Presidenti i Palestinës në Kinë për të ndërmjetësuar armëpushimin e Izraelit

Pekini ka kërkuar të forcojë lidhjet e tij me Lindjen e Mesme, duke sfiduar ndikimin e gjatë të SHBA-së atje – përpjekje që kanë shkaktuar shqetësim në Uashington

Udhëheqësi palestinez Mahmoud Abbas ka mbërritur në Pekin, njoftuan mediat shtetërore, per diskutime me Kinën që shpreh gatishmërinë për të ndihmuar në lehtësimin e bisedimeve të paqes izraelito-palestineze.

Abbas do të qëndrojë deri të premten, ka thënë Pekini, në vizitën e tij të pestë zyrtare në ekonominë e dytë më të madhe në botë .

Agjencia palestineze e lajmeve Wafa raportoi se Abbas do të takohet me Presidentin Xi Jinping gjatë udhëtimit.

Të dy pritet të “këmbejnë mendime mbi zhvillimet e fundit në arenën palestineze si dhe për çështjet rajonale dhe ndërkombëtare me interes të përbashkët”, raportoi Wafa.

Abbas do të takohet gjithashtu me kryeministrin Li Qiang, shtoi agjencia e lajmeve.

Udhëheqësi shumëvjeçar palestinez është një “mik i vjetër dhe i mirë i popullit kinez”, tha javën e kaluar zëdhënësi i ministrisë së jashtme Wang Wenbin.

“Kina ka mbështetur gjithmonë me vendosmëri kauzën e drejtë të popullit palestinez për të rivendosur të drejtat e tyre legjitime kombëtare,” shtoi ai.

Pekini ka kërkuar të forcojë lidhjet e tij me Lindjen e Mesme, duke sfiduar ndikimin e gjatë të SHBA-së atje – përpjekje që kanë shkaktuar shqetësim në Uashington.

Presidenti Xi dhjetorin e kaluar vizitoi Arabinë Saudite në një udhëtim arab, ku gjithashtu u takua me Abbasin dhe u zotua të “punojë për një zgjidhje të hershme, të drejtë dhe të qëndrueshme të çështjes palestineze”.

Gjatë një udhëtimi në Riad javën e kaluar, Sekretari i Shtetit Antony Blinken tha se Arabia Saudite nuk po detyrohej të zgjidhte mes Uashingtonit dhe Pekinit, duke dhënë një ton pajtues pas tensioneve me aleatin e vjetër.

Në një intervistë me agjencinë shtetërore kineze të lajmeve Xinhua të botuar këtë javë, zyrtari palestinez Abbas Zaki tha se Kina dhe palestinezët ishin “miq më të afërt se vëllezër”.

“Jam shumë i kënaqur të shoh se Kina ka qenë më e përfshirë në çështjet e Lindjes së Mesme pas Samitit Kinë-Shtet Arabe vitin e kaluar,” shtoi ai.

Burimi: TRT World, pershtati Gazeta Impakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne