Protestuesit anti-izraelit pushtojnë ndërtesën e New York Times

Aktivistët akuzuan gazetën për “nxitje të genocidit” kundër palestinezëve

Një turmë e madhe demonstruesish u mblodhën në selinë e New York Times të enjten për të protestuar ndaj mbulimit të gazetës për luftën Izrael-Hamas. Turma hyri në ndërtesë dhe pushtoi për pak kohë hollin.

Qindra aktivistë morën pjesë në marshim, shumë prej të cilëve u panë me flamuj palestinezë dhe tabela që mbanin slogane anti-izraelite.

Ata dënuan gjithashtu mbështetjen e palëkundur të Uashingtonit për Izraelin, dhe disa jane dëgjuar duke akuzuar presidentin Joe Biden për “mbështetje të genocidit” kundër palestinezëve në Gaza, sipas New York Post.

Në një moment, demonstruesit i shpërndanë çështjet tallëse të NYT të quajtura “Krimet e Nju Jorkut”, të cilat thanë se media kishte “gjak në duart e saj” për “nxitje të entuziazmit për luftë”. Ai vazhdoi duke renditur emrat e dhjetëra gazetarëve të vrarë në periudhën e fundit të dhunës, me titullin parodi “Ne vramë kolegët tanë”.

“Ne do të vazhdojmë t’i kërkojmë llogari New York Times për nxitjen e genocidit!” protestuesit u dëgjuan duke brohoritur. “As një qindarke tjetër, as një monedhë tjetër, jo më shumë para për New York Times!”

Diku afër fundit të protestës, një kryqëzor i policisë së NYPD u vandalizua, me xhamin e pasmë të thyer dhe slogane të skalitura në automjet me bojë llak, duke përfshirë fjalët “Liro Gazën”. Megjithatë, policia nuk raportoi për të arrestuar gjatë aksionit.

Raundi i fundit i luftimeve në Gaza shpërtheu muajin e kaluar kur Hamasi nisi një sulm të befasishëm ndaj Izraelit, duke vrarë rreth 1400 njerëz. Që atëherë, IDF ka kryer javë të tëra sulmesh ajrore hakmarrëse dhe gradualisht ka përshkallëzuar një sulm të madh tokësor në Gaza, duke lënë gati 11,000 palestinezë të vdekur, duke përfshirë rreth 4,400 fëmijë, sipas zyrtarëve lokalë./RT/GazetaImpakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne