Asnjë mundësi për armëpushim në Gaza – Biden

Izraeli, megjithatë, ka rënë dakord për “pauza katër-orëshe” të përditshme në luftime, thotë Shtëpia e Bardhë

Presidenti amerikan Joe Biden ka përjashtuar çdo shpresë për arritjen e një armëpushimi të qëndrueshëm midis Izraelit dhe Hamasit në Gaza.

“Asnje. Asnjë mundësi,” u tha Biden gazetarëve jashtë Shtëpisë së Bardhë të enjten kur u pyet për shanset e një ndërprerjeje të fortë të armiqësive.

Duke folur për gazetarët veçmas më vonë gjatë ditës, ndërsa ai po hipte në Air Force One, presidenti zbuloi se ai kishte kërkuar një “pauzë” në luftime “për jo më shumë se tre ditë”.

Megjithatë, SHBA-ja nuk ka arritur të sigurojë ndonjë pauzë të konsiderueshme nga Izraeli, i cili thuhet se është i vendosur të vazhdojë luftën e tij kundër Hamasit derisa grupi militant të shkatërrohet plotësisht.

Deri më tani, Izraeli ka pranuar vetëm të zbatojë pushimet e përditshme humanitare, zbuloi zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare John Kirby gjatë një konference për shtyp, duke e përshëndetur këtë zhvillim si “hapa të rëndësishëm përpara”.

“Izraeli do të fillojë të zbatojë pauzat katër-orëshe në zonat e Gazës veriore çdo ditë, me një njoftim që do të bëhet tre orë përpara”, u tha Kirby gazetarëve të enjten. “Na është thënë nga izraelitët se nuk do të ketë operacione ushtarake në këto zona gjatë kohëzgjatjes së pauzës (dhe) se ky proces po fillon sot”.

Izraeli ka refuzuar në mënyrë të përsëritur mundësinë e arritjes së çdo lloj armëpushimi me Hamasin, ndërkohë që grupi vazhdon të mbajë pengje që mori gjatë sulmit të tij fillestar në jug të vendit më 7 tetor.

“Nuk do të ketë armëpushim pa kthimin e pengjeve. Kjo duhet të hiqet plotësisht nga leksiku”, njoftoi kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu në bazën e forcave ajrore Ramon gjatë fundjavës.

Megjithatë, në mënyrë private, Izraeli thuhet se ka refuzuar të bie dakord për një armëpushim, edhe nëse ai do të siguronte lirimin e pengjeve në fjalë. Sipas The Guardian, Netanyahu tashmë ka refuzuar një marrëveshje për një armëpushim pesë-ditor në këmbim të lirimit të disa pengjeve. Marrëveshja origjinale përfshinte lirimin e fëmijëve, grave, të moshuarve dhe njerëzve të sëmurë, shkruante gazeta, duke cituar burime të njohura me këtë çështje. Qeveria izraelite e rrëzoi propozimin, megjithatë, me Netanyahu që demonstroi një qëndrim të ashpër dhe u përgjigj duke nisur një ofensivë tokësore./RT/GazetaImpakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne