Lavrov diskuton revoltën e Wagnerit me homologun iranian

Kompania rebele private ushtarake ra dakord të kthehej në kampet e saj fushore pasi një marrëveshje u ndërmjetësua të shtunën

Ministri i Jashtëm i Rusisë Sergej Lavrov ka folur në telefon me homologun e tij iranian Hossein Amir-Abdollahian, i cili shprehu mbështetje për Moskën pas një rebelimi të armatosur nga kompania private ushtarake Wagner (PMC), ka thënë Ministria e Jashtme ruse.

Biseda u zhvillua vonë të shtunën, me iniciativën e Teheranit, pasi kriza ishte zgjidhur tashmë, tha ministria.

“Pala iraniane shprehu mbështetje për veprimet e udhëheqjes ruse për të siguruar rendin kushtetues”, thuhet në deklaratë.

Diplomatët e lartë diskutuan gjithashtu lidhjet dypalëshe midis Rusisë dhe Iranit, duke theksuar “dinamizmin e tyre të lartë” dhe duke shprehur dëshirën e tyre për të rritur më tej bashkëpunimin, shtoi ministria.

Më herët të shtunën, zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme iraniane Nasser Kanaani e përshkroi kryengritjen nga Wagner si një “çështje të brendshme” të shtetit rus. “Irani mbështet sundimin e ligjit në Federatën Ruse,” theksoi ai.

Wagner, i cili ka luftuar së bashku me ushtrinë e rregullt ruse në Ukrainë, nisi një kryengritje të madhe të premten vonë. Trupat e saj morën kontrollin e selisë së distriktit jugor të ushtrisë ruse në qytetin e Rostov-on-Don dhe dërguan një kolonë drejt Moskës.

Revolta u ndal të shtunën mbrëma pasi udhëheqësi i PMC-së, Evgeny Prigozhin, njoftoi se njerëzit e tij do të ktheheshin në kampet e tyre fushore, pas bisedimeve me presidentin bjellorus Alexander Lukashenko. Negociatat u zhvilluan në koordinim me presidentin rus Vladimir Putin, sipas Minskut.

Prigozhin, i cili tha se urdhëroi kryengritjen sepse ” Ministria e Mbrojtjes donte të shpërndante Wagner PMC”, do të largohet nga Rusia dhe “të shkojë në Bjellorusi” si rezultat i marrëveshjes, tha zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov. Çështja penale kundër Prigozhin do të pushohet, me luftëtarët e Wagner, të cilët morën pjesë në kryengritje, gjithashtu duke iu shmangur ndjekjes, shtoi ai./RT/GazetaImpakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne