SHBA: Nuk kemi plane për të dërguar trupa në Izrael apo Gaza

Nënpresidentja e SHBA-së, Kamala Harris, njoftoi se nuk ka plane për të dërguar trupa në Izrael apo Gaza.

Duke folur për CBS News, Harris deklaroi se Izraeli ka “të drejtën të mbrojë veten”.

Harris theksoi se “Hamasi dhe palestinezët nuk duhet të konsiderohen të njëjtë” dhe shtoi: “Palestinezët meritojnë të njëjtën siguri, vendosmëri dhe dinjitet si izraelitët”.

Duke thënë se rregullat e luftës duhet të respektohen në konfliktin izraelito-palestinez, Harris theksoi rëndësinë e vazhdimit të rrjedhës së ndihmave humanitare në Palestinë.

Nënpresidentja e SHBA-së i bëri thirrje Iranit që të mos përfshihet në këtë çështje dhe shtoi se “Nuk kemi plane apo synime për të dërguar trupa në Izrael apo Gaza”./AA

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne