Pse muzeu i Aushvicit justifikon gjenocidin e Izraelit?

Nga Ali Abunimah

Këshilli ndërkombëtar i muzeut të Aushvicit në fillim të këtij muaji lëshoi një deklaratë duke mbështetur gjenocidin e Izraelit në Rripin e Gazës nën flamurin e “vetëmbrojtjes”. Ky veprim grotesk nga një institucion, misioni i supozuar i të cilit është “të paralajmërojë kundër indiferencës” ndaj llojeve të mizorive të kryera nga nazistët në kampin famëkeq të vdekjes Aushvic-Birkenau, erdhi më 18 nëntor.

Kjo ndodhi pas disa javësh të bombardimeve të pamëshirshme izraelite, të cilat deri në atë kohë kishin vrarë më shumë se 13,000 palestinezë, duke përfshirë 5,500 fëmijë. Sipas The New York Times asnjë mik i popullit palestinez, ritmi i vrasjes së civilëve nga Izraeli në Gaza “ka pak precedentë në këtë shekull”.

Për të gjetur një krahasim historik për kaq shumë bomba të mëdha në një zonë kaq të vogël, mund të “duhet të kthehemi në Vietnam ose në Luftën e Dytë Botërore”, Marc Garlasco, një këshilltar ushtarak për organizatën holandeze PAX dhe një ish analist i lartë i inteligjencës në Pentagoni, tha për Times.

E megjithatë, rojet zyrtare të kujtimit të rreth 1.1 milionë njerëzve të vrarë në Aushvic nuk po dridhen. “I kërcënuar për ekzistencën e tij, shteti i Izraelit ka të drejtën e vetëmbrojtjes në përputhje me ligjin ndërkombëtar dhe parimet e humanitarizmit”, tha këshilli i Aushvicit.

Përhapja e propagandës së mizorive

Pavarësisht fjalëve ndaj ligjit ndërkombëtar, këshilli i Aushvicit dha miratimin e tij të plotë për sulmin barbar të Izraelit ndaj Gazës.

“Urrejtja dhe dhuna e paimagjinueshme e kryer nga terroristët rezulton vetëm në vuajtje të gjera dhe më të përhapura duke prekur gjithashtu popullsinë civile të Gazës, të cilin Hamasi e shfrytëzon si mburoja njerëzore,” tha këshilli i Aushvicit, duke përsëritur një gënjeshtër, qëllimi i të cilit është të fajësojë palestinezët për vetë vdekjet dhe të lirojnë Izraelin për vrasjen e tyre sistematike.

Si justifikim për vetëmbrojtjen e supozuar të Izraelit kundër një popullsie refugjatësh që e ka zhvendosur, pushtuar, rrethuar, vrarë dhe terrorizuar për dekada, deklarata përsërit pretendimet e paverifikuara dhe të zhgënjyera izraelite se më 7 tetor, “viktimat e pafajshme” u “torturuan, përdhunuan, morën”. peng dhe i vrarë nga terroristët e Hamasit.”

“Ekzistenca e një shteti hebre të lirë, sovran dhe demokratik është një nga shtyllat e paqes botërore,” pohoi ai, duke hequr çdo pretendim të neutralitetit politik. Izraeli nuk ka qenë në gjendje të vërtetojë akuzat e tij nxitëse që kanë nxitur gjenocidin edhe në shfaqjen e provave të supozuara të dënimit të mizorive të tilla ndaj gazetarëve miqësorë të zgjedhur si Oëen Jones i The Guardian.

“Nëse njerëzve të gjallë u pritej koka… nuk na tregohet kjo në asnjë nga pamjet video. Nëse ka pasur edhe tortura, nuk ka asnjë provë të dhënë për të në kamera. Tani, nëse ka pasur përdhunim dhe dhunë seksuale, ne nuk e shohim këtë as në filmime, “tha Jones pas shfaqjes së një dokumentari mbi “mizoritë e Hamasit” të organizuar nga ushtria izraelite.

“Ne nuk shohim fëmijë të vriten,” shtoi Jones, pasi pa atë që me sa duket është prova më e fuqishme që Izraeli ka mundur të mbledhë.

Ndërkohë, ka një numër në rritje të dëshmive dhe provave që një numër i konsiderueshëm edhe pse ende i papërcaktuar i izraelitëve që vdiqën më 7 tetor ose pas saj, u vranë në të vërtetë nga forcat e tyre ushtarake ose policore, të cilat reaguan me zjarr pa dallim masiv dhe panik. Kjo dëshmi është injoruar nga liderët botërorë dhe zyrtarët ndërkombëtarë, duke përfshirë Sekretarin e Përgjithshëm të OKB-së, António Guterres, të cilët vazhdojnë të kopjojnë versionin izraelit të ngjarjeve pa bërë thirrje për asnjë lloj hetimi të pavarur.

Ne mësojmë nga Muzeu Përkujtimor i Holokaustit të Shteteve të Bashkuara se propaganda mizore e llojit që Izraeli ka përhapur që nga 7 tetori, për shembull, historia e zhveshur e dhjetëra foshnjave hebreje të prera koka luajti një rol kyç në lehtësimin e holokaustit evropian të udhëhequr nga Gjermania të hebrenjve evropianë.

“Fushatat propagandistike krijuan një atmosferë tolerante ndaj dhunës kundër hebrenjve”, thuhet në muzeun e Holokaustit në SHBA. “Propaganda inkurajoi gjithashtu pasivitetin dhe pranimin e masave të afërta kundër hebrenjve, pasi këto dukej se përshkruanin qeverinë naziste si ndërhyrja dhe “rivendosja e rendit”. Kjo është pikërisht ajo që përrallat e mizorive të Izraelit janë krijuar për të bërë; dhe ka funksionuar në mënyrë efektive duke rreshtuar mediat dhe qeveritë perëndimore në mbështetje të luftës së saj gjenocidale.

Rasti i një gjenocidi për libër shkollor”

Deklarata e këshillit të Aushvicit erdhi vetëm dy ditë pasi dhjetëra ekspertë të pavarur të OKB-së këshilluan qeveritë botërore për “dështimin e sistemit ndërkombëtar për t’u mobilizuar për të parandaluar gjenocidin” nga Izraeli në Gaza.

Ekspertët e OKB-së shprehën alarmin për “retorikën e dukshme gjenocidale dhe çnjerëzore që vjen nga zyrtarë të lartë të qeverisë izraelite, si dhe disa grupe profesionale dhe figura publike, duke bërë thirrje për “shkatërrim total” dhe “fshirje” të Gazës, nevojën për “përfundimin e tyre” dhe të detyrojnë palestinezët të largohen nga Bregu Perëndimor dhe Jeruzalemi Lindor në Jordani. Izraeli, thanë ekspertët e OKB-së, “ka demonstruar se ka kapacitet ushtarak për të zbatuar synime të tilla kriminale”.

Dy javë më parë, një grup ekspertësh të pavarur të OKB-së kishin paralajmëruar gjithashtu se “populli palestinez është në rrezik të madh të gjenocidit” dhe se “koha po ikën për të parandaluar gjenocidin dhe katastrofën humanitare në Gaza”. Më 13 tetor, vetëm disa ditë pas ngjarjeve që Izraeli përdori për të justifikuar fushatën e tij të shfarosjes në Gaza, Raz Segal, një profesor izraelit i studimeve të Holokaustit dhe gjenocidit në Universitetin e Stockton-it, e quajti sulmin e Izraelit “një rast tekstual i gjenocidit që shpaloset para syve tanë”.

Në të njëjtën ditë, grupet palestineze të të drejtave të njeriut u bënë thirrje qeverive botërore “të ndërhyjnë urgjentisht për të mbrojtur popullin palestinez kundër gjenocidit”. Ata gjithashtu cituan deklaratat gjenocidale të liderëve izraelitë, duke përfshirë ministrin e mbrojtjes Yoav Gallant, i cili tha më 9 tetor: “Ne po vendosim një rrethim të plotë në Gazë. Pa energji elektrike, pa ushqim, pa ujë, pa karburant gjithçka është e mbyllur. Ne po luftojmë kafshët njerëzore dhe veprojmë në përputhje me rrethanat.”

Dhe kjo është pikërisht ajo që bëri Izraeli me rezultatet e parashikueshme dhe të synuara qartë të gjenocidit. “Miliona civilë po dënohen kolektivisht në pamje të plotë të botës, nuk mund të ketë asnjë justifikim për përdorimin e urisë si një armë lufte,” tha në fund të tetorit organizata bamirëse me bazë në Mbretërinë e Bashkuar Oxfam një krim i rëndë lufte.

Gjatë armëpushimit të përkohshëm të ditëve të fundit, një zyrtar i OKB-së përshkroi se kishte parë të rritur dhe fëmijë të dobësuar, të dëshpëruar për ushqim dhe ujë. “Ju mund të shihni se fëmijët po dobësohen dhe ata nuk kanë ngrënë për një kohë”, tha James Elder i UNICEF-it për Aljazeera. Të martën, Organizata Botërore e Shëndetësisë paralajmëroi se më shumë njerëz së shpejti do të fillojnë të vdesin në Gaza nga sëmundjet sesa nga bombardimet.

Edukimi i vrasësve

Bashkimi Evropian, i cili financon muzeun dhe memorialin e Aushvicit, pohon se qëllimi i edukimit të Holokaustit është të promovojë respektin për tolerancën, demokracinë dhe të drejtat e njeriut. Sipas një dokumenti të Parlamentit Evropian, edukimi i Holokaustit “mund të tregojë përgjegjësinë e atyre që mbyllën sytë ndaj diskriminimit kundër pakicave dhe atyre që kthyen kokën kur u kryen mizoritë”.

Por nëse ka ndonjë gjë, edukimi i Holokaustit duket se ka efektin e kundërt: jep justifikim për mizoritë e reja kundër viktimave të reja. Për vite të tëra, Izraeli ka dërguar adoleshentët në Aushvic shpesh pak para se të bashkohen me ushtrinë. Por këto vizita në kampet e vdekjes “po krijonin një brez ksenofobësh të fiksuar me nocionin e fuqisë hebreje, por kryesisht të verbër ndaj mësimeve universale të Holokaustit”, sipas një vlerësimi në gazetën e Tel Avivit Haaretz në 2016.

“Mesazhi kryesor që mora nga udhëtimi ishte se është e rëndësishme të shërbesh në ushtri dhe të mbrosh vendin, dhe thjesht nuk u lidha me këtë. Mendova se ishte propagandë”, tha një oficer izraelit për gazetën. Pa dyshim, shumë nga personeli izraelit që hodhi bomba mbi spitalet dhe ndërtesat e banimit në Gaza javët e fundit, vizitoi Aushvicin ku dëgjuan mesazhin “Kurrë më”, dhe më pas shkuan në shtëpi më të gatshëm se kurrë për ta bërë atë përsëri këtë herë tek palestinezët.

E kapur nga Izraeli

Fakti që këshilli i Aushvicit është i gatshëm t’i japë autoritetin e tij moral të supozuar një gjenocidi të ri, është ironike përtej fjalëve dhe thjesht e neveritshme. Por nuk është për t’u habitur. Një nga anëtarët e saj është Dani Dayan, ish-konsulli i përgjithshëm izraelit në Nju Jork dhe ish-udhëheqësi i këshillit që përfaqëson kolonitë e paligjshme hebreje të Izraelit në Bregun Perëndimor të pushtuar.

Dayan ka deklaruar hapur se kuptimi i vërtetë i “Kurrë më” është se liderët botërorë duhet të ofrojnë mbështetje të pakushtëzuar për Izraelin ndërsa ai masakron palestinezët. Një tjetër anëtar i këshillit është Ronald Lauder, gjithashtu një mbështetës i gjenocidit në Gaza, dhe një miliarder pro-izraelit, i cili përdor pasurinë e tij për të shantazhuar institucionet që refuzojnë të fytin palestinezët dhe mbështetësit e tyre.

Për dekada, Izraeli dhe lobi i tij kanë armatosur kujtimet e hebrenjve të vrarë nga qeveria gjermane dhe partnerët e saj evropianë gjatë Luftës së Dytë Botërore për të justifikuar krimet e tyre kundër popullit palestinez. Pasi ka pushtuar Aushvicin simbolikisht, nëse jo ushtarakisht, Izraeli tani po e përdor atë ashtu siç po përdor shkollat dhe spitalet që ushtria e tij shkatërroi dhe pushtoi në Gaza si një bazë për shfarosjen e vazhdueshme të popullit palestinez./gazetaimpakt/electronicintifada.net

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne