Franca përballet me reagim të ashpër pas pretendimeve për dërgesa armësh drejt Izraelit

Deputetja franceze e krahut të majtë Mathilde Panot ngriti akuza të ashpra kundër qeverisë të mërkurën për bashkëpunimin e saj në furnizimin e Izraelit me armë për përdorim të mundshëm në Gaza. Pretendimet e nënkryetares së grupit të partisë “La France Insoumise” u nxitën nga lajmet e publikuara nga faqja kërkimore franceze Disclose dhe gazeta e pavarur Marsactu, që pretendohet se ekspozuan dërgimin klandestin të mbi 100.000 fishekëve për mitralozë drejt Izraelit në tetor 2023.

Sipas Panot, ky zbulim bie ndesh me garancitë e mëparshme të dhëna nga zyrtarë francezë, përfshirë ministrin e Mbrojtjes Sebastien Lecornu dhe zëdhënësen e qeverisë Prisca Thevenot, të cilët kishin siguruar parlamentarët se dërgesat e Francës drejt Izraelit ishin vetëm për qëllime të mbrojtjes, veçanërisht për sistemin e mbrojtjes raketore “Kupola e Hekurt”. Panot i cilësoi këto garanci si “gënjeshtra” dhe dënoi sekretin e qeverisë rreth transferimeve të supozuara të armëve, duke dënuar përdorimin e mundshëm të municioneve të prodhuara nga Franca kundër civilëve në Gaza.

Duke nënvizuar numrin tragjik të një sulmi në Gaza ndaj njerëzve që prisnin ndihmë humanitare, Panot pohoi se plumba të siguruar nga Franca janë përdorur në sulm, duke rezultuar në mbi 100 viktima dhe 760 të plagosur. Ajo pohoi se përfshirja e Francës në incidente të tilla e bën atë bashkëpunëtore në krizën e vazhdueshme në Gaza, duke e cilësuar këtë si një “skandal të madh”.

Duke kërkuar llogaridhënie, Panot i bëri thirrje qeverisë franceze që të adresojë këto akuza dhe të ndërpresë menjëherë të gjitha dërgesat e armëve drejt Izraelit. Si përgjigje, megjithatë, ministri i Mbrojtjes Lecornu hodhi poshtë pretendimet për transferime të drejtpërdrejta të armëve, duke pohuar se Franca ka lejuar vetëm shitjen e produkteve ushtarake Izraelit për rieksportim të mundshëm në vende të treta, duke theksuar se këto produkte kryesisht përbëheshin nga pjesë armësh./AA

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne