Vazhdojnë demonstratat e përkrahësve të kombit palestinez në Amerikë dhe Evropë

Demonstratat e mbështetësve të kombit palestinez janë mbajtur në qytete të ndryshme të Evropës dhe Amerikës në solidaritet me popullin palestinez.

Mijëra njerëz në Uashington demonstruan të shtunën para Shtëpisë së Bardhë dhe kërkuan një armëpushim dhe përfundimin e sulmeve ushtarake izraelite në Rripin e Gazës.  Pjesëmarrësit në këtë demonstratë mbanin në duar pankarta që i referoheshin kandidaturës së Joe Biden në zgjedhjet presidenciale të vitit 2024 dhe mbështetjes së tij për regjimin sionist dhe në to ishte shkruar: Mos votoni për gjenocidin e Joe; Duart e Bidenit janë njollosur me gjak; Le të jetojë Gaza.

Gjithashtu, qindra holandezë deklaruan mbështetjen e tyre për palestinezët duke mbajtur një demonstratë në Amsterdam, kryeqytetin e vendit të tyre dhe dënuan sulmet e regjimit sionist në Rripin e Gazës. Protestuesit në demonstratat e së shtunës mbanin pankarta që shkruanin: Nga lumi në det, Palestina do të jetë e lirë; armëpushim; ndaloni gjenocidin; gjenocid po kryhet kundër Palestinës. Protestuesit mbështetën gjithashtu padinë e Afrikës së Jugut kundër Izraelit në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë në Hagë të Holandës dhe kërkuan që gjykata të marrë masa ndaj krimeve të këtij regjimi. Një numër i madh demonstruesish irlandezë marshuan sërish në qendër të Dublinit për të dënuar gjenocidin e regjimit sionist në Rripin e Gazës dhe dënuan mbështetjen e qeverisë së vendit të tyre për regjimin sionist.

Duke brohoritur parullat “Palestina e lirë” dhe “Nga lumi në det, Palestina do të jetë e lirë”, demonstruesit akuzuan regjimin sionist për kryerjen e gjenocidit. Të shtunën, edhe populli i Francës mbajti sërish një demonstratë kundër krimeve të regjimit sionist në Gaza. Demonstrata të ngjashme u mbajtën në Londër, Stokholm, Johanesburg, Afrikën e Jugut, Seul, Korenë e Jugut dhe një numër qytetesh të tjera anembanë botës./Parstoday

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne