Avokatët turq kërkojnë që Netanyahu të akuzohet për ‘genocid’

Dy avokatë turq dhe një ish-deputet i kanë kërkuar qeverisë në Ankara që të akuzojë kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu për gjenocid dhe krime lufte kundër sjelljes së vendit të tij në Gaza. Kërkesa pritet të arrijë në Gjykatën Penale Ndërkombëtare, të cilën as Turqia dhe as Izraeli nuk e njohin. Metin Kulunk, një ish-deputet nga Partia për Drejtësi dhe Zhvillim (AKP) në pushtet, u bashkua me avokatët Mucahit Birinci dhe Burak Bekiroglu dhe dërgoi padinë prej 23 faqesh në Prokurorinë e Stambollit.

“Sot, duke përfaqësuar ndërgjegjen e qytetarëve të Republikës së Turqisë, ne ngritëm një padi në Gjykatën Penale Ndërkombëtare në Hagë kundër Hitlerit të shekullit të 21-të, kryeministrit izraelit Netanyahu, i cili duhet të dalë në gjyq për genocidin që kreu në Gaza. Zhdukja dhe të gjitha krimet kundër njerëzimit”, shkroi Kulunk në X (ish-Tëitter), shoqëruar nga faqja e kopertinës së padisë. “Zoti qoftë me vëllezërit tanë palestinezë dhe me ata që mbrojnë çështjen e tyre të drejtë në masën e fuqisë së tyre”, postoi Birinci në X.

Bekiroglu i tha TASS se zyra e Stambollit tashmë kanë dërguar çështjen Ministrisë Turke të Drejtësisë dhe do ta dërgojë një kopje të shtypur në Hagë, ku duhet të arrijë “jo më vonë se javën e ardhshme”. Treshja turke i është bashkuar një shtytjeje në rritje ndërkombëtare për të ndjekur penalisht liderin izraelit për luftën njëmujore kundër Hamasit, e cila ka marrë të paktën 11,000 jetë palestinezë në Gaza. Netanyahu u zotua të shkatërrojë Hamasin pasi grupi militant palestinez sulmoi vendbanimet e afërta izraelite më 7 tetor, duke vrarë rreth 1200 njerëz dhe duke marrë mbi 200 pengje.

Human Rights Ëatch tha të martën se sulmet izraelite ndaj spitaleve dhe infrastrukturës tjetër të kujdesit shëndetësor në Gaza përbëjnë krime lufte dhe duhet të hetohen nga ICC. Në fillim të këtij muaji, Algjeria ngriti një rast kundër Izraelit përpara GJNP-së, së cilës iu bashkua Kolumbia. Tre OJQ palestineze të të drejtave të njeriut e kanë bërë këtë veprim.

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan akuzoi Izraelin për krime lufte në një tubim politik muajin e kaluar, por nuk i ka ndjekur këto fjalë.

Turqia nuk mund të paraqesë zyrtarisht padi përpara GJNP-së, pasi ajo kurrë nuk e ratifikoi Statutin e Romës që themeloi gjykatën. Sipas mediave turke, organet qeveritare dhe OJQ-të mund të “informojnë zyrën e prokurorit” për krimet dhe të kërkojnë një hetim. Izraeli kishte nënshkruar Statutin e Romës, por u tërhoq në vitin 2022. Megjithatë, GJNP-ja ka kërkuar juridiksion mbi Gazën dhe Bregun Perëndimor, pasi OKB-ja i konsideron ato territore palestineze nën pushtimin izraelit që nga viti 1967.

Ushtria izraelite ka mohuar akuzat për krime lufte, duke këmbëngulur se po merr masa për të shmangur viktimat civile. Ai gjithashtu akuzoi Hamasin për përdorimin e spitaleve, shkollave dhe vendeve të tjera civile si qendra komanduese dhe për ruajtjen e armëve brenda tyre./rt/gazetaimpakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne