Sporti i realitetit të ri: Rusia përgatitet për “Lojërat e së Ardhmes”

Një turne që kombinon sportet elektronike dhe garat më tradicionale do të mbahet në Kazan më 21 shkurt 2024

Një ceremoni që paralajmëron se kanë mbetur edhe 100 ditë deri në ‘Lojërat e së Ardhmes’ është mbajtur në Rusi EXPO, e cila po zhvillohet në Qendrën e Ekspozitave Gjith-Ruse VDNKh në Moskë. Lojërat, të cilat kombinojnë sportet elektronike dhe disiplinat tradicionale të atletikës, do të fillojnë në Kazan më 21 shkurt 2024. Ceremonia paraprake përfshinte një prezantim të trofeut të lojërave, i cili do të udhëtojë nëpër shtatë qytete ruse dhe në hapësirë përpara se të mbërrijë në konkurs. Publiku mund të shohë edhe maskotat zyrtare të ngjarjes: Mira, zogu i zjarrit dhe pesë personazhe virtuale që simbolizojnë pesë sfidat e sporteve figjitale.

Fillimi i Lojërave të para të së Ardhmes në Kazan do të bashkojë e-sportet dhe disiplinat tradicionale atletike në një turne. Ngjarja paraprake u mbajt në Pavijonin Hapësinor të VDNKh; u ndoq nga lojtarë të zjarrtë dhe disa sportistë të njohur.

Veprimtaria filloi me një fjalim video të presidentit rus Vladimir Putin, i cili vuri në dukje se turneu funksionon me imazhin e Rusisë si një vend që është i hapur për çdo gjë të re dhe mirëpret përparimin.

Sport of the new reality: Russia prepares for ‘Games of the Future’

Pjesëmarrësit dhe të ftuarit e Lojërave të së Ardhmes do të mund ta shohin vetë këtë kur të vijnë në Kazan: një qytet ku traditat dhe kulturat e ndryshme zhvillohen dhe pasurojnë njëra-tjetrën. Rusia e kupton shumë mirë vlerën e diversitetit, duke përfshirë edhe sportin. Sporti është shumë më tepër për ne sesa thjesht një provë e forcës dhe aftësive ose themeli i një stili jetese të shëndetshëm dhe aktiv. Sporti është një simbol dhe një mishërim i drejtësisë, barazisë dhe shpirtit njerëzor – një mënyrë për të promovuar mirëkuptimin midis vendeve dhe kombeve”, tha Putin.

Sipas presidentit të Rusisë, filozofia e Lojërave të së Ardhmes bazohet në vlerat olimpike. Turneu i ri tashmë ka në listën e tij pjesëmarrës nga 50 vende dhe ky është vetëm fillimi.

“Nuk ka dyshim se lojërat e ardhshme do të rezonojnë me miliona njerëz dhe do të tregojnë qartë se harmonizimi i përsosmërisë intelektuale dhe fizike është një nga prioritetet absolute të botës shumëpolare në zhvillim,” tha ai.

Pas prezantimit të trofeut, zëvendëskryeministri rus Dmitry Chernyshenko ua kaloi atë vullnetarëve. Para se të mbërrijë në Kazan, ai do të udhëtohet nga Moska përmes shtatë qyteteve ruse dhe më pas do të dërgohet në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës që rrotullohet rreth planetit tonë. Sergej Krikalev, drejtori ekzekutiv për programet hapësinore të drejtuar nga Roscosmos, theksoi se ky nuk është fluturimi i parë i këtij lloji.

Pothuajse 10 vjet më parë, flaka olimpike udhëtoi në hapësirë si pjesë e stafetës së pishtarit olimpik për Lojërat Dimërore të Soçit. Ndërsa pishtari zakonisht udhëton nëpër një numër qytetesh përpara se të arrijë në vendin kryesor, ne vendosëm të shtojmë një rrugë të tërthortë dhe ta dorëzojmë atë në ISS në 2014. Tani, simboli kryesor i Lojërave të së Ardhmes do të udhëtojë edhe në ISS, kështu që ndoshta është fillimi i një tradite të mirë,” tha Krikalev për RT.

Pas kthimit në Tokë, trofeu do të dorëzohet në Kazan. Sipas kreut të projektit, Igor Stolyarov, në të ardhmen, stafeta e trofeut mund të përfshijë edhe destinacione jashtë Rusisë.

“Ne duam ta eksportojmë këtë projekt vendas jashtë Rusisë. Të paktën katër vende të tjera janë të interesuara për të pritur këto lojëra. Aktualisht jemi në bisedime, kështu që nuk mund të them se cili komb do të jetë nikoqiri i radhës,” tha ai për RT.

Publiku në ceremoni gjithashtu pa nuskën kryesore të lojërave, Mira, zogun e zjarrit. Ky është një zog i bërë nga drita që përfaqëson një rrjet nervor që udhëzon njerëzit nëpër botën e sporteve figjitale. Organizatorët donin të jepnin një lloj nuskë krejtësisht të ri dhe vendosën ta bënin atë plotësisht dixhital, shpjegoi Stolyarov.

“Ne po krijojmë një turne inovativ. Thjesht nuk ishte e drejtë të shprehje këtë ambicie dhe më pas t’i prezantoje të gjithëve me një tjetër kafshë pellushi, si një ari apo një kastor. Kjo do të ishte gjëja më e lehtë për t’u bërë, sigurisht, por ne duam që zogu i zjarrit të ekzistojë plotësisht në një dimension që është i ndryshëm nga bota materiale. Është një imazh që është edhe i vështirë për t’u kapur në letër. Ekziston vetëm në metaversin tonë virtual, “tha Stolyarov.

Maskota do të ketë gjithashtu pesë shoqërues virtualë që përfaqësojnë ‘sfidat’ e përfshira në turneun figital: sportet, taktikat, strategjia, shpejtësia dhe teknologjia. Chernyshenko shpreson se formati i ri i lojërave do të fitojë shumë fansa në mbarë botën.

“Është e vërtetë që rinia jonë ka nevojë për një edukim të plotë. Kjo lëvizje e re do të ndihmojë miliona djem dhe vajza të reja në mbarë botën të gjejnë harmoninë që kërkojnë, jo vetëm duke përdorur pajisje, por edhe duke marrë pjesë në sporte të vërteta. Prej dy vitesh ka nisur përgatitja për ndeshjet që do të nisin pas 100 ditësh në Kazan. Ne kemi mbajtur më shumë se një duzinë turne testimi. Ne planifikojmë të përfshijmë gjithsej 100 vende dhe t’i paraqesim botës disa disiplina të reja që nuk kanë ekzistuar kurrë më parë, “tha Chernyshenko.

“Do të kemi heronj të rinj dhe do të doja shumë të shihja ekipet ruse ndër fituesit e parë. Playoff-et tani janë duke u zhvilluar dhe vetëm pretendentët më të fortë do të konkurrojnë në turne. Formati i ri që ne ofrojmë është gjithashtu i aksesueshëm për të gjitha vendet e tjera, pasi përdor ambiente dhe pajisje sportive tradicionale,” shtoi ai.

Atletëve pjesëmarrës u pëlqeu veçanërisht ajo që panë. Sulmuesi i FC Lokomotiv, Artyom Dzyuba pohoi se sporti kibernetik është e ardhmja e sportit, ndërsa vuri në dukje se sinteza e sporteve tradicionale dhe kibernetike është shumë e pazakontë.

Sport of the new reality: Russia prepares for ‘Games of the Future’

“Jam krenar që vendi im ka ardhur me një ide si kjo. Në kohën time të lirë, më pëlqen të konkurroj me shokët e skuadrës në turne virtuale në internet. Është shumë argëtuese dhe mund të mësosh shumë. Ata thonë se një numër i madh vendesh do të marrin pjesë, duke përfshirë brazilianët, dhe ata janë përgjithësisht prirje, “tha Dzyuba./RT/GazetaImpakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne