Elon Musk do të dërgojë në gjykatë për shpifje grupin lobist ADL për lidhjen “Anti Shpifje”

Pronari miliarder i faqes së internetit të mediave sociale X, i njohur më parë si Twitter, Elon Musk, ka paditur grupin lobues dhe spiun të Izraelit, ADL ( Lidhja Anti-Shpiftje).

Musk pretendon se ADL ka lobuar kompanitë për të hequr marrëveshjet e tyre të reklamave me X, duke pretenduar se Musk është një antisemit.

Sipas Musk, kjo fushatë e qëllimshme ka çuar në një rënie të ndjeshme të të ardhurave nga reklamat për kompaninë.

Në një kthesë argëtuese, një bisedë e drejtpërdrejtë për këtë çështje në uebsajtin X u ndërpre nga Vivian Bercovici, një ish-ambasadore kanadeze në Izrael.

Bercovici po mbështeste pikëpamjet e ADL-së kur një pjesëmarrëse e pyeti nëse ajo punonte me firmën spiune izraelite “Black Cub”. Pas këtij ekspozimi, ajo u largua nga hapësira dhe çaktivizoi llogarinë e saj.

Shumë kohë përpara se të vinte në shënjestër një kontraktues ushtarak miliarder si misk, ADL kishte spiunuar dhe njollosur të gjitha llojet e organizatave të majta.

Më parë u zbulua se ADL në fakt mblodhi informacione konfidenciale për rreth 10,000 aktivistë politikë dhe spiunoi mbi 700 organizata në disa qytete në Shtetet e Bashkuara.

Individët që ADL spiunoi përfshinin Dr. Martin Luther King dhe Kryepeshkop Desmond Tutu. ADL u zbulua gjithashtu se i kishte shitur informacione mbi aktivistët kundër aparteidit agjencisë BOSS të regjimit të aparteidit.

Gjithashtu, dihet mirë se ADL i ka furnizuar agjencisë së jashtme izraelite të inteligjencës Mossad me informacione të mbledhura për grupet studentore arabe në Shtetet e Bashkuara. Është interesante se një memo e brendshme e FBI-së në vitin 1969 ngriti shqetësimet se ADL po shkelte Aktin e Regjistrimit të Agjentëve të Huaj (FARA) duke spiunuar për Izraelin.

FBI, pak nga pak, është bërë më e integruar me ADL me kalimin e viteve. ADL është trajneri më i madh joqeveritar i forcave të zbatimit të ligjit në SHBA me secilin agjent të FBI-së që kalon nëpër trajnime për ADL.

ADL ka punësuar gjithashtu ish-shefin e FBI-së të seksionit të operacioneve të terrorizmit të brendshëm, Gregory Ehrie, si zëvendëspresident për zbatimin e ligjit dhe analizën. Ehrie jetoi një vit në një vendbanim në Kuds, Palestinën e pushtuar, duke mësuar arabisht për FBI-në.

Pra, ndërsa kontraktori i fortë Musk shkon kokë më kokë me grupin e lobit të Izraelit, Lidhjen kundër Shpifjeve, është e rëndësishme të mbani mend që të mos i ndërprisni kur armiqtë tuaj grinden.

Lidhjet Elon Musk me Izraelin dhe poliagjentët e tij

Elon Musk ka një marrëdhënie komplekse, por përgjithësisht pozitive me Izraelin dhe grupet e tij lobuese. Për të blerë Twitter, Musk mori hua një miliard dollarë nga donatori më i madh i regjistruar për ushtrinë izraelite, Larry Ellison.

Ellison është aq i afërt me kryeministrin izraelit, Benjamin Netanyahu, saqë ai i ofroi atij drejtimin e kompanisë së tij të teknologjisë, Oracle.

X i Elon Musk do të bashkëpunojë gjithashtu me AU10TIX, një firmë izraelite e krijuar nga ish oficerë të inteligjencës izraelite.

AU10TIX do të trajtojë verifikimin e ri të ID-së, i cili kërkon që përdoruesit të dorëzojnë dokumente zyrtare të identifikimit dhe selfie.

AU10TIX është një degë e firmës holandeze të sigurisë ICTS International, e cila u themelua nga ish-anëtarë të agjencisë së inteligjencës “Shin Bet”.

Musk dhe satelitët e tij Starlink u përfshinë gjithashtu në një fushatë të dështuar të ndryshimit të regjimit kundër Republikës Islamike të Iranit.

Kur Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken, përmendi rëndësinë e ndihmës së qeverisë amerikane për shkrimtarët në Iran, Musk u përgjigj drejtpërdrejt në Twitter me fjalët ‘aktivizimi i Starlink’.

Musk më vonë u mburr se ka kontribuar me 100 “Starlinks” aktive në Iran për të lehtësuar komunikimin e shkrimtarëve të ndryshimit të regjimit.

Musk po bashkëpunon edhe me Izraelin kundër Boshtit të Rezistencës. Kompania Space X e Musk kohët e fundit lëshoi satelitë spiun për një firmë inteligjente izraelite të quajtur ImageSat International për të identifikuar objektivat për sulmet ajrore në Siri.

Noam Segal, CEO i kompanisë është një rezervist në Forcën Ajrore aktuale të Izraelit.

Bashkëpunëtori i Musk, “ImageSat International”, ka qenë thelbësor për mbi një mijë sulmet ajrore të Izraelit në Republikën Arabe Siriane gjatë gjysmë dekadës së fundit.

Si “ImageSat International” ashtu edhe ambasada izraelite në SHBA shkuan aq larg sa falënderuan publikisht Elon Musk në Twitter për lëshimin e satelitit të tyre spiun mbi Siri.

Vetëm nga këto të dhëna duke qartazi që Musk sigurisht nuk është armik i Izraelit. /GazetaImpakt/ Prestv 

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne