Gjykata e Manhatanit arreston zarin e Maryam Rajavit, Robert Menendez

Robert Menendez, senatori amerikan, lobist i MEK dhe Maryam Rajavit qe ka marre pjese ne tubimet e Rajavit ne Shqiperi per ndryshim regjmi ne Iran ne ditet e fundit eshte arrestuar pasi eshte akuzuar për rryshfet dhe korrupsion nga gjykata federale e Manhatanit. Robert Menendez qe është me origjine kubanez, ka shperbyer prej vitesh si lobist i kultit muxhahedin te Maryam Rajavit. Pjesemarrja e tij ne sherbim te muxhahedineve eshte dokumentuar qe ne vitin 2015 kur dy gazetare amerikane Ali Gharib dhe Ilai Clifton, botuan shumat qe Menendez kishte marre nga kulti i muxhahedineve.

Robert Menendez duke sulmuar marreveshjen nukleare me Iranin

Ne 2022, Menendezi mori pjese ne nje nga konferencat e MEK-ut ku si gjithmone sulmoi Iranin. Menendezi ka sulmuar edhe Kinen ne lidhje me Hong Kongun dhe ka qene mbeshtetes i zjarrte i Vladimir Zeleskit ne Ukraine.

Robert Menendez duke sulmuar Rusine dhe Iranin

Në vitin 2015, kur Irani nenshkroi marreveshjen nukleare me SHBA, Menendezi u vu ne sherbim te Izraelit dhe MEK-ut per te bere presion ndaj qeverise amerikane per ta shkaterruar kete marreveshje. Në 2018, ai i ka bere presion qeverisë ekuadoriane që t’i jepte fund azilit politik të gazetarit australian Julian Assange. Menendez ka qene mbeshtetes i zjarrte edhe i luftes së Arabisë Saudite kunder Jemenit dhe ka kundershtuar planin e presidentit Trump për të tërhequr forcat amerikane nga Siria.

Maryam Rajavi duke reklamuar Robert Menendezin ne faqen e saj

Edhe pse ka luajtur reaksionarin, banditin dhe zionistin ne qendrat e pushtetit ne SHBA, Menendez ka nje histori te gjitha krimesh. Në 2015, ai u ndoq penalisht nga Departamenti Amerikan i Drejtësisë për krimin e korrupsionit dhe marrje ryshfeti, por qe me pas Departamenti Amerikan i Drejtësisë vendosi të mos e ndiqte penalisht.

Ne ditet e fundit gjykata e Manhatanit ka zbuluar se Menendez dhe gruaja e tij Nadine Arslanian (armene me origjinë libaneze) kane pranuar rryshfet nga qeveria egjiptiane dhe tre agjentë të saj. Agjentët e FBI-së kane zbuluar në shtëpinë e Menendez 450,000 dollarë dhe shufra ari, si dhe një Benz-Mercedes qe kushton 100,000 dollarë. Benzi ishte blere nga një prej agjentëve të qeverisë egjiptiane në Amerikë.

Personi qe merrte leket e Menendezit ishte gruaja e tij e cila kishte themeluar një firmë ndërkombëtare konsulence strategjike dhe përmes saj ishte paguar nga agjentet egjiptiane.

Mbetet te shihet nese gjykata e Manhatanit do te zbuloje edhe pagesat qe Menendez ka marre nga Shqiperia nepermjet kultit muxhahedin te Maryam Rajavit. Nese gjykata e Manhatanit hap dosjen e Menendezit me MEK-un, kesaj dosje do ti bashkangjiten politikane shume te larte ne SHBA, njerez sikur John McCain, John Bolton, Rudy Giuliani etj, te cilet ashtu sikur edhe sherbetoret e tyre shqiptare jane vene ne sherbim te terrorizmit te MEK-ut kunder Iranit ne vitet e fundit. / impakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne