Loja mbaroi? Fuqitë e Gjirit Persik thuhet se refuzojnë t’i japin SHBA-së akses në bazat për sulme kundër Iranit

Nga Ilya Tsukanov

Duke u kthyer në Luftën e Gjirit në vitin 1991, SHBA-të janë varur nga aleatët rajonalë për operacione ushtarake në shkallë të gjerë në të gjithë Lindjen e Mesme. Tani, ndërsa tensionet midis Izraelit dhe Iranit rriten dhe rendi botëror unipolar i udhëhequr nga SHBA-ja po tensionohet, partnerët tradicionalë të Amerikës me sa duket po refuzojnë të ecin në hap me Uashingtonin. Vendet e Gjirit Persik thuhet se u kanë thënë Shteteve të Bashkuara që të mos kryejnë asnjë sulm kundër Iranit nga territori ose hapësira e tyre ajrore në mes të tensioneve të ndezura rajonale.

Burime, duke përfshirë një zyrtar të lartë amerikan, i thanë Middle East Eye se monarkitë e Gjirit kanë “punuar jashtë orarit” në rrugën diplomatike “për të mbyllur rrugët që mund t’i lidhin ato me një hakmarrje të SHBA kundër Teheranit ose përfaqësuesve të tij nga bazat brenda mbretërive të tyre”. Këtu janë përfshirë vendet rajonale si, Arabia Saudite, Emiratet e Bashkuara Arabe, Omani dhe Kuvajti, me lidershipet e tyre që thuhet se “ngrenë pyetje” mbi detajet e marrëveshjeve të bazës së SHBA-së dhe duke ndërmarrë hapa për të parandaluar përdorimin e bazave të tyre ngjitur me Iranin kundër islamit. Republika.

Anëtari i NATO-s Turqia gjithashtu thuhet se ka ndaluar SHBA-në të përdorë hapësirën e saj ajrore për sulme kundër Iranit, por Sputnik nuk ka qenë në gjendje të verifikojë në mënyrë të pavarur këtë informacion. “Është një rrëmujë,” tha një zyrtar i lartë amerikan, duke iu referuar dhimbjes së kokës me të cilën përballet administrata Biden ndërsa përgatitet për një sulm të mundshëm hakmarrës iranian kundër aleatit të tij kryesor rajonal, Izraelit, pas sulmit të Tel Avivit më 1 prill në kompleksin e Ambasadës iraniane në Damask, Siri.

Raporti i Syrit të Lindjes së Mesme vjen pas një raporti nga Axios të premten duke cituar zyrtarë amerikanë të cilët thanë se Irani ka paralajmëruar privatisht SHBA-në se do të synojë forcat amerikane në Lindjen e Mesme nëse Uashingtoni përfshihet në një konfrontim ushtarak midis Iranit dhe Izraelit.

Shtetet e Bashkuara kanë rreth 40,000+ personel ushtarak në bazat në Lindjen e Mesme, duke përfshirë bazën ajrore Al Udeid në Katar, e cila pret të paktën 10,000 trupa dhe shërben si seli e përparme e Komandës Qendrore të Shteteve të Bashkuara, komandës luftarake përgjegjëse për operacionet ushtarake në të gjithë Lindjen e Mesme. Bahreini aty pranë pret deri në 7,000 trupa dhe Flotën e Pestë të SHBA-së, e cila vepron në Gjirin Persik, Detet e Kuqe dhe Arabe dhe një pjesë të Oqeanit Indian.SHBA ka gjithashtu 15,000 trupa në Kuvajt, të paktën 5,000 trupa në Emiratet e Bashkuara Arabe dhe rreth 2,700 trupa dhe avionë luftarakë në bazën ajrore Prince Sultan në Arabinë Saudite. Omani pret disa qindra trupa amerikane dhe lejon Forcën Ajrore të SHBA të kryejë fluturime dhe ulje, dhe anijet luftarake të bëjnë 80 thirrje portuale çdo vit.

Politika e jashtme gjithnjë e më e pavarur e fuqive të Gjirit është potencialisht një pengesë e madhe për Uashingtonin, i cili për shumë dekada pas Luftës së Dytë Botërore (dhe veçanërisht pas Luftës së Ftohtë) ishte në gjendje të mbështetej në monarkitë e Gjirit Persik për operacionet e saj ushtarake në rajonin e pasur me naftë.

Vendet rajonale të udhëhequra nga Arabia Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe kanë ndërmarrë një sërë hapash kohët e fundit për t’u larguar nga varësia nga SHBA-ja ekonomikisht, politikisht dhe ushtarakisht, me Riadin që po lëviz për të thyer monopolin e petrodollarëve në tregtinë e naftës me Kinën, duke ndërprerë fushatën e tij ushtarake kundër milicisë Houthi të Jemenit, rivendosjen e marrëdhënieve diplomatike me Iranin dhe, së bashku me Abu Dhabin, anëtarësimin në bllokun BRICS Plus. Kriza palestinezo-izraelite i ka shtyrë udhëheqësit e shteteve të Gjirit dhe popullsinë e tyre më tej nga ideja e vendosjes së marrëdhënieve me Izraelin dhe i ka ftohur lidhjet me SHBA-në falë mbështetjes së plotë të administratës Biden për Tel Avivin gjatë Luftës së Gazës./gazetaimpakt/sputnikglobe

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne