Shefi i FIFA-s kërkon që gjyqtarët të ndalojnë lojërat e futbollit kur ka racizem

Shefi i FIFA-s, Gianni Infantino thotë se vendimi i “tolerancës zero” duhet të merret kur racizmi ndodh në ndeshjet në të gjitha nivelet.

Infantino tha se FIFA do të ngrejë një grup pune, me Vinicius Jr të marrë një rol të rëndësishëm, për të bërë rekomandime specifike.
Një qasje e “tolerancës zero” duhet të merret ndaj racizmit në futboll dhe gjyqtarët në të gjitha nivelet duhet të ndalojnë ndeshjet nëse ndodhin incidente të tilla, tha presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino.

Infantino u takua me Vinicius Junior të Real Madridit për të diskutuar racizmin në këtë sport pasi braziliani foli kur ai u shënjestrua nga turma në Spanjë muajin e kaluar.

Shefi i FIFA-s i etiketoi racistët “kriminelë” dhe tha se autoritetet e futbollit duhet të “mbanin përgjegjësinë”. Vinicius, i cili është me ngjyrë, ka qenë objektiv i abuzimit të vazhdueshëm racist nga tifozët në stadiumet spanjolle gjatë gjithë sezonit, pak  eshte bërë nga gjyqtarët apo organet e futbollit për ta mbrojtur atë.

Muajin e kaluar, Real Madrid paraqiti një ankesë në Zyrën e Prokurorit të Përgjithshëm të Shtetit spanjoll duke pretenduar se abuzimi racist i Vinicius përbënte një krim urrejtjeje pasi lojtari u vu në shënjestër gjatë humbjes në La Liga në Valencia.

“Është shumë e rëndësishme jo vetëm të flasim për racizmin dhe diskriminimin, por të ndërmarrim veprime në një mënyrë vendimtare dhe bindëse – zero tolerancë”, tha Infantino pas takimit me Vinicius dhe pjesën tjetër të skuadrës braziliane në Barcelonë.

“Nuk ka futboll nëse ka racizëm – prandaj le të ndalojmë lojërat. Gjyqtarët e kanë këtë mundësi në garat e FIFA-s pasi ne kemi këtë proces për të ndaluar lojën dhe duhet të ndërmerren veprime në çdo nivel, edhe në nivel kombëtar”, tha Infantino.

“Është një problem i lidhur me futbollin dhe ne nuk duhet të kërkojmë justifikime të tilla si: ‘Është problem i shoqërisë, prandaj, është mirë në futboll.’ Në botën e futbollit, ne duhet të veprojmë në një mënyrë shumë të fuqishme,” tha Infantino.

“Ne duam të identifikojmë racistët në stadiume dhe në mediat sociale. Ata janë kriminelë. Ata duhet të ndalohen nga stadiumet anembanë globit. Autoritetet duhet t’i çojnë këta njerëz në gjykatë dhe ne do t’ua themi këtë të gjithëve. Racizmi është një krim”, shtoi ai.

Infantino tha se FIFA do të krijojë një grup pune, me Vinicius që do të marrë një rol të rëndësishëm, për të bërë rekomandime specifike.

FIFA krijoi një grup pune kundër racizmit në vitin 2013 pas një incidenti famëkeq abuzimi të pësuar në Itali nga mesfushori i Milanit, Kevin-Prince Boateng, i cili është me ngjyrë. Boateng punoi me task-forcën të cilën FIFA e mbylli në vitin 2016, muaj pasi Infantino u zgjodh.

FIFA tha se atëherë grupi i punës kishte “përmbushur plotësisht misionin e saj të përkohshëm”.

Mbyllja e panelit kundër racizmit ishte “një gabim monumental”, tha në Twitter një nga anëtarët e tij, gazetari britaniko-nigerian Osasu Obayiuwana.

“A është kjo një shaka e frikshme? @FIFAcom, me nxitjen e Gianni Infantino, shpërndau task-forcën e FIFA-s kundër racizmit ku unë isha pjesë nga 2013-2016, pavarësisht se i thashë atij, në korrik 2016, ta forconte dhe t’i jepte dhëmbë. FIFA tha se kishte “përmbushur misionin e saj”. Atyre iu deshën 7 vjet për të kuptuar se racizmi është ende në futboll?” /AlJazeera – Gazeta Impakt

 

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne