Evi Kokalari nga nje gjirokastrite e helenizuar ne vegel e fondamentalizmit katolik

Femra plake Evi Kokalari e njohur ndryshe me emrin e ish-burrit te saj grek Evi Angelakis pasi eshte debuar nga Sali Berisha dhe Partia Demokratike dhe ka ngelur e vetme si kove pusi, se fundmi ka shpallur iniciativen per te krijuar nje parti te sajen konservatore ne Shqiperi. Por ndersa shqiptaret zbaviten teksa shohin femra me probleme sikur Evi Kokalari apo Zhaklina Lekatari qe luajne “Sanijen e Kombinatit” neper mediat shqiptare me vibratore ne qafe, nje deklarate me e fundme e Kokalarit ne Facebook-un e saj ka nxitur shqetesime te shume shqiptar. Ne postimin e fundem Evi e cial rrjedh nga nje familje me origjine turke nga Gjirokastra, familja e Kokalareve, ka hedhur idene qe enveristi Ismail Kadare ka hedhur dekada me pare, te supremacise katolike. Kokalari ka lavderuar ne postimin e saj grekun Theofan Stilian Noli, LGBT-istin Faik Konica, agjentin e Opus Deit Ibrahim Rugoven dhe ballistin Mithat Frasheri:

Figurat politike Shqiptare që personalisht i konsideroj ikona, janë Fan Noli, Faik Konica, Mithat Frashëri dhe Ibrahim Rugova.

Dy të parët u shkolluan në Harvard.

Dy prej tyre, Faik Konica dhe Ibrahim Rugova u konvertuan në Katolik. Gjithmonë më ka bërë përshtypje ky fakt dhe vras mëndjen nëse kanë dashur të na japin një mesazhë.

 

Në fakt, çfarë kanë të përbashkët këto figura është patriotizmi dhe dëshira për avancim real të kombit dhe asimilimi i tij në kulturën perëndimore.
Si e tillë, është linja e Fan Nolit dhe e Konicës, e Mithat Frashërit & Rugovës me të cilat do doja të identifikohesha kur vjen puna tek politika Shqiptare. Jo ajo Zogiste, Komuniste, Socialiste apo PDiste.
Si pjesë e Diasporës Shqiptare, dëshira për ta parë ndryshime në Shqipëri, është super e fortë. Dhe në këtë pikë nuk jam vetëm!
Mbase një ditë do t’ja dalim.”

 

Postimi i plakes Kokalari ka nxitur kenaqesi ne qarqet ekstremiste dhe supremaciste katolike, ndersa intelektualet muslimane shqiptare e kane denoncuar plaken gjirokastrite per marrezine e saj fetare.
Aktivisti Marlind Laci nga Tirana e ka cilesuar postimin e plakes Evi Kokalari si:

“përpjekjet e Evi Angelakis për revanshizim prozelitist ndaj Islamit, rryma rugoviane me të cilën Angelakis kërkon të identifikohet e ka humbur betejën religjoze me Islamin dhe muslimanët shqiptar”

Ndersa historiani Xhafer Sadiku ne Tirane e ka quajtur deklaraten e Kokalarit si nje levizje qe ka ikone dy ish bejlere qe urrenin klasen e tyre (behet fjale per renegatin LGBT-ist Faik Konica dhe Mithat Frasherin) dhe nje ish prift ortodoks revolucionar dhe nje ish titist qe thurte vargje per Titon, ku historiani aludon per titistin Ibrahim Rugova dhe priftin grek dhe agjentin sovjetik Theofan Stilian Noli:

“Qenka formuar një farë lëvizje konservatore që paska si ikona politike katër figura të ndjera: dy ish bejlerë që urrenin klasën e tyre dhe politikisht të majtë, një ish prift ortodoks revolucionar dhe një ish titist që thurte vargje për Titon.
Më interesant është programi, ku synohet të konvertojë shqiptarët në katolikë për një “avancim real të kombit dhe asimilimi i tij në kulturën perëndimore”.
Këtij i thonë “konservatorizëm”! Te hedhim në kosh të plehërave kulturën kombëtare shqiptare qe te bëhemi perëndimorë. Sipas këtyre, kultura kombëtare na pengoka të bëhemi perëndimorë!”

 

 

Aktivisti musliman ne Gjermani Stavro Xhardha i cili po ashtu eshte ofenduar nga postimi supremacist i plakes Kokalari, i apelon turkines gjirokastrite qe ish-burri i saj e helenizoi dhe tani mesa duket ndonje malesor katolik po e katolicizon, qe te konvertohet ne katolike por me idete e saja fashiste ajo nuk ka vend ne parlamentin shqiptar:

Si një personazh që ikën e vjen, me dështimet e njëpasnjëshme, me një shqipe katrahurë dhe me theks anglosankson, i thoja vetes që Evin mos e merr seriozisht, edhe pse në fillimet e mija kisha një farë simpatie për padronin e saj, Donald Trumpin. Por kur dëgjova se kishte ambicie për të hyrë në parlament dhe shoh ç’ide ka Evi mbi nocionin e shqiptarit, vura duart në kokë.

Të asociosh përkatësinë etnike shqiptare me atë katolike është bërë tashmë e lodhshme, aq më tepër kur kisha në Europë nuk është më në fuqi. Aq më keq kur vjen nga Evi, një familje bejlerësh myslimanë të Gjirokastrës, që martesat i bënin me muslimanë të tjerë për të ruajtur edhe traditën por edhe pasurinë. Aq më keq kur Krishti ishte semit, totalisht i palidhur me hapsirën gjeografike të Evit, Pali shkruante nga Damasku apo koptikët e Egjiptit kanë identitet të krishter akoma dhe sot. Evi me llogari më del e lindur në kohën e Enver Hoxhës, prandaj nuk mbush shumë nga këto, përveçse ç’i kanë llomotitur dokumentarët në perëndim, apo ç’mund të ketë thithur nga kanabizimi i Ismail Kadaresë, zbirros së rrugës Fortuzi.
Por mbajeni mend, nëse Evi me këto ide fashiste hyn në Parlamentin Shqiptar, partia apo lëvizja e saj, sido që të quhet, nga unë do e ketë emrin PKSH, dhe jo Partia Komuniste Shqiptare por Partia e Kryqëzatave Shqiptare.
Evi, pagzohu po ke qejf e ty të shpalltë Papati Katolik shenjtore e kaluar shenjtores mbas nja 100 vitesh. Por nëse do hysh në parlament, do luash me rregullat e lojës së parlamentit shqiptar, pasi po luajte me rregullat e kryqëzatave, mos harro: Për çdo kryqëzatë ka një Salahudin që do ta bëjë parlamentin Kudsin e tij!

(par. i fundit eshte metafore nese ka ndonje qe nuk mbush)”.

Marrezite e Evi Kokalarit per konvertime ne katolike, jane marrezi qe ne vitet 90 u artikuluan nga internacionalja e zeze kryqtare e Ismail Kadarese, Aurel Plasarit, Agron Gjekmarkajt, Paul Tedeskinit, Gjon Kekes, Ajet Nuros, Visar Zhitit, Jusuf Buxhovit, Bajram Kabashit, Asllan Dibranit, Mehmet Krajes, Fahri Xharres dhe e ndonje lunatiku tjeter qe tashme nuk jeton me apo eshte ne prag te vdekjes.

Nuk dihet nese Evi kete deklarate e ka bere e shtypur nga ndonje malesor nga Mirdita apo Dukagjini, apo nga ndonje marrezi e momentit te saj.

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne