje kohe kur lobi zionist po perballet me dy sfida te medhaja. E para eshte lufta e Izraelit kunder Gazes, Libanit dhe Sirise dhe e dyta ka lidhje me viziten e Reza Pahlavit ne prill 2023 ne Izrael, kur Satrapi Pahlavi ndoshta arriti te binde regjimin zionist te Izraelit se opozita e vetme e besueshme kunder qeverise islamike te Iranit, eshte blloku monarkist.

 

Satrapi iranian Reza Pahlavi duke ju lutur Dexhallit te judejve kunder Islamit

Pas vizites se Reza Pahlavit ne Izrael, regjimi i Edi Rames, ne qershor 2023 bastisi kampin e Manzes dhe u konfiskoi kompjuterat. Kjo bastisje u mbeshtet publikisht nga ambasada amerikane ne Tirane.

Deklaratat e armates muxhahedine ne Manze, qe Izraeli ka nderprere financimet per MEK-un, mbyllja e kanalit Manoto dhe sulmi i SPAK-ut ndaj Manzes ne qershor 2023 te bejne te besosh qe lobi judeo-amerikan, mesa duket i ka humbur shpresat te Maryam Rajavi.

Te deshperuar, judeo-amerikanet po shpresojne qe ndoshta Reza Pahlavi mund te risjelli diktaturen ne Iran dhe te permbysi republiken islamike, e cili ne keto momente me aksin e saj te rezistences Jemen – Siri – Irak – Liban dhe Gaza eshte duke i bere rezistence kolonise zioniste te Izraelit.

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne