Arrestohet senatori francez i dyshuar për drogimin e një deputeteje

Gjurmët e ekstazisë u gjetën në sistemin e një ligjvënëse femër pasi asaj iu servir një pije nga Joel Guerriau në shtëpinë e tij.

Joel Guerriau, një senator francez dhe anëtar i partisë centriste Horizons, u arrestua të enjten mes akuzave se ai drogoi një deputete pa dijeninë ose pëlqimin e saj, pasi ajo u sëmur në shtëpinë e tij, thanë prokurorët të premten.

Sandrine Josso, e cila raporton se e njeh Guerriau për më shumë se dhjetë vjet, u ndje mirë pasi pranoi një pije alkoolike në shtëpinë e senatorit 66-vjeçar në Paris të martën. Anëtarja 48-vjeçare e Asamblesë Kombëtare kërkoi trajtim mjekësor dhe testet më pas zbuluan praninë e drogës ekstazi në sistemin e saj, duke e shtyrë atë të paraqiste një kallëzim penal, thanë autoritetet në kryeqytetin francez.

Guerriau u arrestua të mërkurën në mbrëmje, konfirmoi zyra e prokurorit publik të Parisit në një deklaratë për Politico, me dyshimin se “i ka administruar një personi, pa dijeninë e saj, një substancë që mund të ndryshojë gjykimin ose kontrollin e saj mbi veprimet e saj për të kryer përdhunim ose sulm seksual.”

Prokurorët shtuan se ekstazi u gjet në shtëpinë e Guerriau gjatë një bastisjeje të policisë. Guerriau ka mohuar çdo keqbërje në një deklaratë të dhënë nga avokati i tij për agjencinë e lajmeve AFP, e cila tha se “ne jemi milje larg nga interpretimi i turpshëm që mund të nxirret nga leximi i raporteve fillestare në shtyp”.

Josso është në një “gjendje shoku” pas incidentit, tha avokatja e saj Julia Minkowski për AFP, duke shtuar se klienti i saj ishte detyruar të “kapërcejë limitet e saj dhe të shpëtojë në minutën e fundit nga ky kurth”.

Guerriau, një senator nga distrikti Loire-Atlantique në bregun perëndimor të Francës – e njëjta zonë me Josso – u zgjodh për herë të parë në vitin 2011. Partia e tij Horizont, e krijuar nga ish-kryeministri Edouard Philippe, është pjesë e koalicionit parlamentar të Presidentit Emmanuel Macron.

Në vitin 2016, Guerriau tërhoqi vëmendjen e mediave kur një imazh i organeve gjenitale mashkullore u publikua në llogarinë e tij në Twitter. Më vonë ai pretendoi se llogaria e tij ishte hakuar.

Ministri francez i mjedisit, Christophe Bechu, një koleg partiak i Guerriau, i tha France Inter të premten se raportet kishin shkaktuar “shqetësim ” dhe tha se senatori “natyrisht nuk mund të vazhdojë me partinë” nëse pretendimet vërtetohen të vërteta.

Nëse shpallet fajtor, Guerriau përballet me deri në pesë vjet burg dhe një gjobë prej 75,000 € (82,000 dollarë)./RT/GazetaImpakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne