Angelina Jolie dënon Izraelin për sulme civile

Ylli i Hollivudit i përshkroi sulmet në Gaza si “bombardim të qëllimshëm të një popullate të bllokuar”

Aktorja fituese e Oskarit, Angelina Jolie, e cila gjithashtu shërbeu si e dërguar speciale për Komisionerin e Lartë të Kombeve të Bashkuara për Refugjatët (UNHCR) për 20 vjet, ka dënuar Izraelin për bombardimin e Gazës.

Të mërkurën, ajo postoi një deklaratë në Instagram duke bërë thirrje për një armëpushim humanitar, duke vënë në dukje se enklava palestineze me popullsi të dendur po “bëhej një varr masiv”.

Ylli i Hollivudit i përshkroi veprimet e Izraelit si “bombardim të qëllimshëm të një popullsie të bllokuar që nuk ka ku të arratiset”, duke shtuar se Gaza “ka qenë një burg në ajër të hapur për gati dy dekada”.

Jolie vuri në dukje se “miliona civilë palestinezë – fëmijë, gra, familje – po ndëshkohen dhe çnjerëzohen kolektivisht” dhe akuzoi liderët botërorë për “bashkëfajësi në këto krime” duke refuzuar të bëjnë thirrje për një armëpushim.

Ai vjen pasi Forcat e Mbrojtjes të Izraelit (IDF) sulmuan blloqe apartamentesh në kampin e refugjatëve Jabalia në Gaza të mërkurën dhe të enjten. Numri i përgjithshëm i të vdekurve, të plagosurve dhe të zhdukurve pas sulmit ka arritur në 1000, sipas Ministrisë palestineze të Shëndetësisë.

Zëdhënësi ndërkombëtar i IDF, Jonathan Conricus tha të enjten se kampi është “një bastion i Hamasit plot me terroristë”. Zyrtari pohoi se vendbanimi ishte “rezidenca e përhershme e palestinezëve” dhe “nuk ka refugjatë atje”, duke vënë në dukje se Izraeli kishte paralajmëruar banorët e Jabalia dy javë më parë që të evakuoheshin nga jugu.

Duke komentuar sulmin e IDF-së, nënsekretari i përgjithshëm i OKB-së për Çështjet Humanitare Martin Griffiths tha të mërkurën se “luftimet kanë hyrë në një fazë edhe më të tmerrshme”.

Ai tha se familjet e pengjeve të mbajtura nga Hamasi pas sulmit të befasishëm ndaj Izraelit “vazhdojnë të jetojnë në ankth, të pasigurt për fatin, mirëqenien dhe vendndodhjen e të dashurve të tyre”, ndërsa civilët në Gaza “kanë humbur të gjithë besimin te njerëzimi dhe çdo shpresë”. të një të ardhmeje”, duke u bërë thirrje të dyja palëve të konfliktit të bien dakord për një pauzë.

Duke iu referuar fillimit të përshkallëzimit aktual të konfliktit, Jolie postoi gjithashtu një deklaratë në Instagram të hënën, duke thënë se sulmi i Hamasit ndaj Izraelit më 7 tetor ishte “një akt terrori” që megjithatë “nuk mund të justifikojë jetët e pafajshme të humbura në bombardimi i një popullsie civile”.

Grupi militant palestinez Hamas nisi një sulm ndaj Izraelit më 7 tetor, duke vrarë 1400 njerëz dhe duke marrë më shumë se 200 pengje, sipas zyrtarëve izraelitë. Si përgjigje, Izraeli shpalli luftë dhe filloi të godiste Gazën, duke vrarë më shumë se 9,000 palestinezë, duke përfshirë më shumë se 3,000 fëmijë, sipas autoriteteve shëndetësore të enklavës./RT/GazetaImpakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne