Ushtria jemenase kryen një sulm të ri ndaj një anije tregtare me destinacion Izraelin

Zëdhënësi i Forcave të Armatosura të Jemenit tha se ushtria e këtij vendi ka lëshuar raketa duke synuar një anije mallrash në Detin e Kuq, ndërsa anija po shkonte drejt një porti në territoret e pushtuara nga Izraeli.

Gjeneral brigade Jahja Sarei tha në një deklaratë të mërkurën se anija CMA CGM TAGE ishte vënë në shënjestër pasi anëtarët e ekuipazhit të saj injoruan thirrjet nga njësitë detare të Jemenit, si dhe të shtënat paralajmëruese.

Ai nënvizoi se forcat jemenase do të vazhdojnë të bllokojnë kalimin e anijeve izraelite dhe të destinuara për Izraelin në Detin e Kuq dhe në Detin Arabik derisa palestinezët në Gaza të marrin ushqimin dhe ilaçet që u nevojiten.

Sarei vuri në dukje se Forcat e Armatosura të Jemenit do të vazhdojnë të lejojnë të gjitha kompanitë ndërkombëtare të anijeve të lundrojnë anijet e tyre në ujërat e të dy deteve, me përjashtim të anijeve të destinuara për në portet e Izraelit.

Zyrtari i lartë ushtarak jemenas theksoi se çdo akt agresioni i SHBA-së kundër Jemenit nuk do të mbetet pa përgjigje, duke paralajmëruar Uashingtonin dhe aleatët e tij kundër çdo veprimi që synon mbrojtjen e anijeve të destinuara për në portet e Izraelit.

Ky ishte sulmi i fundit në operacionet hakmarrëse të Jemenit në mbështetje të palestinezëve në Rripin e Gazës./parstoday

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne