Kush po sponsorizon masakrat izraelite në Gaza?

Nga: Hannan Hussain

E vetmja rrugë për t’i dhënë fund një rrethi vicioz të aparteidit dhe gjakderdhjes kundër palestinezëve është garantimi i lirive dhe drejtësisë palestineze sipas kushteve të tyre.

Ndërsa forcat pushtuese izraelite shtojnë masakrat në Gaza dhe përdorin armët amerikane për të çuar përpara gjenocidin e tyre, Uashingtoni është i zënë me shitjen e gënjeshtrave në botë. Mbështetja e pacipë për gjenocidin e Izraelit fuqizohet gjithnjë e më shumë nga një grup i pafund i propagandës së SHBA-së për vetëmbrojtje pushtuese, që meriton një kundërshtim kategorik.

Asnjeherë kjo nuk ka qenë më e dukshme se tani. Shtetet e Bashkuara propozuan kohët e fundit një projekt-rezolutë të Këshillit të Sigurimit të OKB-së për të anashkaluar Palestinën, duke lobuar për të legjitimuar krimet flagrante të luftës izraelite nën petkun e vetëmbrojtjes. Këto ambicie kanë goditur një mur me tulla dhe kanë arritur në një kohë kur Shtëpia e Bardhë kërkon rreth 10.6 miliardë dollarë financim për të nxitur gjenocidin izraelit. E gjithë kjo zbulon shtrirjen e sponsorizimit të SHBA-së dhe indiferencës së saj kriminale për t’i dhënë fund gjakderdhjes në Gaza.

Së pari, pompimi i miliardave në krahët e pushtimit vetëm sa do të fuqizojë rezistencën e Palestinës për të udhëhequr një përgjigje të fuqishme dhe legjitime për gjakun e pallogaritur palestinez. Ndjekja për financim të pajustifikuar të Pentagonit është një provë e qartë se Shtetet e Bashkuara duan të kundërshtojnë thirrjet për një fund të menjëhershëm të brutaliteteve të okupimit. Ajo tashmë i dekurajoi diplomatët e saj që të mos bënin thirrje për armëpushim ose de-përshkallëzimin e luftës.

Shembulli më i dukshëm i luftënxitjes së dukshme të SHBA-së është vendimi i saj për të vënë veton ndaj një rezolute të Këshillit të Sigurimit të OKB-së për një armëpushim humanitar në Rripin e Gazës. Familje të tëra janë zhdukur dhe të paktën 4650 palestinezë në Gaza dhanë frymën e fundit. Sa më shumë që SHBA-të lavdërojnë masakrat e pushtimit kundër palestinezëve të rrethuar, aq më e fortë është përgjigja legjitime e rezistencës ndaj agresionit dhe brutalitetit izraelit.

Është fakt se fronti i brendshëm i entitetit pushtues izraelit është në rrëmujë. Rezistenca palestineze, përmes operacionit të saj të vazhdueshëm, ka rritur gjasat që ushtria pushtuese të heqë dorë nga kontrolli i saj mbi mijëra vendbanime të paligjshme në frontin jugor. Kjo dobësi është një nga shumë pikat strategjike të ulëta që kanë trazuar institucionet izraelite të sigurisë dhe kanë shtyrë luftëtarët rajonalë të ndjekin sulme hakmarrëse kundër vrasjeve të paligjshme të izraelitëve të një numri gazetarësh.

Uashingtoni nuk është në gjendje të shesë trillimet toksike se po ndjek opsionet e ndihmës humanitare për Gazën. Në realitet, ajo po i jep krahë pushtimit izraelit që të përgatitet për një ofensivë tokësore të pajustifikuar, duke përballuar të gjitha kostot e një terrori të tillë të sponsorizuar nga shteti. Duke pasur parasysh të kaluarën e rezistencës palestineze për prishjen e aventurizmit flagrant në kujtimet e fundit, Uashingtoni rrezikon të përgatisë terrenin për zhbërjen e tij ushtarake duke kontribuar në një masakër të vazhdueshme kundër palestinezëve.

Toka e shenjtë e palestinezëve nuk është arenë për sulme ajrore pa dallim dhe gjakderdhje. Një rezistencë e konsoliduar përballë armiqësisë izraelite do të mbrojë të drejtën e Palestinës për të mbizotëruar dhe triumfuar në mënyrë të qartë. Çdo përpjekje për të zgjeruar gjurmën e pushtimit jo vetëm që do të rezultojë të kthehet mbrapsht me dyfishin e forcës. Përkundrazi, konfirmon se Uashingtoni është pengesa kryesore për të drejtën e patjetërsueshme të palestinezëve për t’u kthyer në “shtëpitë dhe pronat e tyre nga të cilat ata janë zhvendosur dhe çrrënjosur”, sipas rezolutës 3236 të OKB-së.

Mos bëni asnjë gabim. E vetmja rrugë për t’i dhënë fund një rrethi vicioz të pushtimit dhe gjakderdhjes kundër palestinezëve është garantimi i lirive dhe drejtësisë palestineze sipas kushteve të tyre. Rezistenca dhjetëvjeçare është një shembull klasik i kësaj ndjekjeje. Refuzimi i Uashingtonit për të llogaritur edhe një perspektivë të tillë de-përshkallëzimi është i qartë në lobimin e tij flagrant me miliarda për mbështetje pro okupimit. Për më tepër, Uashingtoni e identifikon veten si bashkëpunëtor të thellë duke angazhuar forcat amerikane në mbështetje të pushtimit tokësor të planifikuar të Izraelit. “Shtetet e Bashkuara i kanë përcjellë Izraelit synimin e tyre për të dislokuar forca shtesë amerikane në Lindjen e Mesme, në gatishmëri për një operacion tokësor për shkak të shqetësimeve rreth përshkallëzimit të sulmeve kundër forcave të saj në rajon”, tha së fundmi radioja e ushtrisë izraelite.

Jetët e palestinezëve nuk janë kolateral dhe sponsorizimi i SHBA-së për një pushtim tokësor do të kthehet plotësisht. Shenjat e hershme përfshijnë bashkimin e forcave të dallueshme të rezistencës kundër Izraelit në pjesë kyçe të rajonit. Kjo përfshin një rezistencë libaneze që po udhëheq nga fronti. Luftëtarët vazhdojnë të ekspozojnë dobësitë taktike midis forcave pushtuese në zonën kufitare palestinezo-libaneze dhe luajnë një rol jetik në prishjen e skemës së pushtimit të Gazës të forcave izraelite të sigurisë. Dhjetra ligjvënës amerikanë vazhdojnë të brohorasin retorikën destruktive kundër palestinezëve të rrethuar, duke hequr çdo dyshim rreth dëshirës së Uashingtonit për ta kthyer valën aktuale të luftimeve pushtuese në një konflikt rajonal me shumë fronte.

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu mund të bëjë gjithçka që dëshiron, por kërcënimet e zbrazëta të konfliktit kundër rezistencës libaneze dhe palestineze nuk do të rezistojnë kurrë. Është e njëjta status quo pushtimi që ka çuar në vuajtje të përhershme palestineze për dekada, duke kulmuar në një pikë kthese sot ku terrorizmi i sponsorizuar nga shteti është i qartë si dita. Në një akt frikacakërie që bie ndesh me pretendimet e SHBA-së për stabilitet në rajon, Izraeli shpalli gënjeshtra për goditjen e rezistencës me një “forcë” të tillë që as nuk mund ta imagjinojë.

Ngjarjet kryesore nga historia, si humbja e Izraelit në luftën e 2006-ës, e nxisin qëndrimin e tillë pushtues tokësor. Mbi të gjitha, gjenocidi është një thirrje zgjimi për të gjithë ata që mbështesin përshkallëzimin izraelit në Gaza, të verbuar nga pasojat që do vijnë./GazetaImpakt/AlMejden

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne