Si u bë Facebook mjet për censurën shtetërore dhe minierë ari për shërbimet e inteligjencës amerikane

Nga Ilya Tsukanov

E diela ishte 20 vjetori i lançimit të Facebook. Në njëzet vjet, kompania është rritur në një mjet të madh manipulimi, inxhinieri sociale, biznesi i madh, kontroll i thellë nga shteti dhe agjencitë perëndimore të inteligjencës. Sputnik kontaktoi një sinjalizues të kthyer nga brenda për informacion mbi profilin e kompleksit industrial të censurës së Facebook.

E lançuar zyrtarisht më 4 shkurt 2004, perandoria e ardhshme e Mark Zuckerberg filloi si një “drejtori informacioni për studentët e kolegjit” modest, me Zuckerberg dhe disa nga shokët e tij të klasës në Harvard që montuan platformën fillestare në rreth dy javë, dhe kompanisë iu deshën vetëm katër vite për të kaluar rivalin Myspace për t’u bërë platforma numër një e mediave sociale në botë. Njëzet vjet që nga themelimi i saj, kompania Meta Ish-Facebook, është bërë një gjigant teknologjik, me mbi tre miliardë përdorues aktivë mujorë në shërbimin e saj kryesor dhe një vlerë tregu mbi 1 trilion dollarë.

Me afrimin e 20-vjetorit të themelimit të kompanisë, mediat e trashëguara filluan të publikojnë një seri raportesh të nxehta dhe dëshpëruese mbi të kaluarën e Facebook, kohët e mira dhe kujtimet e krijuara dhe të shpërndara në internet, si dhe planet e tij ambicioze, të frymëzuara nga fantashkencë për të ardhmen, duke përfshirë krijimin e inteligjencës së përgjithshme artificiale.
Por, nën sipërfaqen e këtyre historive të bujshme, të ngrohta është një histori më e errët e manipulimit dhe programimit social, censurës dhe përpjekjeve të paturpshme për kontrollin narrativ nga qeveritë perëndimore, korporatat e mëdha dhe shërbimet e inteligjencës.
Ndërsa amerikanët, evropianët dhe të tjerët në mbarë botën u regjistruan, u regjistruan dhe ofruan vullnetarisht informacione private që kompanitë dhe agjencitë e inteligjencës do të kishin paguar një pasuri shumë të madhe për t’i vënë në dorë vetëm disa dekada më parë, forcat e fuqishme e kuptuan shpejt rëndësinë e mbledhjes dhe inxhinierimi i kësaj forme të re të ndërveprimit njerëzor në internet.

“Është e qartë se agjencitë e inteligjencës në mbarë botën, jo vetëm në SHBA, mund ta përdorin Facebook-un në avantazhin e tyre”, tha Ryan Hartwig, në një intervistë për Sputnik, Kontraktori i Facebook-ut u shndërrua në sinjalizues dhe bashkëautor i
“Pas maskës së Facebook-ut: Historia tronditëse e një denoncuesi të paragjykimeve dhe censurës së teknologjisë së madhe”.
“Qeveria pastron censurën e tyre përmes OJQ-ve dhe institucioneve të ndryshme në emër të qeverisë amerikane”, tha Hartwig, duke treguar, për shembull, një raport të vitit 2021 nga Observatori i Internetit i Stanfordit të titulluar “Luftimi i Manipulimit të Informacionit: Një rregjistër për zgjedhjet dhe më gjerë”, i cili përshkruan qartë mjetet që kompania përdor për të “hequr përhapjen e informacionit keqdashës” nga mediat sociale.
Ministria e Vetë-emëruar e së Vërtetës

Në librin e tij, bashkëautor me avokatin Kent Heckenlively, Hartwig dokumenton se si, ndërsa punonte si moderator i përmbajtjes për Facebook në vitet 2010, ai kishte dëshmuar transformimin shqetësues të platformës pas zgjedhjeve të 2016 në SHBA në një mjet për të shtypur sistematikisht pikëpamjet konservatore duke ngritur lart pikëpamjet liberale dhe goditjen e disa formave të gjuhës së dyshuar të urrejtjes, ndërsa përforcon të tjerat.

Sigurisht, konservatorët nuk janë të vetmit që janë në shënjestër të censurës së gjigantit të mediave sociale, me grupet e majta jo-liberale, kritikët e kompleksit ushtarako-industrial të SHBA-së, Big Pharma, Big Tech dhe forca të tjera elitare që drejtojnë Amerikën dhe shumë vende, ku e gjithë bota po bëhet viktimë. Rastet e dokumentuara të censurës nga Facebook përfshijnë fshirjen e kritikave ndaj politikës së imigracionit të SHBA-së dhe Evropës, politikat klimatike, vaksinat dhe testet e vaksinave, kritikat ndaj vetë Facebook-ut dhe ndikimet e politikës së jashtme të SHBA-së, me postime për këto çështje që herë pas here fshihen plotësisht.

Në vitin 2021, The Intercept mori një sekret të gjerë prej 100 faqesh ‘Lista e Individëve dhe Organizatave të Rrezikshme në Facebook’, e cila ishte krijuar për të shënjestruar ekstremistët, kriminelët dhe terroristët, por doli se përfshinte një numër grupesh të përfshira thellësisht në betejën kundër ekstremistëve xhihadistë në Lindja e Mesme, si Hezbollahu, Korpusi i Gardës Revolucionare Islamike të Iranit, Huthi të Jemenit. Qindra grupe milicie të armatosura me bazë në SHBA (veprimtaritë e të cilave mbrohen sipas Kushtetutës së SHBA-së), u vunë gjithashtu në shënjestër, si dhe një numër grupesh pro-Trump të përziera në një grumbull neo-nazistësh.

Në vitin 2022, Facebook krijoi një grup të veçantë përjashtimesh nga rregullat e tij kundër gjuhës së urrejtjes për t’i lejuar përdoruesit të bëjnë postime në mënyrë eksplicite rusofobike, të lëshojnë kërcënime me vdekje kundër zyrtarëve rusë, të përdorin gjuhë çnjerëzore për t’iu referuar trupave ruse dhe madje të ofrojnë lavdërime për regjimin neo-nazist Azov.

“Facebook manipulon opinionin publik duke fshirw opinionet, ose duke bwrw përjashtime për lajmet që njerëzit pëlqejnë”, shpjegoi Hartwig, duke vënë në dukje se kjo shtrihet jo vetëm në çështjet e emrave të mëdhenj, por edhe në detaje jashtëzakonisht të vogla që kufizohen me psikopatinë.
“Për shembull, ata vendosën një rregull specifik për të mbrojtur Greta Thunberg nga sulmet”, kujton ish-moderatorja, duke iu referuar aktivistes së klimës të promovuar nga WEF. “Normalisht, personazhet publike, madje edhe të rinjtë si Greta lejohen të quhen të prapambetur. Facebook bëri një përjashtim për ta mbrojtur atë”, tha Hartwig.

“Kjo është një luftë e dimensionit të 5-të pasi duke përdorur Facebook-un, agjencitë e spiunazhit mund të ndikojnë në opinionin publik shumë më lehtë se më parë” .

Mjeti i manipulimit të zgjedhjeve

Në vitin 2020, i shqetësuar për atë që ai e shihte si ndërhyrje të hapur në zgjedhjet e ardhshme federale në SHBA, Hartwig kontaktoi Project Veritas me pamjet e kamerave të fshehura dhe informacione të tjera që dokumentonin direktivat e moderuara të përmbajtjes së anuar të Facebook, duke zbuluar saktësisht se si mund të hiqen postimet në lidhje me një kandidat dhe mbështetësit e tij. ose manipuluar, në kundërshtim të drejtpërdrejtë me politikën e kompanisë për mbrojtjen e fjalës politike.

Vëzhgimet e Hartwig janë vërtetuar nga sinjalizues të tjerë dhe rrjedhje informacioni gjatë dekadës së kaluar. Në vitin 2018, për shembull, u zbulua se firma e konsulencës politike me bazë në Mbretërinë e Bashkuar, Cambridge Analytica, u angazhua në grumbullimin e dhjetëra miliona profileve në Facebook në vitin 2014 për t’i shënjestruar më vonë me reklama të personalizuara politike, duke përfshirë edhe fushatën presidenciale të 2016-ës në SHBA. Rrjedhimisht, raportet e mëvonshme treguan se kompania u angazhua në operacione të ngjashme grumbullimi dhe manipulimi të votave në vende anembanë globit, nga Kenia dhe Nigeria në Argjentinë, Venezuelë, Indi, MB dhe Republikën Çeke.

Në një intervistë me Joe Rogan në vitin 2022, Mark Zuckerberg pranoi në mënyrë eksplicite se Facebook kishte shtypur “izolimin” e lajmit më të madh të ciklit zgjedhor 2020, një artikull i New York Post i botuar në prag të votimit të nëntorit bazuar në skedarët e errët në laptopin e Hunter Biden që përmbante dëshmi të një skeme korrupsioni me pagesë nga familja Biden. Facebook u urdhërua të censuronte historinë nga FBI, tha Zuckerberg.

“Në thelb sfondi këtu është FBI-ja, mendoj se në thelb ajo erdhi tek ne, disa njerëz në ekipin tonë dhe ishte si hej, vetëm që ta dini, duhet të jeni në gatishmëri të lartë, ne menduam se kishte shumë propagandë ruse në zgjedhjet e 2016-ës, ne kemi vërejtur se në thelb do të ketë një lloj problemi që është i ngjashëm me atë. Pra, jini vigjilentë”, kujton Zuckerberg. “Nëse diçka na raportohet si keqinformim i mundshëm, keqinformim i rëndësishëm, ne kemi gjithashtu një program të kontrollit të fakteve nga palët e treta, sepse nuk duam të vendosim se çfarë është e vërtetë dhe e rreme. Dhe për atë mendoj se kaluan pesë apo shtatë ditë kur në thelb po përcaktohej nëse ishte false, shpërndarja në Facebook u ul… në thelb renditja dhe furnizimi i lajmeve ishin pak më pak, kështu që më pak njerëz e panë atë sesa do ta kishin parë ndryshe.

Praktika të ngjashme flagrante janë parë diku tjetër, me Hartwig duke vënë në dukje një “shembull skandaloz” të përdorur kundër Venezuelës, ku “ishte një thirrje për armë për të ndihmuar në mbrojtjen e Nicolas Maduro dhe Facebook e fshiu atë postim sepse ishte vlerësuar si një “thirrje për dhunë’. Nicolas Maduro ishte presidenti në detyrë dhe Facebook nuk i lejonte njerëzit të përdornin mediat sociale për të mbrojtur vendin e tyre.

Asistent i dobishëm për grusht shteti

Së bashku me manipulimin e zgjedhjeve, Facebook dhe burimet e tjera të mediave sociale janë parë prej kohësh nga shërbimet e inteligjencës si një mjet ideal për nxitjen e trazirave sociale apo edhe për përmbysjen e qeverive. Duke mësuar nga përvojat e dhunës së Pranverës Arabe të vitit 2011, agjencitë e spiunazhit kuptuan shpejt potencialin e teknologjisë së re për avancimin e objektivave gjeopolitike të kombeve të tyre jashtë vendit. Në vitin 2013, ishte një postim në Facebook i një gazetari liberal të televizionit ukrainas, i kthyer në aktivist, i zemëruar nga vendimi i qeverisë së Yanukovych për të hequr planet e Kievit për të nënshkruar një marrëveshje asociimi me BE-në, e cila përfundoi duke shkaktuar trazirat e Euromaidan, duke kulmuar në përmbysjen e shkurtit 2014, nga qeveria e Ukrainës e zgjedhur në mënyrë demokratike.

Shërbimet e inteligjencës perëndimore u përpoqën të përsërisnin procesin në Iran në fund të vitit 2022, kur protestat e dhunshme të shkaktuara nga vdekja e një gruaje të re iraniane në rrethana të dyshimta u urdhëruan nga një punonjës iraniano-amerikan i Zërit të Amerikës me bazë në SHBA dhe një i dyshuar i CIA-s që përdorte Facebook-un, Twitter dhe Instagramin, për të organizuar dhe radikalizuar demonstruesit për të rrëzuar qeverinë.

Poshtë vrimës së lepurit të manipulimit fiziologjik

Përpjekjet e Facebook për të kontrolluar dhe manipuluar shkojnë përtej censurës dhe ndërhyrjes në zgjedhje. Në vitin 2012, kompania kreu një eksperiment sekret të manipulimit të humorit, duke synuar rreth 700,000 përdorues dhe duke përdorur burimet e tyre të lajmeve për të ndryshuar gjendjet e tyre emocionale. Projekti, ekzistenca e të cilit u zbulua vetëm në vitin 2014 pas publikimit të një artikulli shkencor në Proceedings of the National Academy of Sciences, zbuloi se duke ndryshuar burimet e lajmeve të përdoruesve, Facebook mund të ndikojë në përmbajtjen që ata do të postonin, duke i shtyrë ata të postojnë më shumë. përgjigjet negative dhe mesazhet e statusit dhe më shumë. Studimi i diskutueshëm përfundimisht zbuloi “se gjendjet emocionale mund të transferohen te të tjerët nëpërmjet ngjitjes emocionale, duke i bërë njerëzit të përjetojnë të njëjtat emocione pa vetëdijen e tyre”./gazetaimpakt/sputnikglobe

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne