Partia më popullore e BE-së kërkon dëbimin e ambasadorit izraelit

Sinn Fein i Irlandës ka bërë thirrje për dëbimin e të dërguarit izraelit  për aq kohë sa Izraeli injoron kërkesat për një armëpushim

Ambasadori izraelit Dana Erlich “nuk duhet të gëzojë më status diplomatik në Irlandë,” tha të premten udhëheqësja e partisë Sinn Fein, Mary Lou McDonald. Partia McDonald’s, e cila ka lidhje të thella historike me çështjen palestineze, ka dënuar vazhdimisht bombardimet e Izraelit ndaj Gazës.

“Forcat e Mbrojtjes së Izraelit janë të angazhuara në një ofensivë të egër ushtarake kundër një popullsie civile; duke thyer ligjin ndërkombëtar duke synuar civilët, duke shkatërruar infrastrukturën civile, duke detyruar zhvendosjen masive të popullsisë dhe duke ndërprerë furnizimet jetike të ujit, ushqimit, ilaçeve dhe karburantit”, tha McDonald. u tha gazetarëve.

Prania e Erlich në Irlandë është bërë “e paqëndrueshme”, vazhdoi McDonald, duke shtuar se ambasadori “nuk duhet të gëzojë më status diplomatik në Irlandë ndërsa Izraeli refuzon imperativin për armëpushim dhe ndërsa numri i vuajtjeve dhe vdekjeve rritet”.

Më herët të premten, McDonald diskutoi konfliktin me diplomatë nga Algjeria, Egjipti, Iraku, Kuvajti, Maroku, Palestina, Arabia Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe. Ambasada e Izraelit në Dublin kritikoi udhëheqësen e Sinn Fein për mos ftesën e Erlich në takim, duke e akuzuar atë se “vetëm kërkon të izolojë Izraelin, në vend që të ofrojë një forum për angazhim konstruktiv”.

“Përjashtimi i Izraelit nga një forum i tillë tregon mjaft pozicionin e Sinn Fein për konfliktin”, tha ambasada në një deklaratë.

Sinn Fein është partia politike më e njohur në Irlandë, me 13 pikë epërsi ndaj rivalit të saj më të afërt, centristit Fine Gael. Sinn Fein është përjashtuar nga pushteti, megjithatë ka një marrëveshje koalicioni midis Fine Gael dhe rivalëve historikë Fianna Fail, si dhe Partisë së Gjelbër.

Si ish krahu politik i Ushtrisë Republikane Irlandeze (IRA), mbështetja e Sinn Fein për kauzën palestineze është e gjatë. Mbështetësit e partisë, veçanërisht në Irlandën e Veriut, e shohin luftën e tyre kundër kolonializmit britanik si analoge me luftën palestineze kundër pushtimit izraelit. Ndërkohë që IRA ka dorëzuar armët, Sinn Fein ka mbetur në kontakt me Hamasin; Ish-udhëheqësi i partisë Gerry Adams u takua me shefin e Hamasit Ismail Haniyeh në Gaza në vitin 2009, ndërsa McDonald priti një konferencë në internet me kreun e marrëdhënieve me jashtë të grupit militant, Dr Basem Naim, në vitin 2020.

Sinn Fein “kurrë nuk do të përjashtojë takimin apo bisedën me dikë, sepse kjo nuk i shërben asnjë qëllimi” në sigurimin e paqes në Lindjen e Mesme, tha muajin e kaluar zëdhënësi i politikës së jashtme të partisë, Matt Carthy.

Kryeministri irlandez Leo Varadkar ka miratuar një qëndrim më neutral ndaj konfliktit Izrael-Palestinë, duke deklaruar të premten se Izraeli “ka të drejtë të mbrojë veten [dhe] ka të drejtë të ndjekë Hamasin, kështu që ata nuk mund ta bëjnë këtë përsëri”. Varadkar dënoi gjithashtu përgjigjen e Izraelit ndaj sulmit të Hamasit të 7 tetorit, duke deklaruar se “nuk është vetëm vetëmbrojtje, por i ngjan diçkaje hakmarrjeje më të afërt”.

Irlanda votoi muajin e kaluar për një rezolutë të OKB-së që kërkon një armëpushim të menjëhershëm në Gaza dhe kundërshtoi një plan tashmë të anuluar të BE-së për të pezulluar pagesat e ndihmës për enklavën. Sidoqoftë, Varadkar u tha gazetarëve të Premten se ai “nuk është i sigurt që [izraelitët] dëgjojnë nga afër atë që ne duhet të themi, sinqerisht.”/RT/GazetaImpakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne