Kanë mbetur javë për të shkatërruar Hamasin – ish-kryeministri izraelit

Mbështetja perëndimore për aksionin ushtarak në Gaza do të zhduket pasi opinioni publik kthehet kundër tij, tha Ehud Barak për Politico.

Ushtria izraelite ka vetëm disa javë për të shkatërruar Hamasin përpara se qeveritë perëndimore të tërheqin mbështetjen e tyre për operacionin në Gaza, ka thënë ish-kryeministri Ehud Barak.

Ushtria izraelite ka vetëm disa javë për t’i shkaktuar dëme Hamasit, përpara se qeveritë perëndimore të pakësojnë mbështetjen për operacionin në Gaza, beson ish-kryeministri dhe ministri i Mbrojtjes Ehud Barak.

“Dëgjoni tonin e publikut – dhe pas dyerve është pak më e qartë,” tha 81-vjeçari, i cili gjithashtu shërbeu si ministër i mbrojtjes dhe një gjeneral me Forcat e Mbrojtjes të Izraelit (IDF).

“Ne po humbasim opinionin publik në Evropë dhe brenda një ose dy javësh do të fillojmë të humbasim qeveritë në Evropë”, tha Barak për Politico, siç raportohet të martën. “Dhe pas një jave tjetër fërkimi me amerikanët do të dalë në sipërfaqe.”

Zyrtarët amerikanë kanë mbrojtur “pauza humanitare” në Gaza, por nuk kanë kërcënuar publikisht se do të tërheqin mbështetjen e Uashingtonit. Qeveria e kryeministrit Benjamin Netanyahu ka refuzuar të ndalojë sulmet. Barak beson se Izraeli do të duhet “të pajtohet me kërkesat amerikane brenda dy ose tre javëve të ardhshme, ndoshta më pak”.

“Mund të shihni se dritarja po mbyllet. Është e qartë se po shkojmë drejt fërkimit me amerikanët për ofensivën. Amerika nuk mund t’i diktojë Izraelit se çfarë të bëjë. Por ne nuk mund t’i injorojmë ato, “tha ai.

Megjithatë, ish-gjenerali beson se IDF-së do t’i duheshin muaj, apo edhe një vit, për ta larguar Hamasin nga Gaza. Izraeli e ka bërë objektivin kryesor të tij zhdukjen e grupit ushtarak palestinez, pasi ai shkaktoi qindra vdekje civile gjatë një inkursioni një muaj më parë.

IDF e ka nënshtruar Gazën ndaj bombardimeve intensive si pjesë e strategjisë së saj. Zyrtarët e Gazës raportuan se numri i të vdekurve në enklavën palestineze kishte tejkaluar 10,000 të hënën.

Dëshmi të reja të ndryshimit të qëndrimeve në Evropë u shfaqën të hënën, kur kryeministri belg Alexander De Croo sulmoi taktikat ushtarake të Izraelit.

“Të bombardosh një kamp të tërë refugjatësh me qëllimin për të nxjerrë një terrorist, nuk mendoj se mund të thuash se është proporcionale,” tha De Croo. “Është një urë shumë larg.”

Javën e kaluar, IDF goditi disa kampe refugjatësh palestinezë, duke përfshirë vendbanimin e madh Jabalia në Gazën veriore, të cilën Izraeli e kishte shpallur zonë evakuimi. Zëdhënësi i ushtrisë izraelite Richard Hecht i përshkroi viktimat civile nga sulmet izraelite si “tragjedinë e luftës” kur u përball me prezantuesin e CNN, Wolf Blitzer javën e kaluar.

Barak shërbeu si kryeministër nga viti 1999 deri në vitin 2001 dhe përfaqësoi kombin e tij gjatë Samitit të Camp David të vitit 2000 të ndërmjetësuar nga SHBA me Yasser Arafat, udhëheqësin e Organizatës për Çlirimin e Palestinës./RT/GazetaImpakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne