Arabia Saudite dhe Irani, takohen Ministrat e Jashtëm

Arabia Saudite dëshiron një siguri më të madhe detare në rajonin e Gjirit si pjesë e afrimit të saj me rivalin e saj prej kohësh Iranin, tha të shtunën ministri i Jashtëm Princi Faisal bin Farhan.

Irani dhe Arabia Saudite ranë dakord në mars, në një marrëveshje të ndërmjetësuar nga Kina, për t’i dhënë fund një përçarjeje diplomatike dhe për të rivendosur marrëdhëniet pas viteve të armiqësisë që kishte rrezikuar stabilitetin rajonal duke përfshirë Gjirin, Jemenin, Sirinë dhe Libanin.

“Dëshiroj t’i referohem rëndësisë së bashkëpunimit midis dy vendeve për sigurinë rajonale, veçanërisht sigurinë e lundrimit detar  dhe rëndësinë e bashkëpunimit midis të gjitha vendeve të rajonit për të siguruar që ai të mos ketë armë të shkatërrimit në masë,” tha Princi Faisal.

Duke folur pas bisedimeve me homologun e tij iranian, Hossein Amirabdollahian në Teheran, Princi Faisal tha gjithashtu se mbreti saudit dhe princi i kurorës mezi presin që presidenti iranian Ebrahim Raisi “të pranojë ftesën për të vizituar Mbretërinë së shpejti, me dëshirën e Zotit”.

Amirabdollahian tha në një ngjarje të përbashkët të medias televizive se siguria ishte jetike për vendet e rajonit.

“Irani kurrë nuk e ka barazuar sigurinë me militarizmin, por e sheh atë si një koncept të gjerë duke përfshirë aspektet politike, kulturore, sociale, ekonomike dhe tregtare,” tha ai.

Mbretëria ndërpreu lidhjet me Iranin në vitin 2016 pasi protestuesit sulmuan ambasadën saudite në Teheran si hakmarrje për ekzekutimin e një kleriku të shquar shiit nga Riadi.

Trafiku i cisternave përmes ngushticës së Hormuzit në grykën e Gjirit, përmes së cilës kalon një e pesta e naftës në botë, është bërë fokusi i një përplasjeje midis Iranit dhe Shteteve të Bashkuara, e cila ka rritur praninë e saj ushtarake në rajon vitet e fundit.

Irani kohët e fundit është përpjekur të ndreqë lidhjet e tij të tensionuara me disa shtete arabe të Gjirit.

Afrimi i Arabisë Saudite me Iranin e ka lënë Izraelin kryesisht të vetëm pasi ka kërkuar të izolojë Iranin në mënyrë diplomatike.

Emiratet e Bashkuara Arabe, i cili ishte vendi i parë arab i Gjirit që nënshkroi një marrëveshje normalizimi me Izraelin në vitin 2020, rifilloi marrëdhëniet zyrtare me Iranin vitin e kaluar.

Bahreini dhe Maroku më vonë u bashkuan me Emiratet e Bashkuara Arabe në vendosjen e lidhjeve me Izraelin./VOA/GazetaImpakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne