Nga Burkina Faso e Nigeri dhe Gabon, hegjemonia perëndimore po vdes në Afrikë

Nga Harun Elbinawi
Konferenca e Berlinit e 1884-1885 ishte padyshim një nga samitet më të mëdha të së keqes në historinë moderne. Kolonialistët lakmitarë dhe racistë evropianë u ulën në qytetin gjerman dhe i ndanë afrikanët sikur të ndanin bukën në tryezën e mëngjesit.
Konferenca u organizua nga Otto von Bismarck, kancelari i parë i Gjermanisë me kërkesë të mbretit Leopold II të Belgjikës, barbarit perëndimor që bëri genocid dhe vrau më shumë se 10 milionë afrikanë të pafajshëm në Kongo.

Shumica e afrikanëve nuk janë as të vetëdijshëm për këtë gjenocid në Kongo të kryer nga kolonialistët e Belgjikës, sepse nuk është në librat tanë të historisë të shkruar nga kolonialistët e bardhë. Kolonializmi evropian në Afrikë zgjati më shumë se një shekull me vetëm Mbretërinë e lashtë të Etiopisë të kursyer, sepse ata mundën kolonialistët italianë në fushën e betejës.

Triliona e triliona dollarë u vodhën nga Afrika, miliona afrikanë u vranë nga kolonialistët evropianë dhe afrikanëve iu lanë truri masivisht se ata nuk kishin histori përpara kolonializmit evropian.Vala e ‘pavarësisë’ në Afrikë nga vitet 1950 dhe 1960 nuk përfaqësonte pavarësinë e vërtetë. Ajo që ndodhi në të vërtetë ishte se kolonializmi u zëvendësua me zgjuarsi me neokolonializëm nga barbarët imperialistë gjenocidalë të Perëndimit.

Plaçkitja masive e burimeve të pasura në Afrikë vazhdoi nën udhëheqjen e kukullave perëndimore. Udhëheqësit e guximshëm afrikanë që refuzuan të kërcenin në melodinë e kolonialistëve evropianë u eliminuan. Kjo ishte ajo që ndodhi me heronjtë afrikanë, Patrick Lumumba të Kongos dhe Thomas Sankara të Burkina Faso. Kongo ka të gjitha burimet minerale, përveç naftës së papërpunuar.

Uraniumi i përdorur nga regjimi amerikan për prodhimin e bombave atomike të lëshuara në Hiroshima dhe Nagasaki u minua në Kongo.

Lakmia franceze në Afrikë

Ndër kolonialistët evropianë, kolonializmi francez ishte më brutal dhe shfrytëzues. Franca vrau më shumë se 1.5 milionë civilë vetëm në Algjeri. Ata vranë dhjetëra mijëra civilë në vende të tjera afrikane.

Një nga Modus Operandi i kolonialistëve francezë ishte mbledhja e dijetarëve islamikë në një sallë dhe shfarosja e të gjithëve. Ata e bënë këtë në Algjeri, Çad, Mali dhe Senegal.

Dhe lakmia e neokolonializmit të tyre është ekstreme. Edhe pas pavarësisë, Franca ende po kontrollon pasurinë e ish-kolonive të saj në Afrikë. Burimet e pasura të kombeve franceze janë ende të kontrolluara nga Franca dhe ata vazhdojnë të paguajnë taksë koloniale në Francë.

Mallrat dhe shërbimet franceze dominojnë tregjet e tyre. Prania dominuese e Francës në këto vende ka qenë torturuese dhe shkatërruese për popullsinë vendase.Republika e Nigerit nuk e di sasinë e uraniumit që Franca po merrte prej andej, gjë që është më e keqe se skllavëria.

Asnjë e keqe nuk zgjat përgjithmonë

Ekziston një shprehje popullore që thotë: “Asnjë e keqe nuk zgjat përgjithmonë”.Neokolonializmi i Francës në Afrikë nuk do të zgjasë përgjithmonë. Grushtet ushtarake popullore kundër marionetave të imperializmit francez kanë filluar dhe po marrin vrull. Grushti i fundit ushtarak në shtetin e Afrikës Perëndimore të Republikës së Nigerit nuk qëndron i izoluar, por pason trazira të ngjashme në vendet fqinje të Malit, Burkina Fasos dhe Guinesë në vitet e fundit.

Mali po përballet me kryengritje që mbështetet nga hegjemonia perëndimore. Mali dëboi trupat franceze sepse ata po ndihmonin në mënyrë aktive kryengritësit për të justifikuar praninë e tij ushtarake në vendin afrikan. Tani, të mërkurën, u zgjuam me lajmin për një tjetër kukull të barbarëve hegjemonikë perëndimorë në Gabon, të rrëzuar nga ushtria. Ali Bango trashëgoi presidencën e Gabonit nga babai i tij i korruptuar, Omar Bongo.

Të mërkurën herët, disa persona ushtarak u shfaqën në televizionin shtetëror dhe njoftuan se po merrnin pushtetin dhe po largonin një familje që ka sunduar vendin për 56 vjet. Oficerët e ushtrisë u prezantuan si anëtarë të Komitetit të Tranzicionit dhe Restaurimit të Institucioneve.

“Sot vendi po kalon një krizë të rëndë institucionale, politike, ekonomike dhe sociale”, thanë oficerët në një deklaratë, duke i quajtur zgjedhjet e fundit të paligjshme. “Në emër të popullit të Gabonit, ne kemi vendosur të mbrojmë paqen duke i dhënë fund regjimit aktual.”

Përkatësisht, ish-presidenti i Gabonit kishte 70 llogari bankare, 39 apartamente, 2 Ferrari, 6 makina Mercedes Benz, 3 Porshe dhe një Bugatti në Francë. Ai sundoi për 42 vjet (nga 1967 deri në 2009). Udhëheqësit francezë e donin Bongon sepse ai ishte besnik ndaj tyre.

Djali i tij, Ali Bongo ka qenë president për 14 vjet (2009 – 2023). Ai sapo është rrëzuar me një grusht shteti.

Dështimi i demokracisë liberale perëndimore

Fakti është se demokracia liberale perëndimore jo vetëm që ka dështuar në Afrikë, por ka dështuar mjerisht dhe plotësisht.

Demokracia në Afrikë është bërë një mjet për elitat e korruptuara në pushtet për të vjedhur pasurinë e vendeve të tyre përkatëse dhe për ta transferuar atë në institucionet financiare perëndimore, ndërsa popullsia mbetet në varfëri dhe uri të tmerrshme.

Demokracia është vetëm një sistem tjetër qeverisjeje i rrëmbyer nga barbarët hegjemoniakë perëndimorë, armiqtë më të mëdhenj të racës njerëzore. Demokracia është tani një mjet imperialist i hegjemonisë perëndimore në Afrikë. Ky është një fakt i hidhur dhe i pamohueshëm.

Populli i Gabonit patjetër do ta festojë këtë grusht shteti ushtarak pasi shënon fundin e ndërhyrjes dhe plaçkitjes franceze në vendin e tyre. Një tjetër pengesë për liderët francezë.

Afrika duhet të ngrihet përsëri

Rryma më e dukshme në Mali, Burkina Faso, Guine, Republikën e Nigerisë dhe Gabon është se ndryshimi i qeverive ka mbështetjen popullore pasi njerëzit e atyre vendeve janë të lodhur nga imperializmi, arroganca dhe terrorizmi francez. Sot Franca ka rezervat e 4-ta më të mëdha të arit në botë dhe nuk ka asnjë minierë të vetme ari në Francë.

Këto miniera ari janë të gjitha në Mali, Republikën e Nigerisë dhe vende të tjera afrikane. Neokolonializmi i Francës në Afrikë duhet të marrë fund. Ka ardhur koha e saj./gazetaimpakt/presstv

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne