Kievi çmonton simbolin e disfatës naziste

Autoritetet e qytetit kanë hequr një yll të artë sovjetik nga një monument që përkujton rolin e kryeqytetit ukrainas në luftën sovjetike kundër Rajhut të Tretë.

Autoritetet ukrainase në Kiev kanë çmontuar pjesërisht një monument që përkujton fitoren sovjetike mbi Gjermaninë naziste dhe rolin që luajti qyteti në atë luftë.

Fotot dhe videot që u shfaqën në mediat sociale dhe të publikuara nga disa media ukrainase të shtunën treguan punëtorët e qytetit duke çmontuar dhe hequr një yll të artë që kurorëzon monumentin 40 metra të gjatë.

Ylli i artë në monument i ngjante urdhrit Hero i Bashkimit Sovjetik – çmimi më i lartë ushtarak në BRSS. Monumenti kushtuar “qytetit hero të Kievit” u krijua për të përkujtuar titullin e nderit që qyteti mori për heroizmin e jashtëzakonshëm të mbrojtësve dhe banorëve të tij në luftën kundër nazistëve gjatë Luftës së Dytë Botërore. Gjithsej dymbëdhjetë qytete sovjetike morën tituj të tillë.

Vetë monumenti u ngrit në vitin 1982 dhe ndodhej në Sheshin e Fitores, një emër që u dha në vitin 1952 për të nderuar luftën. Në fillim të këtij viti, autoritetet ukrainase e quajtën atë Sheshi Galitskaya.

Çmontimi i pjesshëm i monumentit është bërë episodi i fundit i një fushate të gjatë nga autoritetet ukrainase për të hequr të gjitha gjurmët e Bashkimit Sovjetik, dhe si rrjedhim, për të fshirë lidhjet me Rusinë.

Fushata nisi qysh në vitin 2015, kur Ukraina miratoi të ashtuquajturin “ligji i dekomunizimit”, i cili ndaloi simbolet e lidhura me sovjetikët dhe çoi në heqjen masive të monumenteve dhe riemërtimin e qindra vendeve në të gjithë vendin. Legjislacioni bëri një përjashtim për monumentet e Luftës së Dytë Botërore. Megjithatë, pas fillimit të konfliktit mes Moskës dhe Kievit, autoritetet ukrainase dyfishuan përpjekjet e tyre për ‘dekomunistizimin’ dhe kësaj here nuk i kursyen monumentet që lidhen me Luftën e Dytë Botërore.

Në gusht, stema sovjetike u hoq nga monumenti ikonik i Atdheut. Monumenti 102 metra i gjatë që ngrihet mbi lumin Dnieper, mbante një shpatë 16 metra të gjatë në dorën e djathtë dhe një mburojë të zbukuruar me çekiçin dhe drapërin, stemën sovjetike, në të majtë. E inauguruar në vitin 1981 nga udhëheqësi sovjetik me origjinë ukrainase Leonid Brezhnev, ajo është statuja e pestë më e lartë në botë dhe monumenti më i lartë në vend.

Riparimi përfshinte zëvendësimin e stemës sovjetike me treshen e artë të Ukrainës. Ministria e Kulturës e Ukrainës publikoi një video që tregon një pjesë të punës që po kryhet. Vetë monumenti u riemërua më pas si “Ukrainë-Nëna”.

Një sondazh publik i kryer në Ukrainë në fund të gushtit sugjeroi, megjithatë, se rreth dy të tretat e ukrainasve e konsideruan këtë veprim të gabuar dhe thanë se paratë e alokuara për punën mund të ishin shpenzuar më mirë diku tjetër. Ministri ukrainas i Kulturës, Alexandr Tkachenko, vlerësoi në mes të korrikut se riparimi do të kushtonte 28 milionë hryvnia (755,000 dollarë), duke shtuar se ai u financua përmes donacioneve private./RT/GazetaImpakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne