Maduro: Krimet izraelite e kanë tejkaluar Holokaustin

Presidenti i Venezuelës Nicolas Maduro tërheq paralele midis Holokaustit dhe asaj që pushtimi izraelit po bën aktualisht në Gaza.

Presidenti i Venezuelës Nicolas Maduro ka falur deklaratat e fundit të Sekretarit të Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara kundër masakrës së paprecedentë të fëmijëve në Rripin e Gazës.

Gjatë programit të tij javor të titulluar “Me Maduro dhe më shumë”, Maduro deklaroi se krimet e okupimit izraelit kundër palestinezëve “kanë tejkaluar Holokaustin, ku miliona hebrenj u asgjësuan në kampet naziste të paraburgimit në Gjermani”.

Ai theksoi se “këto akte gjenocidale të kujtojnë masakrat e kryera nga Hitleri kundër popullit hebre, të “holokaustit të neveritshëm dhe të dënuar”. Ai paralajmëroi për rrezikun e heshtjes përballë akteve të tilla gjenocidi.

Duke tërhequr paralele me “epokën naziste”, Maduro kërkoi vigjilencë kundër ringjalljes së ekstremit të djathtë të ri që kërkon dominimin global. Ai pohoi se në “Tel Aviv”, ekziston një e djathtë raciste naziste, duke bërë thirrje për gatishmëri për të mbrojtur vlerat e vërteta humanitare kundër të djathtës ekstreme në rritje në mbarë botën.

Maduro u bëri thirrje njerëzve në mbarë botën që të dalin në rrugë dhe të bëjnë presion për një armëpushim të menjëhershëm në Gaza, duke mbrojtur për dënimin e autorëve të tij përmes drejtësisë.

Kjo nuk është hera e parë që Maduro ka ngritur zërin në mbështetje të Palestinës dhe Gazës në mes të agresionit brutal izraelit. Së fundmi ai ripostoi një mesazh në platformën X duke i kërkuar botës të arrijë një marrëveshje paqeje në Palestinë që do të ndalonte luftën./Almayadeen/GazetaImpakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne