Protestuesit pro-palestinez thirrje SHBA-së: Jepni fund ndihmës për Izraelin

Protestuesit pro Palestinës kanë marshuar në qytetin e Nju Jorkut në një deklaratë tjetër mbështetjeje për Gazën e shkatërruar nga lufta, duke kërkuar fundin e ndihmës ushtarake të SHBA-së për Izraelin. Demonstruesit u mblodhën jashtë Qendrës së Kancerit Memorial Sloan Kettering në Nju Jork, duke brohoritur “turp” për bashkëpunimin e saj në luftën gjenocidale të Izraelit në Gaza.

Një organizator tha se qendra e kancerit është një “institucion bashkëfajtor” për të bashkëpunuar me qendrat mjekësore izraelite.

“Sigurohuni që t’ju dëgjojnë, ata janë në dritare,” tha ajo, duke iu drejtuar pjesëmarrësve në tubim. Si përgjigje, demonstruesit që marshonin pranë qendrës bërtisnin “Turp”. Tubimi u organizua nga grupi pro-palestinez “Internet Our Lifetime” (WOL). Ajo u zhvillua në ditën e Martin Luther King Jr, ngjarje që nderon liderin legjendar të të drejtave civile.

“Ky marsh është një thirrje për të kërkuar fundin e gjenocidit, për t’i dhënë fund të gjithë ndihmës së SHBA-së për Izraelin, për të hequr rrethimin dhe bllokadën e Gazës në mënyrë që të parandalohet kolapsi total i sistemit shëndetësor dhe qindra mijëra vdekje të tjera nga sëmundjet nëse bombat nuk i vrasin ata së pari”, shkruan organizatorët e organizatës së komunitetit të udhëhequr nga palestinezët në mediat sociale.

Një organizator për WOL shpjegoi në një postim në mediat sociale se spitali ka pranuar para nga miliarderët pro-izraelit.

“Sloan Kettering pranoi një donacion prej 400 milionë dollarësh nga miliarderi sionist Ken Griffin, më i madhi në historinë e tyre. Kjo ndodhi pasi ai kërcënoi aktivistët studentorë pro-palestinës në Harvard me oferta të revokuara për punë. Institucionet tona mjekësore nuk janë kalimtarë të pafajshëm”, thuhet në postim.

Gjithashtu të hënën, protestuesit me veshje të bardha dhe me veshje mjekësore marshuan drejt selisë së Kombeve të Bashkuara dhe më pas në rezidencën zyrtare të kryetarit të bashkisë së qytetit të Nju Jorkut, Gracie Mansion si pjesë e “Flood Manhattan për Gazën në Ditën e MLK”. Kjo vjen pasi kryetari i bashkisë së NYC, Eric Adams, ka mbështetur me zë të lartë luftën e Izraelit në Gaza.

Duke brohoritur parulla të tilla si “Palestinë e lirë, e lirë” dhe “Ne jemi të gjithë palestinezë”, protestuesit mbanin postera me emrat e punonjësve të kujdesit shëndetësor që humbën jetën në grevat izraelite. Sipas policisë janë bërë disa arrestime gjatë protestës pranë Gracie Mansion. Milje larg në shtetin amerikan të Vermontit, protestuesit bllokuan hyrjet e parkingut në një kompleks të prodhimit të armëve.

Ata i kërkuan qeverisë amerikane të ndalojë armatosjen e ushtrisë izraelite dhe bënë thirrje për një armëpushim në Gaza. Që nga shpërthimi i luftës gjenocidale të Izraelit në Gaza, protestuesit pro Palestinës kanë dalë në rrugët e qyteteve në mbarë botën, duke kërkuar përfundimin e luftës. E shtunën dëshmoi demonstratën më të madhe pro-palestineze në SHBA që nga lufta që u zhvillua në tetor.

Protesta ishte pjesë e një dite globale të mitingjeve që panë marshime të ngjashme pro-palestineze në qytete si Londra, Roma dhe Johanesburgu, duke shënuar 100 ditët e luftës.

Izraeli nisi luftën kundër Gazës më 7 tetor pasi lëvizja e rezistencës palestineze Hamas nisi operacionin e befasishëm Stuhia Al-Aksa në territoret e pushtuara në përgjigje të fushatës dhjetëvjeçare të regjimit izraelit të gjakderdhjes dhe shkatërrimit kundër palestinezëve.

Që nga fillimi i ofensivës, regjimi i Tel Avivit ka vrarë më shumë se 24,100 palestinezë, sipas të dhënave të ofruara nga Ministria e Shëndetësisë palestineze. Në një deklaratë të shtunën, Euro-Med Human Rights Monitor tha se rreth 100,000 palestinezë janë vrarë, raportuar të zhdukur ose plagosur që nga 7 tetori, duke vënë në dukje se numri përfshin ata që tani kanë aftësi të kufizuara afatgjata. Ai vlerësoi gjithashtu se gjithsej 31,497 palestinezë në Rripin e Gazës janë vrarë që nga 13 janari.

Nga të vrarët në sulmet ajrore dhe artilerie izraelite në Rrip, 28,951 (92%) ishin civilë, duke përfshirë 12,345 fëmijë, 6,471 gra, 295 personel shëndetësor, 41 personel të mbrojtjes civile dhe 113 gazetarë, ndërsa 61,079 individë u plagosën, qindra ata në mënyrë kritike, shtoi ai. SHBA-ja dhe aleatët e saj perëndimorë kanë shprehur mbështetjen e tyre për luftën e Izraelit, me Uashingtonin që po vazhdon më tej duke vënë veton ndaj rezolutave të Këshillit të Sigurimit të OKB-së që kërkojnë një armëpushim në Gaza./gazetaimpakt/presstv

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne