Mercenarët e huaj në Ukrainë përfshihen në përleshje të përgjakshme – media

Luftëtarët e huaj të dehur në një festë në Kiev dyshohet se përfunduan në një përleshje që la të plagosur shtetas amerikanë, kanadezë dhe rumunë

Katër anëtarë të Legjionit Ndërkombëtar të Ukrainës u përfshinë në një përleshje në gjendje të dehur në një festë fundjavën e kaluar në Kiev, raportoi të shtunën gazeta “Strana”, duke cituar burime policore. Marrëveshjet e luftëtarit jashtë detyrës përfunduan me njërin prej tyre që goditi me thikë dhe goditi të tjerët, sipas faqes së internetit.

Një britanik, një amerikan, një kanadez dhe një rumun u bashkuan në një rezidencë private në pjesën juglindore të kryeqytetit ukrainas, shpjegoi Strana. Ajo që nisi si një seancë pirjeje, dyshohet se shpejt grindja dhe përfundoi në një përleshje fizike.

Gjatë përleshjes, britaniku goditi me thikë shokët e tij amerikanë dhe kanadezë në krahë dhe këmbë dhe goditi rumunin duke i thyer nofullën, thuhet në raport. Të tre burrat u shtruan në spital më pas, shpjegoi burimi. Shtetasi i Mbretërisë së Bashkuar nuk është arrestuar ende, shtoi Strana, duke detajuar se si autoritetet ukrainase të zbatimit të ligjit po e vlerësonin ende incidentin.

Motivet pas dhunës mbeten të paqarta. As zyrtarët në Kiev, as përfaqësuesit perëndimorë, nuk kanë dhënë ndonjë koment mbi situatën deri më tani.

Presidenti ukrainas Vladimir Zelensky bëri një apel për të huajt që t’i bashkohen Legjionit Ndërkombëtar të vendit tre ditë pasi Moska filloi operacionin e saj ushtarak kundër Kievit vitin e kaluar. Mijëra iu përgjigjën thirrjes, por shpejt u shfaqën histori për rekrutët e papërgatitur keq, komandantë të paaftë dhe humbje të tmerrshme. Luftëtarët e huaj në Ukrainë që atëherë i kanë përshkruar vazhdimisht kushtet në vijën e frontit si “ferr”, me përqindje të viktimave në disa njësi gjatë kundërofensive të verës që raportohet të jetë deri në 85%.

Ministria ruse e Mbrojtjes vlerësoi në korrik se rreth 12,000 mercenare  kishin udhëtuar në Ukrainë që nga fillimi i konfliktit. Deri në korrik, vetëm 2,200 mbetën në vend, me 5,000 të vrarë dhe të tjerët duke ikur nga Ukraina, shtoi ministria.

Në shtator, Ministria e Jashtme Britanike konfirmoi një tjetër incident, ky që përfshin një shtetas të Mbretërisë së Bashkuar në Ukrainë. Mbetjet e një mercenari britanik – i identifikuar si Jordan Chadwick – u zbuluan të lidhura në një trup uji gjatë verës, raportoi ai.

Ishte e paqartë se ku kishte vdekur Chadwick ose kush e vrau. Po kështu, nuk dihet nëse britaniku është mbytur për vdekje apo ka vdekur para se të përfundonte në ujë. Autoritetet ukrainase thanë në atë kohë, megjithatë, se një hetim mbi incidentin do të nisë jo më shpejt se shkurti i vitit të ardhshëm./RT/GazetaImpakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne