Populli i Bahrejnit iu kundërpërgjigj rreshtimit të princit të kurorës me Tel Avivin

Populli i Bahrejnit me slogane të ashpra kundër normalizimit të marrëdhënieve mes Tel Avivit dhe Manamas, iu përgjigj qëndrimit të fundit të princit të kurorës kundër Hamasit.

Sipas Rai Today, pasi Salman bin Hamad Al Khalifa, Princi i Kurorës së Bahrejnit, sulmoi ashpër Hamasin në fjalimin e tij në një takim në Manama, populli i këtij vendi iu përgjigj atij duke mbajtur demonstrata dhe lëshuar parulla të forta. Populli i Bahrejnit doli në rrugë dhe lëshoi parulla kundër normalizimit të marrëdhënieve mes Bahrejnit dhe regjimit sionist. Protestuesit kanë thënë: Populli dëshiron të anulojë normalizimin e marrëdhënieve të Bahrejnit me regjimin sionist. Populli i Bahrejnit dëshiron t’i japë fund çdo lloj normalizimi me pushtuesit. Në seancën hapëse të “Dialogut Al-Manama”, Princi i Kurorës së Bahrejnit, Salman bin Hamad Al Khalifa, dënoi sulmin e Rezistencës Islamike Palestineze (Hamasit) ndaj regjimit sionist. Princi i Kurorës së Bahrejnit në këtë takim tha:  Është e vështirë të flitet për situatën në Gaza; Por nuk mund të jetë më e vështirë sesa të jetosh nën sulme të vazhdueshme në Gaza.   Kurani i Shenjtë, Tevrati dhe të gjithë librat qiellorë kanë ndaluar vrasjen e civilëve dhe të të pafajshmëve. Për mendimin tim, të dyja palët nuk u janë përmbajtur këtyre mësimeve, ndaj besoj se duhet të dënojmë të dyja palët. Unë dënoj pa mëdyshje Hamasin. Selman bin Hamad Al Khalifa në një pjesë tjetër të fjalimit të tij pretendoi:  Sulmi i 7 tetorit [Hamasit] ishte brutal, i tmerrshëm dhe i verbër. Ata vranë gra, fëmijë dhe pleq! Lëvizja Palestineze e Rezistencës Islamike, Hamas, më 7 tetor, në përgjigje të më shumë se shtatë dekadave të pushtimit të Palestinës dhe gati dy dekadave të rrethimit të Gazës dhe burgosjes dhe torturimit të mijëra palestinezëve, filloi operacionin e njohur si Stuhia Al-Aksa./Parstoday

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne