Jordania aleat i SHBA-së por kundër shtetit zionist izraelit!

Situata në Palestinë është alarmante ku numri i të vdekur e ka kaluar shifren 8000, ku mijëra të tjerë janë të plagosur dhe vendbanime të kthyera në gërmadha.  Jordania, një aleat i rëndësishëm i Shteteve të Bashkuara, ka tërhequr ambasadorin e vet nga Izraeli, dhe i ka kërkuar ambasadorit izraelit të qëndrojë jashtë Jordanisë, në shenjë proteste për katastrofën që ka shkaktuar në Gaza.

Zëvendëskryeministri i Jordanisë, Ayman al-Safadi, i cili është edhe ministër i Jashtëm, tha se kthimi i ambasadorëve lidhet me ndalimin e luftës dhe kryesisht situatës katastrofike që po i bëhet palestinezëve ne Gaza dhe në Bregun Perëndimor.

Vlen të theksohet se ka trazira dhe protesta në vende të ndryshme të botës në mbështetje të Palestinës dhe kundër genocidit izraelit në Gaza./gazetaimpakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne