Bosnja arreston 13-vjeçarin pasi plagosi mësuesin me armë zjarri në shkollë

Incidenti vjen pasi dy të shtëna masive në Serbinë fqinje treguan normalizimin e dhunës në Ballkan.

Një djalë 13-vjeçar është arrestuar në Bosnje pasi dyshohet se ka qëlluar dhe plagosur një mësues brenda një ndërtese të shkollës fillore, sipas policisë dhe zyrtarëve lokalë.

Mësuesi, një burrë 38-vjeçar, i cili gjithashtu shërbeu si ndihmës drejtor në shkollën fillore Lukavac në qytetin verilindor, pësoi plagë të rënda, tha policia në një deklaratë të mërkurën.

Sulmuesi u arrestua pas të shtënave, thuhet në deklaratë.

Viktima është identifikuar si Ismet Osmanovic. Igor Hudiç, kreu i Qendrës Klinike Universitare të Tuzlës, ku iu nënshtrua një operacioni, tha se mësuesi ka pësuar lëndime në qafë.

“Pacienti është stabil, por jeta e tij është ende në rrezik,” tha Hudic.

Policia nuk dha asnjë informacion në lidhje me motivin e sulmuesit, por zyrtarët lokalë konfirmuan se djali u përjashtua nga shkolla në fillim të këtij viti për sjellje të padisiplinuar.

Ahmet Omeroviq, ministri i arsimit i kantonit të Tuzlës, tha se sulmi është kryer nga një ish-nxënës i shkollës, i cili është transferuar në një shkollë tjetër gjatë semestrit si rezultat i masës disiplinore.

Të shtënat në shkollë të së mërkurës vijnë pas dy të shtëna masive të veçanta në dy ditë që tronditën Serbinë fqinje muajin e kaluar, duke vrarë të paktën 17 persona, përfshirë tetë fëmijë.

Në një intervistë me Al Jazeera pas të shtënave në shkollë në Serbi muajin e kaluar, psikologia Marina Nadejin Simiç tha se të shtënat në shkollë ishin “një vijë e kuqe” për vendin.

“Fatkeqësisht, në shoqërinë tonë dhuna është e pranishme kudo rreth nesh dhe tolerohet. Në një farë mënyre, është një normalizim i dhunës. Ata fëmijë janë mësuar të jetojnë në mjedise të tilla dhe disa prej tyre ndihen shumë keq,” tha ajo.  Problemi është se “shumë fëmijë janë shumë më tepër në internet sesa në botën reale”, duke çuar në aftësi të pazhvilluara emocionale dhe sociale, tha Nadejin Simic.

Policia boshnjake siguron zonën pas të shtënave në një shkollë fillore në qytetin verilindor të Bosnjës, Lukavac.
Policia siguron zonën pas të shtënave në një shkollë fillore në Lukavac [Stringer/AFP]
Dhuna e së mërkurës ka bërë jehonë edhe në Bosnje ku, sipas një raporti nga Small Arms Survey, rreth 31 në çdo 100 qytetarë posedojnë një armë në vendin ballkanik.

Shumica e këtyre armëve dhe armëve të tjera u trafikuan në vend për shkak të embargos së armëve gjatë luftës në vitet 1990. Që atëherë, autoritetet janë përpjekur ta trajtojnë këtë çështje në një përpjekje për të trajtuar dhunën me armë.

Muajin e kaluar, shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, theksoi gjithashtu rëndësinë e kontrollit të armëve në Ballkanin Perëndimor, sipas një raporti nga Euronews Albania.

Në një takim me zyrtarët e BE-së ai tha: “Të gjithë e dimë se ky aktivitet është një rrezik i madh për paqen dhe stabilitetin tonë. Është një kërcënim i shumëfishtë dhe rrit rrezikun e sulmeve terroriste gjithashtu.”

Blloku prej 27 anëtarësh ka investuar deri më tani 38 milionë euro (41 milionë dollarë) duke u fokusuar në kontrollin e armëve në Ballkanin Perëndimor.

Burimi: AL JAZEERA , pershtati Gazeta Impakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne