Hoxhe Ebrahim Raisi si martir i Islamit dhe i Palestines

Ne biseden me NTV Olsi dhe Erisa diskutojne:
1. Vdekjen e presidentit te Iranit, Ebrahim Raisit dhe humbjen qe kjo vdekje ka sjelle per Iranin.
2. Rendesine e president Raisit per Boshtin e Rezistences per Clirimin e Palestines, per politiken e brendshme ne Iran dhe ruajtjen e republikes islamike
3. Pse amerikanet kerkojne te sjellin nje “Edi Rama” apo “Gorbachov” ne Iran dhe te shkaterrojne revolucionin islamik nga brenda.
4. Pse Ruhani dhe Khatami kane luajtur rolin e Gorbachovit ne Iran.
5. Cili eshte rroli i hoxhallareve dhe keshillit suprem te hoxhallareve per te zgjedhur hoxhen madhor te republikes islamike
6. Pse pas vitit 1979 Irani u kthye ne Mosken e Islamit, duke zevendesuar Kalifatin osman qe britaniket shkaterruan ne 1918 dhe Ataturku ne 1924
7. Pse Irani nderhyri ushtarakisht ne Bosnje ne mbrojtje te muslimaneve dhe sot drejton boshtin per clirimin e Palestines.
8. Pse amerikanet kane frike te hapin lufte konvencionale me Iranin?
9. Pse iranianet qe jetojne ne Perendim shajne Islamin dhe marrin para nga qeverite perendimore per te sulmuar vendin e tyre?
10. Pse administrata Obama beri marreveshjen nukleare me Iranin dhe i solli muxhahedinet e Maryam Rajavit per te vdekur ne Shqiperi?
11. Pse amerikanet i kerkojne Iranit qe te braktisi Palestinen ne shkembim te dorezimit te muxhahedineve?
12. Pse Azerbajxhania eshte vendi me zionist ne Azine Qendrore dhe pse Izraeli ka baza ne Azerbajxhan?
13. Pse Irani kerkon te evitoje nje lufte frontale me Ameriken, por preferon luften partizane kunder imperializmit judeo-amerikane?
14. Pse organizatat LGBTQ-iste dhe feministe ne shtator 2022 nxorren gra ne televizionet shqiptare qe prisnin floket dhe shanin Iranit dhe hoxhallaret dhe thonin qe Irani rreh grate?
15 Pse muxhahedinet iraniane urrejne president Raisin per denimin e terroristeve muxhahedine per krimet e tyre ne vitin 1988.
16. Pse muxhahedinet e Manzes dhe Maryam Rajavi kane bere thirrje per ekzekutimin e president Raisit.
17. Si funksionon Republika Islamike e Iranit? Cfare eshte Vilajeti i Fakihut dhe pse lideri suprem i Iranit eshte zevendesi i Imam Mehdiut etj?

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne