Fushata shpifëse e grupit lobist sionist ADL kundër Iranit

Nga: Ivan Kesic

Këto ditë, lajmet për manjatin e teknologjisë amerikane, Elon Musk, që ekspozon fushatën e shpifjes që grupi lobues sionist Anti-Defamation League (ADL) me seli në Nju Jork ka nisur kundër rrjetit të tij të mediave sociale X (ish Tëitter) po rrëmben titujt kryesorë në mbarë botën.

Vlen të përmendet se Republika Islamike e Iranit dhe rrjeti i saj ndërkombëtar mediatik Press TV kanë qenë prej vitesh viktimat kryesore të aktiviteteve dashakeqe të grupit të financuar nga Tel Avivi.

ADL është një grup ekstremist lobues dhe presioni sionist me bazë në Shtetet e Bashkuara, i cili vepron nën maskën e luftimit të urrejtjes anti-hebreje. Ajo ka një buxhet vjetor prej rreth 100 milionë dollarë dhe punon ngushtë me grupe të tjera sioniste me bazë në vendet perëndimore.

Grupi njihet për lobimin energjik për regjimin izraelit, justifikimin e politikës izraelite të zgjerimit në Jerusalem al-Quds dhe Bregun Perëndimor, kundërshtimin e kthimit të refugjatëve palestinezë të pastruar etnikisht dhe mbështetjen e ndërhyrjes ushtarake të SHBA-së në Azinë Perëndimore.

Aktivitetet e ADL-së kanë për qëllim kritikët e Sionizmit dhe regjimit izraelit, më së shpeshti me metoda për të barazuar kritikën me nazizmin dhe terrorizmin.

Në shumicën e rasteve, ata përdorin fondet dhe ndikimin në dispozicion për të drejtuar fushata shpifëse dhe padi.

Iranofobia e ADL-së

Që nga viti 1979, kur diktatura pro-amerikane u përmbys dhe Republika Islamike u krijua përmes një referendumi popullor, ADL ka mbetur një nga promovuesit më të egër të Iranofobisë, duke shpifur mbi individë, shoqërinë, kulturën dhe sistemin politik iranian.

Në prill të këtij viti, zyra e ADL-së në Uashington priti Reza Pahlavi, djalin e diktatorit të rrëzuar iranian, i cili jeton lirshëm në Shtetet e Bashkuara dhe bashkëpunon me lobe të ndryshme famëkeqe kundër Iranit.

ADL e përshkroi atë si një “politikan të respektuar” dhe përshëndeti vizitën e tij në territoret e pushtuara palestineze dhe e transmetoi në mënyrë jokritike fjalimin e tij në të cilin ai fyen figurat kryesore të Revolucionit Islamik dhe bëri thirrje për përmbysjen e Republikës Islamike.

Irani akuzohet në mënyrë të pavërtetë për “sponsorizimin e terrorizmit” nga ADL, e cila etiketon të gjitha grupet e rezistencës palestineze me të njëjtin term shpifës, si dhe lëvizjen e rezistencës Ansarallah të Jemenit.

Nga ana tjetër, grupet terroriste sioniste si Irgun, Lehi dhe Haganah, mbi të cilat bazohen forcat e armatosura të sotme izraelite, lavdërohen në raportet e ADL si luftëtarë të lirisë.

Mashtrim i shënjave të verdha

Një nga shembujt më famëkeq të përhapjes së urrejtjes iranofobike nga ADL ishte pjesëmarrja e saj në një fushatë shpifjeje në vitin 2006, kur ajo promovoi mashtrimin se Irani po prezantonte stema të verdha për qytetarët hebrenj.

Ky mashtrim u përhap nga monarkisti dhe mashtruesi i arratisur Amir Taheri, në kohënmë aktive luftarake sioniste dhe neokoniste kundër Iranit dhe qëllimi i tij ishte të barazonte Iranin me Gjermaninë naziste.

Organizata të tjera sioniste si Qendra Simon Ëiesenthal, Kongresi Hebre Amerikan, B’nai B’rith dhe Qendra e Veprimit Fetar të Judaizmit morën pjesë gjithashtu në këtë fushatë shpifëse kundër Republikës Islamike.

ADL e përshkroi mashtrimin si “të pakonfirmuar” në artikullin e saj, por hodhi një seri shpifjesh tipike për antisemitizmin e supozuar iranian, duke krijuar përshtypjen se thashethemet ishin tërësisht reale dhe duke akuzuar kështu në mënyrë indirekte Iranin.

Pasi u hodhën poshtë akuzat për distinktivin e verdhë, ADL nuk u distancua nga artikulli dhe as nuk kritikoi organizatat e saj simotra për shpifje ndaj Iranit.

Drejtori i ADL në atë kohë, Abraham Foxman, deklaroi publikisht se Irani është “më i keq se Gjermania naziste”, mbrojti sanksione drakoniane kundër Iranit dhe kundërshtoi çdo mundësi për negociata SHBA-Iran.

Fushata kundër Press TV

ADL ka qenë gjithashtu një nga përkrahësit kryesorë të një fushate shpifjeje të gjatë kundër Press TV, rrjeti kryesor ndërkombëtar i lajmeve në Iran, duke lobuar së bashku me organizata të tjera sioniste për të censuruar rrjetin në kanalet globale satelitore dhe mediat sociale.

Emisioni kryesor javor i Press TV, Palestina e deklasifikuar, ka qenë objektivi kryesor i këtij grupi lobi pro-izraelit në vitet e fundit, pasi emisioni ka ekspozuar me sukses praktikat e genocidit izraelit.

Në prill, ADL dhe Qendra për Kundër urrejtjes Dixhitale (CCHD) kërkuan që Press TV të bllokohej për publikimin e përmbajtjes në Britani, me shefin e ADL-së, Jonathan Greenblatt, që e quajti atë “të pafalshëm”.

“Ne i bëjmë thirrje Metës, (pronarit tëFacebook), dhe Tëitter që menjëherë të nisë një hetim dhe të ndërmarrë veprime për të parandaluar Press TV dhe mediat e tjera iraniane nga keqpërdorimi i këtyre platformave sociale”.

Raporti tha se emisioni Palestina e Deklasifikuar, i organizuar nga ish-deputeti Laburist Chris Ëilliamson dhe profesor David Miller përdor mediat sociale për të përhapur qëndrime antisemite, veçanërisht kundër hebrenjve britanikë.

Dy muaj para kësaj, Ëilliamson-it iu hoq leja e tij parlamentare nga një komitet ligjvënësish në atë që ai e përshkroi si “polemikë të konfuzuar”.

Duke folur për uebsajtin Press TV në atë kohë, Ëilliamson tha se “nuk ishte i befasuar” nga vendimi arbitrar, duke vënë në dukje se klasa politike në Mbretërinë e Bashkuar është “kapur nga një lloj histerie hipokrite”.

Ëilliamson vuri në dukje se lobi sionist dhe bashkëpunëtorët e aleancës ushtarake të NATO-s në parlamentin britanik ushtrojnë një “ndikim krejtësisht disproporcional”.

“Klasa politike britanike përfaqëson vetëm interesat e lobeve të fuqishme, në vend të mirëqenies së komuniteteve të cilave ata janë zgjedhur për t’u shërbyer dhe në votat e të cilëve mbështeten për pozicionet e tyre të privilegjuara.

Retorika e ADL për koronavirusin

Seksioni “Përmbledhja Ekzekutive” e një raporti të ADL në Press TV këtë vit përmbante një sërë manipulimesh, kryesisht me shpifjet klasike se mbrojtja e të drejtave palestineze përbën “përhapjen e urrejtjes anti-hebreje”, por edhe pika të tjera jashtëzakonisht mashtruese.

Gjithashtu u përfshi edhe pretendimi se Press TV propagandoi “përgjegjësinë hebraike për pandeminë e koronavirusit”, që është një gënjeshtër e hapur dhe e pa mbështetur me prova.

ADL nuk dha prova me lidhjet e Press TV, por iu referua mediave izraelite në të cilat pretendohej se “Irani po e humb betejën me koronavirusin dhe për këtë arsye po kërkon dëshpërimisht për fajtorë të huaj”.

Ai artikull me përpjekje për të denigruar dhe tallur Iranin me gënjeshtra u botua në fillim të marsit 2020, në kohën e shpërthimit të pandemisë, kur Irani ishte vendi më i prekur dhe kur koronavirusi nuk kishte trokitur ende në dyert e vendeve perëndimore.

Një fushatë çnjerëzore e portretizimit të Iranit si të paaftë dhe paranojak dështoi mjerisht, sepse në fund, megjithëse i sanksionuar dhe me më pak burime, rezultoi të ishte më i suksesshëm në luftimin e pandemisë me më pak vdekje sesa SHBA-ja dhe vendet kryesore evropiane.

Press TV si ‘furnizuese e KKK’?

Një tjetër shpifje në raportin e ADL u përmblidh në pikën që Press TV po bën “intervista antisemitike me liderin e Ku ​​Klux Klan, David Duke”, duke u përpjekur të portretizojë rrjetin mediatik iranian si një zëdhënës të racizmit dhe supremacizmit të bardhë.

Është e vështirë të numërosh të gjitha metodat manipuluese të përmbledhura në tekst kaq të vogël, duke përfshirë anakronizmin e dyfishtë, provat selektive, fajin e përjetshëm, fajin nga shoqërimi, nxjerrjen e tij jashtë kontekstit, shtrembërimin e fakteve, standardet e dyfishta etj.

Duka u shfaq si i ftuar në Press TV, por vetëm një herë dhe kjo ishte 11 vite më parë. Ai ka bërë edhe paraqitje të shumta si i ftuar në CNN, MSNBC dhe media të tjera perëndimore, ndaj të cilave ADL nuk shpif.

Duke dhënë deklarata për të gjitha këto media, Duka është distancuar gjithmonë nga racizmi dhe urrejtja anti-hebreje, duke këmbëngulur se anëtarësimi i tij në KKK daton në fund të viteve 1970 dhe se është e padrejtë që ai të portretizohet edhe sot si i tillë.

Dënimi publik i racizmit dhe antisemitizmit nga ish-lideri i KKK-së sigurisht që pati më shumë ndikim në luftën antiraciste sesa të gjitha broshurat e ADL-së së bashku, por për shkak të pikëpamjeve të tij anti-sioniste, ADL dhe mediat e paraqesin atë si një “racist i qëndrueshëm”.

Vetë Press TV ka një politikë të qartë kundër të gjitha formave të racizmit dhe raporton rregullisht për incidente të tilla në mbarë botën, duke përfshirë urrejtjen sioniste të drejtuar kundër palestinezëve, arabëve dhe muslimanëve.

Në bisedën e Dukës me Press TV, tema nuk ishte e kaluara e tij në KKK apo ndonjë gjë që lidhet me racizmin, por ndikimi i lobit sionist në politikën kryesore amerikane.

Fakti që sionistët janë përgjegjës për luftën në Irak, të cilin Duka e përmendi për Press TV, është një pretendim gjoja “anti-semitik” për ADL, megjithëse edhe botimet akademike perëndimore e bëjnë të qartë se luftënxitësit kryesorë ishin nga sionistët dhe Ambienti neokonservator.

Përpjekjet e ADL për të censuruar Press TV

Në raportin e saj, ADL shtjellon në detaje aktivitetet e Press TV në mediat sociale, kryesisht Facebook dhe Tëitter, dhe në fund jep rekomandime se si rrjetet më të mëdha sociale duhet të censurojnë dhe sanksionojnë Press TV dhe programet e tij të lidhura me Palestinën.

Raporti i ADL vlerëson gjithashtu organizatën e saj sioniste motër, Trustin e Sigurisë së Komunitetit (CST), për lobimin me sukses të YouTube për të mbyllur kanalet e mediave sociale të Press TV.

Në prill të këtij viti, në të njëjtën kohë që ADL njoftoi publikisht se së bashku me dhjetëra organizata të tjera të lidhura, po bënte fushatë kundër Tëitter-it, shefi ekzekutiv i ADL-së Jonathan Greenblatt i bëri thirrje Facebook-ut dhe Twitter-it të eliminonin Press TV-në.

Fushata e censurës synon gjithashtu faqet e tjera të internetit më të vizituara. ADL vlerëson Google Search për heqjen e Press TV nga shërbimi i tyre i pritjes së videove, por ankohet se në të njëjtën kohë, Press TV po shfaqet shumë në rezultatet e kërkimit.

Një shembull tjetër është Ëikipedia në anglisht, ku Press TV dhe Hispan TV janë të bllokuara si “burime jo të besueshme”, madje edhe postimi i lidhjeve të tyre bllokohet automatikisht.

Ky vendim është marrë në bazë të raporteve të ADL-së dhe votuesit për censurimin e mediave iraniane kanë qenë përdorues aktivë në tema hebraike dhe izraelite, së bashku me përdoruesit më pro aktivë të MEK.

Ironikisht, ADL shfaq hapur këtë fushatë masive të koordinuar të censurës, ndërsa kritikat e Iranit ndaj saj i quan “teori konspirative”.

Megjithatë, siç sugjerojnë provat, fushata masive e shpifjeve kundër Iranit dhe Press TV ka qenë e kotë, pa asnjë rezultat të dëshiruar. Irani vazhdon të mbështesë kombin palestinez dhe të gjithë të shtypurit e botës dhe Press TV vazhdon të jetë zëri i atyre që nuk kanë zë./gazetaimpakt/presstv 

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne