Franca i mbyll deren muxhahedineve te Maryam Rajavit, Gjermania i hap deren nga pas

Gazetari Gjergji Thanasi ka njoftuar ne Facebookun e tij se qeveria franceze ka ndaluar grupin e muxhahedineve te Maryahm Rajavit nga mbajtja e nje proteste kunder Iranit ne Paris kete qershor 2024. Thanasi njofton qe MEK-u do transferoje cirkun e tij propagandistik ne Gjermani, ndersa i apelon patrioteve gjermane qe te mos lejojne MEK-un qe te perdorin token gjermane per terrorizem. Ne postimin e tij, Thanasi i cili ilustron protesten e MEK-ut ne Paris me disa foto zezakerisht te paguar nga MEK-u thote:

“Patriotet franceze mbizoteruan mbi segmentin kuisling ne rradhet e DGSI-se (ekuivalenti francez i ShIK + antiterrorr) duke e detyruar Kultin Rajavi qe mitingun/cirkun propagandistik te quajtur “Kahkeshan” ta transferoje nga periferia e Parisit per ne Gjermani.
Mbetet per tu pare reagimi i pjeses patriotike te BFV-se gjermane!!!!
P.S. Ky postim eshte per sy e mendje te specializuara, per diplomate te huaj te akredituar ne Tirane, ama jo per miletin e gjere!!!!”
Lajmi mbi refuzimin e Parisit zyrtar qe te lejoje armaten muxhahedine qe te protestoje kunder Iranit e ka botuar edhe gazetari iranian Alireza Niknam. Ne postimet e tij ne Twitter ai shkruan:
1-3- #Franca nuk e lejoi grupin terrorist të #MEK (Muxhahedin-E Khalq) të mbajë një konferencë, dhe këtë herë MEK do të shkojnë në #Berlin. Mbledhja e MEK-ut e njohur si “Kahkeshan”, që është tubimi kryesor i këtij grupi, mbahet çdo vit në #Villepinte të #Francës, por…
2-3- Sipas raportimeve të mediave, #Franca nuk i ka dhënë leje #MEK për këtë konferencë për shkak të mbajtjes së Lojërave Olimpike në #Paris. Nisur nga kjo, MEK, në koordinim me qeverinë #gjermane, do të mbajë këtë konventë cirku më 29 qershor në #Berlin.
3-3- #Gjermania, si një nga vendet qe pretendon se lufton terrorizmin, duhet të përgjigjet se si ajo pretendon qe te luftoje terrorizmin, kur ne fakt territori i saj është në duart e një grupi terrorist dhe kriminal të quajtur #MEK. (# Muxhahidin_Khalq), i cili vrau mijëra vete.
Lajmi i pezullimit te demonstrates kunder Iranit qe MEK do organizonte ne qershor ne Paris dhe qe tani demonstrimi do organizohet ne Berlin, tregon zbythjen e avashte qe MEK-u po peson ne Evrope. Fillmit muxhahedinet u ndaluan te protestojne ne Shqiperi. Tani ne France dhe mesa duket Izraeli dhe amerikanet kane urdheruar gjermanet qe te lejojne kultin e Maryam Rajavit qe te vazhdoje me qurravitjet e tij kunder Irani.

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne