Netanyahu zbulon planin afatgjatë të Izraelit për Gazën

Kryeministri këmbëngul se nuk ka asnjë qëllim për të “pushtuar” apo “pushtuar” enklavën palestineze

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu ka thënë se vendi i tij nuk ka ndërmend të marrë kontrollin e Gazës pas luftës aktuale me Hamasin, por do të kërkojë të krijojë një “forcë të besueshme” për të siguruar që territori të mos paraqesë më një kërcënim për shtetin hebre.

Duke folur për Fox News të enjten, Netanyahu përshkroi planet e qeverisë së tij për Gazën pas konfliktit, duke theksuar se forcat izraelite nuk do të përpiqen të “zhvendosin” banorët vendas në sulmin e vazhdueshëm tokësor.

“Ajo që duhet të shohim është Gaza e çmilitarizuar, e deradikalizuar dhe e rindërtuar. E gjithë kjo mund të arrihet,” tha ai, duke shtuar “Ne nuk kërkojmë të pushtojmë Gazën. Ne nuk kërkojmë të pushtojmë Gazën. Dhe ne nuk kërkojmë të qeverisim Gazën.”

Megjithatë, kryeministri vazhdoi të deklaronte se Izraelit do t’i duhej të krijonte një “forcë të besueshme” që mund të “hynte në Gaza dhe të vriste vrasësit” në çdo kohë, duke argumentuar “Kjo është ajo që do të parandalojë shfaqjen e një entiteti tjetër të ngjashëm me Hamasin”.

Intervista me Fox erdhi vetëm disa ditë pasi Netanyahu deklaroi se Izraeli do të menaxhonte “sigurinë e përgjithshme” në Gaza për një “periudhë të pacaktuar” pas konfliktit aktual, duke u kundërshtuar me deklaratat e mëparshme nga zyrtarë të tjerë të lartë.

Ministri i Mbrojtjes Yoav Gallant tha më parë se forcat izraelite do të krijojnë një “realitet të ri sigurie” në zonë, por theksoi se IDF nuk do të jetë përgjegjëse për “jetën e përditshme në Rripin e Gazës”.

Ndërsa Netanyahu sqaroi se do të krijohej një “qeveri civile” e re për Gazanët, ai nuk specifikoi rolin e IDF në atë proces apo se si do të realizohej një detyrë e tillë.

Uashingtoni ka mbështetur me zë të lartë veprimet ushtarake të Izraelit për të eliminuar Hamasin pas sulmit vdekjeprurës të muajit të kaluar, por zyrtarët amerikanë u kanë kërkuar partnerëve të tyre të mos ndjekin “riokupimin” e Gazës. Megjithatë, i pyetur se kush mund të qeverisë enklavën palestineze pasi luftimet të shuhen, zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare John Kirby tha se Shtëpia e Bardhë nuk “i ka të gjitha përgjigjet për këtë”, thjesht duke këmbëngulur se nuk mund të jetë Hamasi.

Izraeli e pushtoi Gazën për herë të parë gjatë Luftës Gjashtë Ditore të vitit 1967 me Egjiptin, Jordaninë dhe Sirinë, dhe i tërhoqi trupat dhe kolonët e tij vetëm gati 40 vjet më vonë. Megjithatë, ngritja në pushtet e Hamasit në enklavë në vitin 2007 shkaktoi një bllokadë të rreptë mbi territorin dhe IDF ka nisur fushata të shumta bombardimesh në vitet që pasuan./RT/GazetaImpakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne