Irlanda akuzon Izraelin: ‘Fushatë dezinformuese’ kundër agjencisë humanitare të OKB-së për refugjatët në Gaza

Ministri i Jashtëm i Irlandës ka akuzuar Izraelin se ka nisur një “fushatë dezinformuese” kundër agjencisë së OKB-së për refugjatët palestinezë, UNRWA. Duke u zotuar për 17 milion £ mbështetje, Micheal Martin u kërkoi vendeve të tjera të anulojnë pezullimet e tyre të financimit.

Agjencia e ndihmës, e cila ofron kujdes shëndetësor dhe arsim në Gaza, po përballet me një të ardhme të pasigurt pasi Izraeli pretendoi se 12 nga anëtarët e stafit ishin përfshirë në sulmin e 7 tetorit. “Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë urdhëroi Izraelin të mundësojë ofrimin e shërbimeve bazë të nevojshme urgjentisht në ndihmën humanitare për të trajtuar kushtet e pafavorshme të jetës me të cilat përballen palestinezët në Rripin e Gazës,” tha ai.

“Në vend të kësaj, Izraeli ka nisur një fushatë dezinformimi kundër UNRWA-s. Ndihma e mjaftueshme nuk po arrin ende civilët në Gaza dhe kjo është shumë e papranueshme.” UNRWA humbi 359 milion £ dhe po përballet me një mungesë të madhe financimi, tha komisioneri i saj i përgjithshëm Philippe Lazzarini. Koha po kalon përpara se ndikimi i pezullimeve të godasë UNRWA, tha ai.

 

“Prilli do të jetë me të vërtetë muaji ku ne do të jemi në fluksin e thellë, të thellë dhe të thellë negativ të parasë dhe kjo do të ndikojë në aftësinë tonë për të vazhduar të ofrojmë shërbime kritike,” tha ai. Z. Martin i bëri thirrje Izraelit që t’i dorëzojë OKB-së të gjithë informacionin që kishte për anëtarët e stafit të UNRWA-së, e cila ka nisur hetimet për pretendimet e saj./BW

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne