Pse Izraeli dëshiron të hedhë refugjatët palestinezë në një komb perëndimor

Një plan i hershëm i zbuluar nga qeveria izraelite sugjeron Kanadanë si një destinacion përfundimtar të mundshëm për ata që janë zhvendosur nga lufta e Gazës

Nga Rachel Marsden, një kolumniste, strateg politik dhe mikpritëse e emisioneve bisedimesh të prodhuara në mënyrë të pavarur në frëngjisht dhe anglisht. rachelmarsden.com

Ministria e Inteligjencës e Izraelit ka dalë me një zgjidhje kreative për t’u marrë me ata të zhvendosur nga konflikti i Gazës, nga të cilët vlerësohet se janë 1.4 milionë dhe po vazhdon: Shkoni në perëndim – deri në Kanada.

Ndërsa banorët e Gazës po udhëzoheshin nga Izraeli të pastronin dhe të lëviznin drejt kufirit jugor me Egjiptin – ndërkohë që IDF-ja goditi pjesën veriore të enklavës, ku thuhet se janë përqendruar shumica e forcave të Hamasit,  – një nga pyetjet e mëdha që disa prej nesh pyesin se ku do të shkonin mbi 2 milionë palestinezë.

Falë një dokumenti të zbuluar të qeverisë izraelite, të datës 13 tetor dhe të publikuar nga faqja izraelite e lajmeve Sicha Mekomit, tani ka një pasqyrë të asaj që të paktën disa zyrtarë të qeverisë izraelite kanë qarkulluar. Ky dokument, për të cilin zyra e kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu thotë se paraqet “mendime fillestare” që nuk do të merren parasysh derisa të përfundojë lufta, parashikon që refugjatët të shkojnë së pari në Egjipt. Por, për shkak se Egjipti ka refuzuar më parë të marrë banorët e Gazës, ai përfundimisht mund të përfundojë duke u përdorur si një terren për zhvendosjen e tyre masive në vende të tjera. Propozimi është që Egjipti, Turqia, Arabia Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe të paktën të ofrojnë mbështetje financiare për këtë zhvendosje masive, nëse jo të ofrojnë vetë marrjen e disa refugjatëve, qoftë në afat të shkurtër apo afatgjatë.

Por goditja e vërtetë është se një vend i veçantë perëndimor – larg në anën tjetër të botës nga konflikti – veçohet për politikën e tij “të butë” të imigracionit, duke e bërë atë një vend ku zyrtarët izraelitë mendojnë se palestinezët e zhvendosur mund të rivendosen. Dhe ai vend është Kanadaja. Sepse, pavarësisht nga sistemi i saj i rreptë i imigracionit, i bazuar në pikë, që përzgjedh për të ardhurit e mundshëm bazuar në aftësitë dhe arsimimin e tyre, Kanadaja ka ende një reputacion të qartë si një shtrojë e mirëseardhur refugjatësh – edhe pse realiteti i sotëm është shumë larg këtij perceptimi.

Jo se zyrtarët tanë kanadezë gojëmadh kanë ndihmuar. “Për ata që ikin nga persekutimi, terrori dhe lufta, kanadezët do t’ju mirëpresin, pavarësisht nga besimi juaj. Diversiteti është forca jonë #WelcomeToCanada”, shkroi në Twitter kryeministri Justin Trudeau në janar 2017, në reagim ndaj urdhrit ekzekutiv të Presidentit të atëhershëm të SHBA-së, Donald Trump, që ndalonte refugjatët nga një listë e vendeve myslimane. Por nuk kaloi shumë kohë dhe Trudeau iu desh të dërgonte anëtarë të administratës së tij për t’u shpjeguar po këtyre komuniteteve të migrantëve se postimet e tij në Twitter ishin pak më të turbullta sesa politika zyrtare.

As imazhi i Kanadasë si një parajsë e ngarkuesve pa pagesë nuk përputhet me jetën reale pas mbërritjes në vend. Deri në vitin 2019, Kanadaja kishte mirëpritur rreth 60,000 refugjatë sirianë në mes të luftës për ndryshimin e regjimit të mbështetur nga SHBA kundër Presidentit Bashar Assad. Imazhe të shumta të kryeministrit kanadez Justin Trudeau duke shpërndarë xhaketa dimërore për familjet që mbërrijnë në aeroportin Pearson të Torontos. “Ju jeni të sigurt në shtëpi tani,” u tha Trudeau atyre. Kjo ishte në vitin 2015. Vetëm katër vjet më vonë, disa provinca kishin hequr dorë nga të gjitha ndihmat për programet e emigracionit dhe refugjatëve dhe vetëm 24% e refugjatëve meshkuj dhe 8% e femrave nga Siria kishin gjetur punë, sipas të dhënave të qeverisë.

Si një kanadez që ende kalon kohë të konsiderueshme në vend, nuk është e pazakontë të dëgjosh nga mësuesit e shkollës se sa fëmijë sirianë po përpiqen të integrohen në shkolla dhe po shfaqin probleme të konsiderueshme në sjellje.

Për çdo histori suksesi që ndihet mirë, ka edhe një për sirianët që kthehen në vendin e tyre tani që situata atje është stabilizuar me Asadin ende në pushtet dhe SHBA-të që kanë kaluar nga ndërhyrja në Sirinë aleate të Rusisë në të njëjtën gjë për Ukrainën. .

Nëse sirianët nuk po ecin shumë mirë në Kanada dhe po luftojnë me përfundimin e ndihmës fillestare bujare të qeverisë, atëherë çfarë shprese ka për ata nga Gaza që kanë kaluar jetën e tyre nën bllokadë? “Rreth 50 për qind e nxënësve (të moshës 5-17 vjeç) nuk e arrijnë potencialin e tyre të plotë arsimor, që do të thotë se ndikimi psikologjik i armiqësive ka çuar në një përkeqësim të rezultateve të të nxënit dhe vështirësi në lexim dhe shkrim,” sipas Shteteve të Bashkuara. Kombet.

Edhe mes kanadezëve të lindur dhe të arsimuar në Kanada dhe të vetpunësuar, ka nga ata që luftojnë për të mbijetuar me inflacionin dhe koston aktuale të jetesës. Dhe për shkak të krizës së vazhdueshme të strehimit në Kanada, me qira dhe hipotekë jashtë mundësive të pjesës më të madhe të klasës punëtore, 44% e kanadezëve në një sondazh të fundit tani mendojnë se ka shumë emigracion në vend.

Pra, është e vetëkuptueshme që Izraeli nuk u shqetësua kurrë të pyeste palestinezët nëse ata duan të zhvendosen në anën tjetër të planetit nga shtëpia e tyre, por është e qartë se askush në Izrael nuk i ka pyetur kanadezët se si ndihen ata, as për mundësinë për të shërbyer si vend depozitimi për përpjekjet e tyre për spastrim etnik në Gaza. Sepse, nëse do ta kishin, do ta kishin kuptuar se Kanadaja tashmë ishte plot. Pra, kush ua dha këtë ide? A e dolën vetë? Apo dikush në qeverinë e Trudeau sugjeron në fakt se është një skenar realist? Nuk ka pasur asnjë debat për ndonjë mundësi të tillë, dhe derisa të ketë një diskutim të plotë për këtë në parlamentin kanadez dhe disa zyrtarë të guxojnë të ngrenë qafën dhe të bëjnë vetëvrasje politike për këtë ide, zyrtarët kanadezë duhet t’i thonë Ministrisë së Inteligjencës izraelite që ta shtyjë atë.

Ashtu si aleatët e saj perëndimorë, qëndrimi zyrtar i Kanadasë është të mbështesë një zgjidhje me dy shtete për një atdhe palestinez. Vetëm pak ditë më parë, Trudeau përsëriti se “bota dhe rajoni kanë nevojë për një shtet palestinez paqësor, të sigurt, të begatë dhe të zbatueshëm së bashku me një Izrael paqësor, të begatë, demokratik, të sigurt …”. Kjo do të thotë që banorët e Gazës në fund të fundit mund të qëndrojnë në Gaza dhe të mos shkarkohen në vende të tjera me zhvendosje masive vetëm sepse disa njerëz në Izrael mund të jenë në favor të përdorimit të hakmarrjes kundër Hamasit si një pretekst i përshtatshëm për të fshirë Gazën nga harta si një subjekt i pavarur.

Të paktën 10,000 palestinezë janë vrarë deri më tani në mes të ndjekjes së sigurisë së Izraelit pas sulmeve të Hamasit të 7 tetorit. As ata – as kanadezët, të cilëve ky propozim u ofron shkarkimin e të mbijetuarve – nuk duhet të reduktohen në të qenit peng siç sugjeron plani i propozuar. Më mirë kthehuni te tabela e vizatimit dhe provoni të krijoni një ide për “sigurinë” tuaj që është më pak radikale sesa të zbrazni një shtet të tërë në një tjetër./RT/GazetaImpakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne