Emisioni IMPAKT Opinion

MEK-u leshon Ali Safavin per xhihad mediatik ne Shqiperi

Ne videon me siper Dr. Olsi Jazexhi komenton ngjarjet e muxhahedineve iraniane ne Shqiperi ne date 24 tetor 2019. Ai tregon sesi MEK-u ka sjelle nga Amerika, fedainin e Sadam Huseinit, komandant Ali Safavin. Me komandant Safavin MEK- ka dhene disa intervista. Nder te tjera ne Top Channel ku Ali Safavi eshte munduar te mbroje qeverine shqiptare dhe Ardi Veliun, duke thene qe deklaraten per celulen iraniane e kane bere shqiptaret dhe jo MEK-u, duke pergenjeshtruar keshtu deklaratat e emisionit Opinion ku zv. Ministri i Brendshem Besfort Lamallari dhe Artan Hoxha i thane shqiptareve qe MEK-u mban nje sherbim agjenturor ne Shqiperi me te cilin informon autoritetet shqiptare mbi Irani. Safavi eshte munduar qe te bej kontroll – demi ndaj skandalin ligjor dhe diplomatik. Por ne intervisten me ABC News, komandanti xhihadist Ali Safavi ka sulmuar muxhahedinet qe kane braktisur xhihadin dhe jane arratisur nga kampi i Manzes. Ali Safavi ka akuzuar ai agjente iraniane Golam Zedah Shekari, Hassan Hayrani (hejrani), Rrahman Modammadi. Keta ish-xhihadiste qe tani po bejne jete civile, po martohen dhe po ndertojne familje, jane sulmuar nga komandant Safavi i cili ndersa ne Irakun e Sadam Huseinit do i kishte cuar ne litar, tani i kerkon gjeneral Sander Lleshit qe ti arrestoje dhe burgosi ata. Ne video flitet edhe per doreheqjen qe ka ndodhur dje te gjyqtares se Durresit e cila do gjykonte komandantin Behzad Safari i cili eshte hedhur ne gjyq per shpifje nga gazetari shqiptar Gjergji Thanasi. Ne analizen e videos me larte, Dr. Jazexhiu mendon qe MEK-u deklaraten qe i dha Ardi Veliut e ka bere per te qeruar hesapet me defektoret e xhihadit qe gjenden ne Tirane. Deklarata e Ardi Veliut dhe sulmet mediatike te Ali Safavit nuk kane lidhje me Iranin por me larje hesapesh qe MEK-u po ben ndaj personave qe nuk duan me te bejne xhihad ne mesin e tij. Analisti i apelon Agron Sojatit dhe zyres per deradikalizim te kryeministrit Rama qe te deradikalozoje xhihadistet iraniane dhe te mos lejoje qe shteti shqiptar te merret peng nga nje organizate ish-terroriste.