Scott Ritter: Beteja fituese e Hamasit për Gazën

Armëpushimi i shpallur së fundmi është një bekim për palestinezët dhe izraelitët – një shans për shkëmbimin e të burgosurve, shpërndarjen e ndihmave humanitare për ata që kanë nevojë dhe për të qetësuar emocionet në të dyja anët e konfliktit.

Ndërsa armëpushimi, i negociuar mes Izraelit dhe Hamasit nga Katari, ishte rënë dakord reciprokisht midis dy palëve, askush të mos mashtrohet duke menduar se kjo ishte diçka më pak se një fitore për Hamasin. Izraeli kishte marrë një pozicion shumë agresiv që, duke pasur parasysh objektivin e tij të deklaruar për të shkatërruar Hamasin si organizatë, nuk do të binte dakord për një armëpushim në asnjë kusht.
Nga ana tjetër, Hamasi kishte bërë një nga objektivat e tij parësorë në fillimin e raundit aktual të luftimeve me Izraelin, lirimin e të burgosurve palestinezë, dhe në veçanti të grave dhe fëmijëve, të mbajtur nga Izraeli. Parë në këtë këndvështrim, armëpushimi përfaqëson një fitore të rëndësishme për Hamasin dhe një humbje poshtëruese për Izraelin.
Një nga arsyet që Izraeli e shmangi një armëpushim ishte se kishte besim se operacioni sulmues që kishte nisur në veri të Gazës do të neutralizonte Hamasin si një kërcënim ushtarak dhe se çdo armëpushim, pavarësisht nga arsyetimi humanitar, do të fitonte vetëm kohë për një Armiku i Hamasit për të pushuar, riparuar dhe rigrupuar. Që Izraeli nënshkroi një armëpushim është shenja më e sigurt se gjithçka nuk është mirë me ofensivën izraelite kundër Hamasit.
Në këtë imazh të marrë nga një video e lëshuar nga Forcat Mbrojtëse të Izraelit të martën, 14 nëntor 2023, një ushtar izraelit mban një armë në qytetin e Gazës. – Sputnik International, 1920, 22.11.2023
Analiza

Ky rezultat nuk duhet të ishte befasi për askënd. Kur Hamasi nisi sulmin e tij më 7 tetor mbi Izraelin, ai filloi një plan qe përgatitej prej vitesh. Vëmendja e përpiktë ndaj detajeve që ishte e dukshme në operacionin e Hamasit nënvizoi realitetin se Hamasi kishte studiuar inteligjencën izraelite dhe forcat ushtarake të grumbulluara kundër tij, duke zbuluar dobësitë që më pas u shfrytëzuan. Aksioni i Hamasit përfaqësonte më shumë se planifikim dhe ekzekutim të shëndoshë taktik dhe operacional – ishte një kryevepër edhe në konceptualizimin strategjik.
Një nga arsyet kryesore pas disfatës izraelite më 7 tetor ishte fakti se qeveria izraelite ishte e bindur se Hamasi nuk do të sulmonte kurrë, pavarësisht se çfarë thoshin analistët e inteligjencës të ngarkuar me vëzhgimin e aktivitetit të Hamasit në Gaza. Ky dështim i imagjinatës erdhi nga Hamasi pasi kishte identifikuar qëllimet dhe objektivat politike të Izraelit (anulimi i Hamasit si një organizatë rezistence duke ndërmarrë një politikë të ndërtuar mbi “blerjen” e Hamasit përmes një programi të zgjeruar të lejeve të punës të lëshuara nga Izraeli për palestinezët që jetojnë në Gaza.) Duke luajtur së bashku me programin e lejeve të punës, Hamasi e qetësoi udhëheqjen izraelite në vetëkënaqësi, duke lejuar që përgatitjet e Hamasit për sulmin e tyre të kryheshin në pamje të qartë.

Sulmi i 7 tetorit nga Hamasi nuk ishte një operacion më vete, por më tepër pjesë e një plani strategjik që zotëronte tre objektiva kryesorë—për ta vendosur çështjen e një shteti palestinez përsëri në flamurin e parë të diskursit ndërkombëtar, për të liruar mijëra të burgosur palestinezë. të mbajtur nga Izraeli, dhe për ta detyruar Izraelin të pushojë dhe të heqë dorë kur ishte fjala për përdhosjen e xhamisë Al Aksa, vendi i tretë më i shenjtë i Islamit. Sulmi i 7 tetorit, i vetëm, nuk mundi të arrinte këto rezultate. Përkundrazi, sulmi i 7 tetorit ishte projektuar për të shkaktuar një përgjigje izraelite që do të krijonte kushtet e nevojshme që objektivat e Hamasit të realizoheshin.
Sulmi i 7 tetorit ishte projektuar për të poshtëruar Izraelin deri në pikën e irracionalitetit, për të siguruar që çdo përgjigje izraelite do të drejtohej nga nevoja emocionale për hakmarrje, në krahasim me një përgjigje racionale të krijuar për të anuluar objektivat e Hamasit. Këtu, Hamasi udhëhiqej nga doktrina e vendosur izraelite e ndëshkimit kolektiv (e njohur si Doktrina Dahiya, e quajtur sipas periferisë së Bejrutit Perëndimor që u bombardua rëndë nga Izraeli në 2006 si një mënyrë për të ndëshkuar popullin libanez për dështimin e Izraelit për të mposhtur Hezbollahun në luftime .) Duke i shkaktuar një disfatë poshtëruese Izraelit që shkatërroi mitin e pathyeshmërisë izraelite (në lidhje me Forcat e Mbrojtjes së Izraelit) dhe pagabueshmërinë (në lidhje me inteligjencën izraelite), dhe duke marrë peng qindra izraelitë përpara se të tërhiqej në strofkën e tij nëntokësore nën Gaza, Hamasi bëri karrem një kurth për Izraelin, në të cilin qeveria e kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu u fut në mënyrë të parashikueshme.

Hamasi ka përgatitur një rrjet tunelesh nën Rripin e Gazës që në total shtrihen për mbi 500 kilometra. Me nofkën “Metroja e Gazës”, këto tunele përbëhen nga bunkerë të thellë nëntokësor të ndërlidhur të përdorur për komandim dhe kontroll, mbështetje logjistike, trajtim mjekësor dhe ngritje, së bashku me rrjete të tjera tunelesh të dedikuara si për operacione mbrojtëse ashtu edhe për sulme. Tunelet janë varrosur mjaft thellë për të shmangur shkatërrimin nga shumica e bombave në zotërim të Izraelit dhe janë parashikuar të përballojnë një rrethim deri në tre muaj (90 ditë) në kohëzgjatje.

Hamasi e di se nuk mund ta angazhojë Izraelin në një përplasje klasike me forcë. Në vend të kësaj, qëllimi ishte të josheshin forcat izraelite në Gaza dhe më pas t’i nënshtroheshin këto forca ndaj një serie të pafund sulmesh goditëse nga ekipe të vogla luftëtarësh të Hamasit, të cilët do të dilnin nga strofullat e tyre nëntokësore, do të sulmonin një forcë të cenueshme izraelite dhe më pas zhduken përsëri nën tokë. Shkurtimisht, për t’i nënshtruar ushtrisë izraelite atë që është e barabartë me një vdekje me një mijë shkurtime.
Dhe funksionoi. Ndërsa forcat izraelite kanë qenë në gjendje të depërtojnë në zonat më pak të urbanizuara të Rripit verior të Gazës, duke përfituar nga lëvizshmëria dhe fuqia e zjarrit të trupave të saj të blinduara, përparimi është iluziv, pasi forcat e Hamasit sulmojnë izraelitët vazhdimisht, duke përdorur raketa vdekjeprurëse tandem për të çaktivizuar ose shkatërruar automjetet izraelite, duke vrarë shumë ushtarë izraelitë dhe duke plagosur qindra të tjerë. Ndërsa Izraeli ka hezituar në publikimin e figurave të automjeteve të blinduara të humbura në këtë mënyrë, Hamasi pretendon se numri është në qindra. Pretendimet e Hamasit përforcohen nga fakti se Izraeli ka ndaluar shitjen e tankeve më të vjetër Merkava 3, dhe në vend të kësaj ka organizuar inventarin e tyre të këtyre automjeteve në batalione të reja të blinduara rezervë për të kompensuar humbjet e rënda që po pësohen si në Gaza ashtu edhe përgjatë veriut. kufiri me Libanin, ku forcat e Hezbollahut janë përfshirë në një luftë vdekjeprurëse me Izraelin në operacionet e krijuara për të mbështetur Hamasin në Gaza.
Por arsyeja kryesore për humbjen e Izraelit deri më sot është vetë Izraeli. Pasi mori karremin dhe ra në grackën e Hamasit, Izraeli vazhdoi të ekzekutonte Doktrinën e tij Dahiya kundër popullsisë palestineze të Gazës, duke kryer sulme pa dallim kundër objekteve civile në shpërfillje të hapur të ligjit të luftës. Rreth 13,000 civilë palestinezë janë vrarë nga këto sulme, duke përfshirë më shumë se 5,000 fëmijë. Shumë mijëra viktima të tjera mbeten të varrosura nën rrënojat e banesave të tyre të shkatërruara.

Ndërsa Izraeli mund të ketë qenë në gjendje të fitojë mbështetjen e komunitetit ndërkombëtar pas sulmit të 7 tetorit nga Hamasi, reagimi i tij i tepruar e ka kthyer opinionin publik botëror kundër tij – diçka në të cilën Hamasi po mbështetej. Sot, Izraeli është gjithnjë e më i izoluar, duke humbur mbështetjen jo vetëm në të ashtuquajturin Jug Global, por edhe në bastionet tradicionale të ndjenjave pro-izraelite në SHBA, MB dhe Evropë. Ky izolim, i kombinuar me llojin e presionit politik që Izraeli nuk është mësuar të pranojë, ndihmoi në pranimin e qeverisë Netanyahu në lidhje me armëpushimin dhe shkëmbimin e mëpasshëm të të burgosurve.
Mbetet për t’u parë nëse armëpushimi do të vazhdojë apo jo. Kështu, gjithashtu, çështja e shndërrimit të armëpushimit në një ndërprerje të qëndrueshme të armiqësive mbetet një pyetje e hapur. Por një gjë është e sigurt – pasi kanë deklaruar se fitorja përcaktohet nga disfata totale e Hamasit, izraelitët kanë krijuar terrenin për një fitore të Hamasit, diçka që Hamasi e arrin thjesht duke mbijetuar.

Por Hamasi po bën më shumë sesa të mbijetojë – ai po fiton. Pasi ka luftuar forcat e mbrojtjes izraelite në një ndalesë në fushën e betejës, Hamasi ka parë që çdo objektiv i tij strategjik në këtë konflikt të realizohet. Bota po artikulon në mënyrë aktive domosdoshmërinë absolute të një zgjidhjeje me dy shtete si një parakusht për një paqe të qëndrueshme në rajon. Palestinezët e mbajtur të burgosur nga Izraeli po shkëmbehen me izraelitët që Hamasi ka marrë peng. Dhe bota islame është e bashkuar në dënimin e përdhosjes së xhamisë Al Aksa nga Izraeli.
Asnjë nga këto çështje nuk ishte në tryezë më 6 tetor. Fakti që ato po trajtohen tani është dëshmi e suksesit të Hamasit më 7 tetor dhe në ditët dhe javët që pasuan, pasi forcat izraelite u mundën nga një kombinim i këmbënguljes së Hamasit. dhe prirjen e tyre për dhunë pa dallim kundër civilëve. Larg nga eliminimi si forcë ushtarake dhe politike, Hamasi është shfaqur ndoshta si zëri dhe autoriteti më i rëndësishëm kur bëhet fjalë për mbrojtjen e interesave të popullit palestinez./Sputnik/GazetaImpakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne