SHBA i jep para Izraelit per te vrare muslimanët

SHBA nuk ndalen së mbështeturi Izraelin për të luftuar muslimanët në Palestinë. Sikur të mos mjaftonte mbështetja politike, SHBA i jep Izraelit para për të vrarë banorët e Gazës dhe vazhduar rrethimin e plotë.

Dhoma e Përfaqësuesve miratoi të enjten një paketë ndihme ushtarake prej gati 14.5 miliardë dollarësh për Izraelin, një mbështetje e fuqishme amerikane për shtetin zionist në luftën e tij për pushtimin e plotë të palestinës.

Ndonëse SHBA pretendon se ndihma e jashtëzakonshme per Izraelin do të shkojë per të luftuar Hamasin, Ashtu sic eshtë parë gjatë ditëve të fundit, Ushtria Izraelite sulmon Spitale, strehimore dhe banesa ku jetojnë civilët Duke shkaktuar vdekjen e qindra personave të pafajshëm.

Ndonse në SHBA kjo shihet si sfidë e ndaj Presidentit Biden, në praktikë ndihma e madhe Amerikane do të përdoret nga Izraeli edhe për zbatimin e planit të tij të fshehtë për shpërnguljen e plotë të palestinezëve nga atdheu i tyre./gazetaimpakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne