Një thirrje për klasën punëtore dhe rininë: Ndaloni gjenocidin imperialist-sionist në Gaza!

Deklarata e Bordit Redaktues Ndërkombëtar të WSWS

Izraeli, me mbështetjen e të gjitha fuqive imperialiste në boshtin SHBA-NATO, po kryen një gjenocid në Gaza.

Një lëvizje e vërtetë masive po zhvillohet në përgjigje të krimeve të luftës që po kryhen kundër popullit palestinez. Protestat spontane shpërthyen të premten në Bregun Perëndimor, Turqi, Jordani, Tunizi dhe vende të tjera. Në qytetin e Nju Jorkut, qindra anëtarë të “Zërit Hebre për Paqe” mbyllën Stacionin Qendror të Madh. Kjo pason protestat e miliona njerzve gjatë javës së kaluar dhe demonstrata u mbajtën këtë fundjavë në të gjithë botën.

Kjo lëvizje duhet të zhvillohet dhe të zgjerohet. Faqja e internetit “Socialistët e Botës” e cila botohet nga Komiteti Ndërkombëtar i Internacionales së Katërt, bën thirrje për greva dhe veprime të tjera proteste nga klasa punëtore në çdo vend. Kërkojmë organizimin e demonstratave masive në çdo qytet dhe protestat e menjëhershme të solidaritetit nga nxënësit e universiteteve dhe shkollave të mesme.

Ne bëjmë thirrje për zhvillimin e protestave dhe demonstratave brenda vetë Izraelit. Ushtarët e saj, shumë prej të cilëve janë rezervistë, duhet të kundërshtojnë, siç kërkohet nga ligji ndërkombëtar urdhrat kriminalë të regjimit të Netanyahut dhe shtabit të përgjithshëm ushtarak.

Nuk ka kohë për të humbur. Veprimet për ndalimin e luftës nuk duhet t’i nënshtrohen manovrave politike të qeverive kapitaliste, protestat verbale të të cilave kundër mizorive izraelite kanë për qëllim shmangien dhe ruajtjen e kontrollit mbi lëvizjen masive në zhvillim. Kundërshtimi ndaj krimeve të Izraelit duhet të jetë i rrënjosur në klasën punëtore ndërkombëtare, duke përdorur armën e fuqishme të një greve të përgjithshme politike në solidaritet me popullin palestinez.

Një situatë emergjente ekziston në Gaza:

Të premten, të gjitha komunikimet u ndërprenë nga Izraeli, në mes të bombardimeve më të rënda ajrore që nga fillimi i sulmit tre javë më parë. Qëllimi është që të parandalohet qartë informacioni nga që tregon vrasjen masive të palestinezëve, me raportime për inkursione tankesh dhe fillimin e mundshëm të një pushtimi tokësor.

Forcat e Mbrojtjes së Izraelit (IDF) kanë kërkuar evakuimin e spitalit të fundit të mbetur në veri të Gazës, Al-Shifa, nga i cili varen rreth 60,000 refugjatë të dëshpëruar. Të premten, IDF lëshoi një deklaratë të pavarëtetë duke pretenduar se spitali po përdoret nga Hamasi, një përpjekje e qartë dhe hapur për të justifikuar bombardimin e objektit, pasi ai synonte Spitalin Baptist Arab Al-Ahli, duke vrarë 500 më 17 tetor.

Më shumë se një milion njerëz që jetonin në Gazën veriore po detyrohen të evakuohen ose të vriten dhe rreth 1.4 milion njerëz tani janë të zhvendosur brenda vendit. Izraeli ka bombarduar gjithashtu objektiva në Gazën jugore, duke përfshirë pikën kufitare me Egjiptin në Rafah. Më shumë se 100 palestinezë janë vrarë gjithashtu në ndërhyrjet në Bregun Perëndimor.

Qindra mijëra përballen me urinë, dehidratimin dhe sëmundjet. Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, António Guterres, e pranoi shkallën e katastrofës në një deklaratë të premten, duke paralajmëruar se “sistemi humanitar në Gaza po përballet me një kolaps total me pasoja të paimagjinueshme për më shumë se 2 milionë civilë”.

Shtetet e Bashkuara dhe boshti i saj i fuqive të NATO-s, duke përfshirë Gjermaninë, Francën, Britaninë e Madhe, Italinë dhe Kanadanë, janë partnerë dhe bashkëpunëtorë të plotë në këtë gjenocid.

Të mërkurën, presidenti i SHBA Joe Biden u përpoq të minimizonte shkallën e mizorisë, duke pretenduar se ai “nuk e kishte idenë se palestinezët po thonë të vërtetën se sa njerëz janë vrarë”.

Biden po gënjen. Ai e di numrin shumë të Lartë të vdekjeve, edhe përpara se autoritetet palestineze të lëshonin në përgjigje të pretendimit të tij emrat e 7,000 individëve të vrarë deri më tani. Për imperializmin amerikan, masakra ndaj palestinezëve, duke përfshirë mijëra fëmijë dhe gra, është thjesht, siç e shprehu vetë Biden, “çmimi i zhvillimit të luftës”.

Të enjten, Dhoma e Përfaqësuesve e SHBA miratoi një rezolutë me 412 vota pro dhe 10 kundër, duke deklaruar se “qëndron me Izraelin ndërsa mbrohet kundër luftës barbare të nisur nga Hamasi dhe terroristët e tjerë”.

Të premten, ndërsa Izraeli po bombardonte Gazën me forcën e plotë të ushtrisë së tij, zëdhënësi i Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, John Kirby, deklaroi se administrata e Biden “nuk po tërheq vija të kuqe për Izraelin”. Me fjalë të tjera, regjimi i Netanyahut ka një çek bosh për vrasje masive.

Pavarësisht propagandës së pamëshirshme, ndjenja e masës së gjerë të punëtorëve dhe të rinjve në mbarë botën është në anën e palestinezëve. Klasa në pushtet po përgjigjet me kërcënime dhe përpjekje për të shtypur kundërshtimin ndaj gjenocidit të Izraelit.

Në Gjermani, shumica e demonstratave që kundërshtojnë gjenocidin e Izraelit janë ndaluar. Nëse njerëzit ende mblidhen për të protestuar, ata shpesh sulmohen brutalisht nga policia. Rrethet e dominuara nga emigrantët janë vënë nën kërcënim. Policë të armatosur rëndë patrullojnë rrugët dhe marrin në paraburgim këdo që mban shall ose flamur palestinez.

Kreu i Unionit Kristian Demokrat, Friedrich Merz, po kërkon që vetëm ata që deklarojnë mbështetjen e tyre për sigurinë e Izraelit mund të bëhen shtetas gjermanë.

Në Francë, policisë i është dhënë autoriteti dhe inkurajimi nga qeveria e Macron për të ndaluar protestat. Prefekti i policisë së Parisit tha të premten se do të përpiqej të ndalonte një protestë të planifikuar të dielën. Protestuesit janë arrestuar vetëm për posedimin e flamujve palestinezë, të akuzuar për “falje për terrorizmin”

Në Mbretërinë e Bashkuar, ka kërkesa në rritje nga brenda shtetit për mbylljen e protestave. Në kampuset, autoritetet universitare kanë ndaluar grumbullimet dhe kanë pezulluar pjesmarrjen e studentëve në demonstrata.

Në Shtetet e Bashkuara, Senati miratoi një rezolutë të enjten, me pëlqim unanim, me mbështetjen e çdo senatori, demokrat dhe republikan, duke sulmiar studentët për “shprehje solidariteti me terroristët” dhe promovimin e “antisemitizmit”. Rezoluta, e propozuar nga senatori fashist republikan Josh Hawley, emëronte në mënyrë specifike organizatat studentore në Universitetin e Harvardit, presidentin e Shoqatës së Avokatëve të Studentëve në Universitetin e Nju Jorkut dhe Grupet e Studentëve për Drejtësi në Palestinë.

Rezoluta u miratua dy ditë pasi Guvernatori fashist i Floridës Ron DeSantis urdhëroi shpërbërjen e të gjithë grupeve të Studentëve për Drejtësi në mbështetje të Palestinës në sistemin universitar shtetëror.

Pretendimi se protestat kundër veprimeve të Izraelit janë antisemitike është një shpifje e shëmtuar. Vjen nga qeveritë që kanë kultivuar dhe promovuar fashistët dhe antisemitët. Në Gjermani, Alternativa për Deutschland (AfD), një parti antisemite dhe fashiste, është një nga partitë më të fuqishme në Bundestag.

Në SHBA, Partia Republikane udhëhiqet nga një bandë fashistësh, duke përfshirë vetë Hawley, një nga bashkëpunëtorët kryesorë në grushtin e shtetit të Trump më 6 janar. Këto janë forcat me të cilat demokratët kanë bashkuar duart për të denoncuar studentët që kundërshtojnë gjenocidin e Izraelit.

Në luftën e tij kundër Rusisë për Ukrainën, boshti SHBA-NATO ka armatosur dhe promovuar fashistët në shtetin ukrainas, i cili mban si hero kombëtar Stepan Bandera, udhëheqësin e Organizatës fashiste të Nacionalistëve ukrainas, e cila bashkëpunoi me nazistët në masakrën ndaj Hebrenjve gjatë Luftës së Dytë Botërore. Muajin e kaluar, i gjithë parlamenti kanadez duartrokiti Yaroslav Hunka, një veteran Ukrainas i Waffen-SS, i cili mori pjesë në vrasjen masive të hebrenjve.

Për më tepër, demonstratat masive kanë përfshirë kontigjente të konsiderueshme punëtorësh, intelektualësh dhe të rinjsh hebrenj, të cilët janë të indinjuar nga përpjekjet për të lidhur popullin hebre në tërësi me krimet e qeverisë Netanyahu.

Protestat kundër gjenocidit të Izraelit në Gaza duhet të shtohen dhe zgjerohen. Ajo që bota po dëshmon në Gaza është barbarizmi imperialist dhe kapitalist në formën e tij më brutale.

Lufta kundër popullit palestinez është një vazhdim dhe zgjatje e një lufte globale në zgjerim që po zhvillohet nga boshti SHBA-NATO, e cila filloi me nxitjen e luftës kundër Rusisë në Ukrainë.

Shtetet e Bashkuara po mbledhin një forcë masive sulmuese ushtarake në Mesdhe, të kryesuar nga dy aeroplanmbajtëse, për të përgatitur dhe provokuar një luftë kundër Iranit.

Duke kërkuar pjesëmarrjen e plotë të Izraelit në një luftë kundër Iranit, Shtetet e Bashkuara i kanë dhënë Izraelit një dritë jeshile për të eliminuar, si përgatitje të nevojshme për fazën tjetër të luftës, të gjithë rezistencën nga palestinezët.

Shpërthimi i dhunës imperialiste po i drejtohet gjithnjë e më shumë masave punëtore të botës, kundër çdo kundërshtimi ndaj grabitjes së pamëshirshme nga elitat qeverisëse kapitaliste.

Është klasa punëtore ajo që duhet të mobilizohet kundër luftës imperialiste. WSWS mbështet veprimin e klasës punëtore për të ndaluar dërgimin e çdo sendi në Izrael që mund të ketë ndonjë përdorim të mundshëm ushtarak. Fuqia masive sociale e klasës punëtore ndërkombëtare duhet të mobilizohet në një grevë të përgjithshme politike.

Punëtorët duhet të kërkojnë ndalimin e menjëhershëm të bombardimeve izraelite të Gazës dhe çmobilizimin e të gjitha trupave izraelite dhe tërheqjen e tyre nga kufiri me Gazën. Rrethimi i Gazës duhet të përfundojë dhe ushqimi, uji, rryma, kujdesi mjekësor dhe të gjitha nevojat e tjera duhet të vihen në dispozicion menjëherë. Netanyahu, Scholz, Biden, Sunak, Meloni, Macron dhe të gjitha figurat kryesore në boshtin SHBA-NATO duhet të ndiqen penalisht për bashkëpunimin e tyre në gjenocid dhe krime kundër njerëzimit.

Një lëvizje masive e punëtorëve duhet të drejtohet kundër të gjitha qeverive kapitaliste dhe partive politike të klasës në pushtet. Punëtorët në Lindjen e Mesme, për më tepër, nuk duhet të lejojnë që mbrojtja e tyre ndaj palestinezëve të kontrollohet nga qeveritë e tyre borgjeze, të cilat kanë kultivuar marrëdhënie me Izraelin dhe kanë izoluar e tradhtuar palestinezët.

Forca dhe suksesi i lëvizjes kundër luftës varet nga zhvillimi i saj në mbarë botën si një lëvizje e klasës punëtore dhe socialiste. Kjo është perspektiva për të cilën po luftojnë Komiteti Ndërkombëtar i Internacionales së Katërt dhe Partitë Socialiste të Barazisë të lidhura me të. /www.wsws.org/ GazetaImpakt

 

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne