Bilanci i frikshëm/ Mbi 200 palestinezë u vranë në operacionet ushtarake izraelite në Gaza në 24 orët e fundit

Rritet bilanci i viktimave në Gaza. Më shumë se 200 palestinezë janë vrarë në 24 orët e fundit në Rripin e Gazës. Ushtria izraelite, Chahal, nga ana e saj, njoftoi vdekjen e trembëdhjetë ushtarëve të saj, katër një ditë më parë dhe tetë dje të shtunën, në betejat me Hamasin në Gaza, një zhvillim që rrit në 154 numrin e ushtarëve izraelitë të vrarë që nga toka. Operacioni filloi më 27 tetor. Një pjesë e shtypit izraelit e konsideron llogarinë zyrtare të nënvlerësuar.

Lufta shpërtheu pas një sulmi të paprecedentë nga anëtarët e krahut ushtarak të Hamasit në sektorët jugor të territorit izraelit që la rreth 1,140 të vdekur, më vdekjeprurësi që nga shteti hebre në 1948, më 7 tetor. Rreth 250 persona të tjerë u rrëmbyen dhe u dërguan në Rripin e Gazës atë ditë, nga të cilët mbi njëqind u liruan deri në fund të nëntorit. Ata mbeten peng në enklavën palestineze 129, sipas autoriteteve izraelite.

Bombardimet izraelite dhe operacionet tokësore kanë vrarë të paktën 20,258 njerëz, shumica dërrmuese e tyre gra, fëmijë dhe adoleshentë, sipas numrave të fundit nga Ministria e Shëndetësisë e Hamasit. Midis tyre janë 201 persona të vrarë në 24 orët e fundit në vende të ndryshme në enklavën e vogël e të mbipopulluar nën rrethimin e ushtrisë izraelite. Një bombardim ajror i kampit të refugjatëve Nuseirat, në pjesën qendrore të enklavës së sunduar nga Hamasi që nga viti 2007, vrau 18 njerëz./BW

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne