Në Arabinë Saudite po arrestohen persona që kritikojnë Izraelin në internet

Arabia Saudite po arreston individë që kritikojnë pushtimin izraelit për luftën e tij gjenocidale në Gaza në platformat e mediave sociale ndërsa bisedimet e normalizimit arrijnë në një fazë të avancuar, raportoi Bloomberg. Fushata e fundit e arrestimeve thuhet se është e lidhur me shqetësimet e sigurisë, sipas zyrtarëve dhe aktivistëve të të drejtave.

Kjo goditje vjen pasi agresioni izraelit në Rrip shkaktoi zemërim në mesin e kombeve arabe kundër pushtimit, duke thyer vitet e përpjekjeve për normalizim. Në mënyrë të ngjashme, kjo ndjenjë ka pasur jehonë në botën perëndimore, ku protestat në rritje, veçanërisht në kampuset universitare, janë vërejtur kohët e fundit. Arabia Saudite dhe aleatët e saj rajonalë, përfshirë Egjiptin dhe Jordaninë, kanë shprehur shqetësim për këtë prirje. Sipas raportit, vendet kishin frikë se disa palë mund të “shfrytëzojnë” situatën, e cila mund të çojë në protesta kundër qeverive të ngjashme me Pranverën Arabe.

Asnjë bojkot

Arrestimet e fundit në Arabinë Saudite kanë përfshirë një ekzekutiv të lartë të lidhur me planin ekonomik të vendit Vision 2030, tha Bloomberg, duke cituar burime brenda dhe jashtë mbretërisë. Individi në fjalë u ndalua për shkak të shprehjes së mendimeve për luftën në Gaza, të cilat autoritetet i konsideruan si “flakëse”. Një figurë mediatike që tha se pushtimi “nuk duhet falur kurrë” u arrestua nga autoritetet.. Një tjetër individ që bën thirrje për bojkotimin e vendeve të ushqimit të shpejtë amerikan në Arabinë Saudite për përfshirjen e drejtpërdrejtë të Uashingtonit në gjenocid u arrestua gjithashtu.

Sipas faqes së lajmeve, një individ i njohur me perspektivën e qeverisë saudite pranoi arrestimet e fundit, duke ia atribuar ato një gjendje të rritur gatishmërie që nga operacioni i Rezistencës më 7 tetor, dhe një përpjekje e qeverisë për të dekurajuar individët që të bëjnë deklarata në internet në lidhje me luftën izraelite në Gaza që mund të rrezikojë “sigurinë kombëtare”. Figurat dhe aktivistët e opozitës saudite në SHBA po presin konferencën e tyre më të madhe që nga vrasja e gazetarit amerikano-saudit Jamal Khashoggi në vitin 2018. Ata planifikojnë të zbulojnë një vizion për mbretërinë “duke theksuar lirinë e fjalës dhe lirimin e të burgosurve politikë”.

Shpresa për normalizim

Shtetet e Bashkuara dhe Arabia Saudite kanë formuluar një sërë paktesh në lidhje me sigurinë dhe shkëmbimin e teknologjisë, të synuara fillimisht të jenë pjesë e një rezolute më të madhe në Lindjen e Mesme që përfshin “Izraelin” dhe palestinezët, raportoi të mërkurën The Guardian. Në këtë skenar, aleatët do të hyjnë në marrëveshje që mbulojnë një pakt dypalësh të mbrojtjes, ndihmën amerikane në zhvillimin e sektorit të energjisë bërthamore civile të Arabisë Saudite dhe bashkëpunim të gjerë në teknologjitë e avancuara si inteligjenca artificiale. Njësia e pushtimit do të bashkohet me një pakt trepalësh nëse bisedimet e normalizimit do të kenë sukses.

Gjatë fjalimeve në Riad, Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken përsëriti lidhjen midis një marrëveshjeje të mundshme SHBA-Saudite, normalizimit midis Arabisë Saudite dhe Izraelit dhe përparimeve drejt krijimit të një shteti palestinez. Jane Kinninmont, një eksperte e Gjirit dhe Drejtoreshë e Politikave dhe Ndikimit në Rrjetin Evropian të Lidershipit, sugjeroi se goditja e fundit e Riadit ndaj ndjenjave pro-palestineze në mediat sociale mund të tregojë një qëllim serioz për të normalizuar marrëdhëniet me Izraelin.

“Nëse ata duan të ndryshojnë politikën e tyre dhe të shkojnë të vizitojnë Izraelin dhe izraelitët të vijnë në Riad, kur lufta duket ndryshe, atëherë ata nuk duan që të ketë një lloj lëvizjeje pro-palestineze që do të protestonte në atë lloj gjë”, tha ajo. “Njerëzit janë shumë të mërzitur për atë që po ndodh në Palestinë dhe presin një përgjigje të fortë nga vendi i tyre, por ata nuk e shohin atë,” tha Yahya Assiri, një figurë opozitare saudite me banim në MB, i cili krijoi një grup që monitoron shkeljet e të drejtave të njeriut në mbretëri.

Zemërimi për luftën izraelite në Gaza shpesh lidhet me pakënaqësinë ndaj politikave të tjera shtetërore, veçanërisht në lidhje me ekonominë, tha ai. “Këto lidhje janë shumë shqetësuese për ta, por frika e tyre [shërbimeve të sigurisë] është e ekzagjeruar.” Me zgjedhjet presidenciale që afrohen dhe për shkak të shqetësimeve për humbjen e pozicionit të tij me ndikim në Lindjen e Mesme, Biden vazhdon të braktisë shumicën e përpjekjeve të tij të mëparshme për t’u distancuar nga Princi i Kurorës Mohammed Bin Salman, pavarësisht shqetësimeve për çështje të tilla si vrasja e Khashoggi. Ky ndryshim çoi në një pajtim midis SHBA-së dhe Arabisë Saudite, i simbolizuar nga një përplasje e diskutueshme me grusht midis Biden dhe MBS gjatë një vizite presidenciale në Jeddah në 2022./gazetaimpakt/ english.almayadeen.net

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne