HISTERI ISLAMOFOBESH DHE E ZERIT TE AMERIKES KUNDER FITORES SE DEMOKRACISE NE TURQI

Ne videon me poshte Dr. Olsi Jazexhi diskuton mbi ceremonine e perkujtimit te deshtimit te grushtit te shtetit te dates 15 korrik 2016 ne Tirane. Ai tregon pse ndodhi grushti i shtetit ne Turqi dhe si qeveria turke ne bashkepunim me ruset arriten te mundin pucistet. Me pas Dr. Jazexhi analizon sulmet histerike qe islamofobe injorante sikur Arbana Xharra, Elida Jorgoni, Ilir Yzeiri etj bejne kunder ketij eventi. Ai analizon edhe sulmin qe Zeri i Amerikes i ben kesaj ceremonie. Ai tregon se urrejtja e islamofobeve kerkon qe bota muslimane te sundohet nga diktatore dhe muslimanet te mos kene liri dhe demokraci. Dr. Jazexhi u thote islamofobeve qe ata nuk duhet te behen diktatore dhe tu mohojne te drejtat demokratike muslimaneve dhe ne vecanti Turqise. Zhvillimi ekonomik dhe ushtarak i Turqise, ndersa i merzit islamofobet perendimor, tek e fundit fare eshte nje gje e mire dhe realitet qe ne duhet ta pranojme. Ai tregon qe mbeshtetja qe Bashkia e Tiranes, qe protestanti Erion Veliaj drejton nuk behet pse qeveria Rama beson ne ottomanizem, por behet per pune parashe. Qeveria me protestante dhe katolike e Rames, ndersa i ha buken turkut, duane ia ben kaurit.

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne