Jemeni konfirmon bashkimin ne luften Izrael-Gaza

Qeveria Houthi në Sanaa tha të martën se ka lëshuar drone dhe raketa kundër Izraelit në mbështetje të kauzës palestineze dhe do të vazhdojë ta bëjë këtë. Të paktën një raketë fluturoi mbi Arabinë Saudite, duke vënë në gatishmëri mbrojtjen ajrore të mbretërisë.

“Forcat tona të Armatosura lëshuan një grup të madh raketash balistike dhe të lundrimit dhe një numër të madh dronësh në objektiva të ndryshëm të armikut izraelit në territoret e pushtuara”, tha gjeneral brigade Yahya Saree, zëdhënës i Forcave të Armatosura të Jemenit.

Nisja e së martës ishte “operacioni i tretë në mbështetje të vëllezërve tanë të shtypur në Palestinë”, tha Saree, duke shtuar se ushtria Houthi “do të vazhdojë të kryejë sulme më cilësore me raketa dhe drone derisa agresioni izraelit të ndalet”.

Jemeni ndërmori fushatën “nga ndjenja e përgjegjësisë fetare, morale, humanitare dhe kombëtare, dhe në përgjigje të kërkesave të popullit tonë jemenas dhe kërkesave të popujve të lirë, dhe për të ofruar lehtësim për popullin tonë të shtypur në Gaza”, sipas zëdhënësi. “Pozicioni i popullit tonë jemenas ndaj çështjes palestineze është i vendosur dhe parimor, dhe se populli palestinez ka të drejtën e plotë për vetëmbrojtje në ndjekje të të drejtave të tij të plota legjitime”, shtoi Saree.

Ushtria izraelite ka vendosur kohët e fundit trupa tokësore në Gaza, pas javësh sulmesh artilerie dhe ajrore, në ndjekje të luftës së saj kundër Hamasit – një grup militant palestinez përgjegjës për inkursionin e 7 tetorit në vendbanimet izraelite aty pranë.

Efekti i sulmit me raketa dhe dron të së martës ishte i panjohur. Të paktën një raketë u rrëzua në shkretëtirat e Jordanisë, duke mos shkaktuar dëme apo viktima.

Megjithatë, për herë të parë, raketat fluturuan mbi Arabinë Saudite, gjë që bëri që mbretëria të aktivizonte mbrojtjen e saj ajrore. Mbretëria ka luftuar kundër Houthis që nga viti 2015, duke akuzuar komunitetin shiit si përfaqësues iranian. Të dy palët dukeshin të gatshme për të bërë paqe këtë pranverë, pas një marrëveshjeje të ndërmjetësuar nga Kina midis Riadit dhe Teheranit.

Në fillim të këtij muaji, Marina e SHBA-së pretendoi se anijet e saj kishin rrëzuar disa raketa ose drone të gjuajtur drejt Izraelit mbi Detin e Kuq. Megjithatë, Pentagoni nuk ia atribuoi këto drejtpërdrejt Jemenit./RT/GazetaImpakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne