Bota

Ayatollah Khamenei: Fundi i duhur i luftës në Jemen mund të ketë ndikim pozitiv në rajon

Udhëheqësi i Revolucionit Islamik Ayatollah Seyyed Ali Khamenei thotë se një përfundim i duhur i luftës së vazhdueshme të zhvilluar nga Arabia Saudite dhe aleatët e saj mbi Jemenin mund të ketë efekte “pozitive” në rajon, duke theksuar planin e Iranit si një zgjidhje të përshtatshme për këtë krizë.

“Republika Islamike e Iranit ka paraqitur prej kohësh një plan me katër pika për t’i dhënë fund luftës në Jemen”, tha Ayatollah Khamenei në një takim me Kryeministrin Imran Khan në Teheran gjatë vizitës së tij të dielën, duke shtuar: “Fundi i kësaj lufte në mënyrën e duhur mund të ketë efekte pozitive në rajon”.

Në prill të vitit 2015, Ministri i Jashtëm iranian, Mohammad Javad Zarif dorëzoi një plan paqeje me katër pika për Jemenin në Kombet e Bashkuara, në një përpjekje për t’i dhënë fund gjakderdhjes në vendin arab.

“Është e domosdoshme që bashkësia ndërkombëtare të përfshihet në mënyrë më efektive në përfundimin e sulmeve ajrore të pakuptimta dhe vendosjen e një armëpushimi,” tha Zarif në letër, duke shtuar se Teherani është i gatshëm të bashkëpunojë me KB “për të lehtësuar dhe inkurajuar një fund të menjëhershëm të këto bombardime të pakuptimta dhe inicimi i një dialogu të mirëfilltë për të gjetur një zgjidhje politike për këtë krizë tragjike”.

Më pas në fjalët e tij, udhëheqësi lavdëroi shqetësimin e Pakistanit për vendosjen e paqes dhe sigurisë në rajon, duke përmendur se Azia Perëndimore është një rajon “shumë i ndjeshëm dhe kritik”.

Ayatollah Khamenei shprehu keqardhje për rolin shkatërrues të luajtur nga “disa vende të rajonit” përmes mbështetjes së tyre për grupet terroriste në Irak dhe Siri dhe duke shkaktuar luftë dhe gjakderdhje në Jemen.

“Ne nuk kemi asnjë motiv për të qenë armiqësor ndaj këtyre vendeve, por ato janë nën ndikimin e Amerikës dhe veprojnë kundër Republikës Islamike të Iranit në përputhje me atë që dëshiron Amerika”.

Udhëheqësi theksoi se Republika Islamike kurrë nuk ka filluar ndonjë luftë, duke thënë: “Nëse dikush fillon një luftë kundër Iranit, ata padyshim që do të pendohen”.

Gjatë takimit, në të cilin mori pjesë edhe Presidenti iranian Hassan Rouhani, kryeministri pakistanez tha se Teherani dhe Islamabadi duhet të zgjerojnë më tej marrëdhëniet e tyre.

Khan shtoi se vendi i tij i kushton një rëndësi të veçantë marrëdhënieve me Iranin si një partner vendimtar, veçanërisht në sektorin e tregtisë./Gazetaimpakt/presstv/

 

OPINIONE

INTERVISTA