Djali i Blinken vishet si Zelensky për Halloween

Ndërkohë, vajza e Sekretarit të Shtetit të SHBA-së kishte veshur një veshje me ngjyrë të flamurit të Ukrainës ne festë në Shtëpinë e Bardhë.

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken “rrudhi plot fytyra” të hënën, pasi zgjodhi t’i vishte fëmijët e tij me kostume “pro-ukrainase” për të marrë pjesë në festën tradicionale të Halloween të Presidentit Joe Biden në Shtëpinë e Bardhë të hënën.

Ndërsa diplomati i lartë dhe gruaja e tij morën pjesë pa ndonjë veshje të veçantë, ata e veshën djalin e tyre me një xhup të gjelbër dhe pantallona kaki, pothuajse identike me ato të veshura shpesh nga presidenti ukrainas Vladimir Zelensky.

Ndërkohë vajza e tyre ishte e veshur me një fustan blu me një shall të verdhë, me sa duket i ngjante një flamuri ukrainas.

Presidenti Joe Biden, i cili u shpërndau fëmijëve karamele, ishte gjithashtu pa kostum. Zonja e Parë Jill Biden, megjithatë, ishte e veshur si mace.

Ndërsa disa në internet mendonin se vendimi i Blinkens për t’i veshur fëmijët e tyre si simbole të Ukrainës ishte “i lezetshëm” dhe tregues i mbështetjes së pakufishme të SHBA për Kievin, të tjerë e përshkruan gjestin si “koti” dhe një “shfaqje cirku”, duke vënë në dukje ironinë e duke përdorur një kostum Zelensky për të kërkuar karamele.

“Të vishesh si Zelensky dhe të shkosh derë më derë për të lypur karamele është mjaft e përshtatshme,” shkroi një përdorues në X (Twitter).

Ndërkohë, sipas një raporti të fundit të revistës Time, vetë Zelensky thuhet se ka deklaruar se ndihet i “tradhtuar” nga mbështetësit e tij perëndimorë dhe se konflikti i tij i vazhdueshëm me Rusinë është “bërë si një shfaqje” për publikun perëndimor.

“Gjëja më e frikshme është se një pjesë e botës është mësuar me luftën në Ukrainë”, tha Zelensky. “Lodhja me luftën rrokulliset si një valë. E shihni në Shtetet e Bashkuara, në Evropë, dhe ne shohim që sapo fillojnë të lodhen pak, u bëhet si një shfaqje: ‘Nuk mund ta shikoj këtë reprizë për herë të dhjetë’.

Në të njëjtën kohë, zyrtarët e lartë në Kiev thuhet se i thanë Time se Zelensky është bërë deluzion dhe se dëshira e tij për ta “mposhtur” Rusinë në fushën e betejës pavarësisht se çfarë, si dhe “kokëfortësia” e tij janë bërë “mesianike” kufitare.

“Ai mashtron veten. Ne jemi jashtë opsioneve. ne nuk po fitojmë. Por përpiquni t’i tregoni atij këtë,” tha një zyrtar, në kushte anonimiteti./RT/GazetaImpakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne