Irani do të caktojë 7 tetorin si “Dita Epike e Rinisë Palestineze”

Ministri iranian i Kulturës dhe Udhëzimit Islamik ka përshëndetur operacionin “të paprecedentë” të nisur nga lëvizja e rezistencës palestineze Hamas kundër Izraelit më 7 tetor, duke thënë se dita do të regjistrohet në kalendarin iranian si “Dita Epike e rinisë palestineze”.

Duke folur të martën, Mohammad Mehdi Esmaeili tha se Udhëheqësi i Revolucionit Islamik Ayatollah Sejjid Ali Khamenei ka theksuar se 7 tetori është fillimi i numërimit mbrapsht për shkatërrimin e regjimit pushtues.

Operacioni Stuhia Al-Aksa ishte “një epike e paprecedentë në kujtesën historike të rajonit dhe në betejat e popullit mysliman të Palestinës. Ne e regjistruam ditën në Këshillin e Kulturës së Përgjithshme si Ditën e Epikës nga Rinia Palestineze. Do të bëhen procedurat për miratimin e tij në Këshillin e Lartë të Revolucionit Kulturor”, shtoi ai.

Hamasi nisi Operacionin Stuhia Al-Aksa në përgjigje të shkeljeve të Izraelit në Xhaminë Al-Aksa në Kudsin Lindor të pushtuar dhe dhunës në rritje të kolonëve kundër palestinezëve.

Bastisja e befasishme tronditi institucionet e sigurisë së entitetit pushtues, duke lënë të vdekur 1,400 izraelitë.

Si përgjigje, regjimi i Tel Avivit filloi sulme vdekjeprurëse në Rripin e Gazës të rrethuar. Sipas agjencisë së lajmeve WAFA, më shumë se 9,000 palestinezë janë vrarë dhe 18,000 të tjerë janë plagosur deri më tani.

Ajo gjithashtu ka bllokuar ujin, ushqimin dhe energjinë elektrike në Gaza, duke e zhytur pjesën bregdetare në një krizë humanitare.

Esmaili gjithashtu përgëzoi protestat në vendet myslimane, si dhe në Evropë dhe Shtetet e Bashkuara në dënimin e gjakderdhjes izraelite në Gaza.

“Dje, numri i fëmijëve dëshmorë [në Gaza] kaloi 3800. Ky nivel i mizorisë, dhunës dhe vrasjes është përtej të gjitha gjenocideve të zakonshme”, tha ai.

“Sot, para syve të miliarda njerëzve, ne jemi dëshmitarë të bombardimit të Spitalit Baptist [al-Ahli Arab] që vret më shumë se 500 fëmijë në një vend.”/PressTV/GazetaImpakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne