Shqiperia

AFP: Hetimi i ish-ministrit Tahiri trondit shpresën e Shqipërisë për në BE

Një hetim mbi një ish-ministër të Brendshëm shqiptar dhe lidhjet e tij të dyshuara me trafikimin ndërkombëtar të kanabisit janë të paqëndrueshme për vendin ballkanik që kërkon të bashkohet me Bashkimin Evropian.

Një kandidat për anëtarësim në BE që nga viti 2014, Shqipëria synon të bindë Brukselin për të hapur negociatat e pranimit në fillim të vitit të ardhshëm, por skandali që përfshin 38-vjeçarin Saimir Tahiri, ministër i Brendshëm deri në mars dhe një aleat i ngushtë i kryeministrit socialist Edi Rama, e ka detyruar vendin të mbrojë historinë me trafikun e drogës.

“Shqipëria ka një problem me lidhjen midis grupeve kriminale dhe politikanëve. Ky është një problem jo i një partie” – tha ambasadori i SHBA në Shqipëri Donald Lu më parë këtë muaj. Fjalimi i ambasadorit është në kontrast me heshtjen e kujdesshme të ambasadave evropiane që kanë mbështetur Ramën qysh kur ai mori qeverinë në vitin 2013. Në një letër të hapur drejt udhëheqësve europianë, Rama tha se “Shqipëria nuk është më kryeqyteti i kanabisit në Evropë, siç disa media kanë gëzuar duke e quajtur atë“.

Por udhëheqësi i opozitës Lulzim Basha tha se “kemi një qeveri të trafikantëve të drogës që duhet të bien dhe të japin hapësirë ​​për një qeveri anti-mafioze“. Rama gjithashtu tha se ishte qeveria e tij ajo që shkatërroi “mbretërinë e Kanabisit”, një rrjet trafiku në fshatin Lazarat, të cilin ai e pretendon se u injorua kur opozita ishte në pushtet. Megjithatë, gjashtë muaj pas një triumfi në zgjedhjet parlamentare, kryeministri duket i dobësuar. Skandali shpërtheu në mes të tetorit, pas arrestimit të një trafikanti shqiptar në Itali, shkruan AFP, përcjell lapsi.al.

Më pas u zbulua ekzistenca e bisedave telefonike të përgjuara që duket se kompromentojnë Tahirin. “Dy kriminelë, kushërinjtë e mi të 10-të, të arrestuar për trafik droge, përmendën emrin tim. Kriminelët përdorin për t’u mburrur me njëri-tjetrin, duke cituar emrat e një ministri të caktuar në biznesin e tyre të pista” – tha Tahiri në televizion, duke e mbrojtur veten.  Ai tha se “gabimi i vetëm” i tij ishte shitja e një makine pa kontrolluar kredencialet e pronarëve të rinj, të cilët dyshohet se e përdorën atë për trafikim.

Por gjyqësori shqiptar, i konsideruar thellë si i korruptuar, i kërkoi prokurorëve heqjen e imunitetit parlamentar të Tahirit për ta arrestuar atë. Shumica parlamentare socialiste e hodhi poshtë kërkesën. Rama këmbëngul se nuk po mbronte aleatin e tij politik, i cili u pezullua nga socialistët. “Nëse akuzat kundër Tahirit janë të vërteta, unë do të duartrokas drejtësinë” – tha Rama.

“Nuk ka dëshmi kundër Tahirit. Disa segmente të prokurorisë lejohen të përdoren politikisht për t’i shërbyer interesave të përcaktuara mirë”, – tha Ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj.  “Shumica dëshiron me çdo çmim që hetimi të dështojë, të mbulojë provat dhe të frikësojë dëshmitarët“, – ka akuzuar Basha.

Për vite Shqipëria ka qenë eksportuesi më i madh i kanabisit në BE, veçanërisht me Italinë, sipas raporteve të Europolit. Tregtia do të përbëjë një të tretën e PBB-së së vendit ose më shumë, vlerësojnë burimet diplomatike perëndimore. Në raportin e fundit të përparimit, Brukseli tha se autoritetet kanë “dështuar në identifikimin e grupeve kriminale”. Fermerët e vegjël ndiqen rregullisht, por kurrë nuk janë zotërinjtë e drogës. Vetëm rreth 20 oficerë policie, tre prej të cilëve përballen me një urdhër arresti të lëshuar të mërkurën, u akuzuan për korrupsion të lidhur me trafikimin e kanabisit. Tahiri është zyrtari i parë i lartë që po hetohet.